קטגוריות
חדשות

כמה נוח: ארגון הבריאות העולמי – "במחשבה שניה, זיקה לא מסכן, סעו לאולימפיאדה"

אז מה נשתנה הוירוס הזה מכל הנגיפים? נגיף הזיקה עבד קשה מאוד כדי לייצר לעצמו מוניטין של נגיף איום ונורא שגורם לנזקים נוירולוגיים חמורים, לתינוקות שאמותיהם נדבקו בנגיף בזמן ההריון. הוא גם צבר קילומטרים רבים של טיסה כדי להבהיר שהוא מדבק ולא כדאי להתעסק איתו. מישהו בארגון הבריאות העולמי כנראה דאג לכבות את כל הנורות האדומות ועכשיו פתאום "בטוח" לנסוע לאולימפיאדה / טור אישי

"אין סכנה בקיום משחקי האולימפיאדה בברזיל", ארגון הבריאות העולמי בצעד שמערער את אמינותו (shutterstock)
"אין סכנה בקיום משחקי האולימפיאדה בברזיל", ארגון הבריאות העולמי בצעד שמערער את אמינותו (shutterstock)

את הכתבה הזאת אפשר לכתוב רגיל, אבל היא זועקת לסגנון של ספרי ילדים:

יום בהיר אחד, השמש זרחה כרגיל, ברוב המדינות, הציפורים צייצו והעצים לבלבו ורק עלי הכותרת של כלי התקשורת התקשו להתעורר. הם התעקשו להמשיך לישון. עוד כמה דקות.  "ארגון הבריאות העולמי: אין הצדקה לדחיית האולימפיאדה או לביטולה" אמרה כותרת מנומנת אחת, "ארגון הבריאות העולמי: "ביטול או שינוי מיקום המשחקים האולימפיים לא ישנה", פיהקה כותרת אחרת ואף אחד לא שמע את השעון המעורר שזועק לשמיים: "קומו כותרות! קומו! יש חשש אמיתי להתפרצות מגיפה עולמית שתפגע במיליוני תינוקות!"

המומחים של ארגון הבריאות העולמי שהתכנסו לועידה דחופה וירטואלית בצורת שיחת ועידה טלפונית בטח עדיין לא מאמינים כמה קל זה היה.

הם שברו את הראש כדי לחשוב איך לאפשר לברזיל לקיים את משחקי האולימפיאדה, למרות הפוטנציאל הנפיץ של הפצת מגיפת הזיקה בקנה מידה שלא ייאפשר לאף אחד לעצור אותה והם בוודאי חששו מהתקפה תקשורתית רבתי לפני ששיחררו את ההצהרה החלבית שלהם בסגנון:

"בהתבסס על הערכתנו הנוכחית, ביטול או שינוי המקום של אולימפיאדת 2016 לא ישפיע באופן משמעותי על ההתפשטות הבינלאומית של נגיף זיקה", והוסיפו משהו בסגנון: "שכל אחד ידאג לעצמו ולא יגיע לאולימפיאדה אם הוא לא מצוייד באמצעי מניעה או אם הוא/היא בהריון. אנחנו נעדכן את משתתפי האוליפיאדה בסכנות ונעביר את האחריות לבריאות הציבור מהגב שלנו לגב שלהם".

העיתונאים שהשתתפו במסיבת העיתונאים הביעו פליאה עייפה כזאת, מהסוג של "זה נשמע מוזר, אבל באתי בשביל הקפה בחינם ולא באמת מתאים לי לעשות כותרות עכשיו, עוד יכריחו אותי במערכת לעבוד שעות נוספות".

רגליים קרות בשמירה על בריאות הציבור?

ההבדל בין מוחו של תינוק שאימו נדבקה בזיקה כשהיה עובר ובין מוחו של תינוק רגיל (shutterstock)
ההבדל בין מוחו של תינוק שאימו נדבקה בזיקה כשהיה עובר ובין מוחו של תינוק רגיל (shutterstock)

עכשיו, אני יודעת שהשאלה הזאת קצת מעצבנת. אבל אתם יכולים לדמיין לעצמכם מה היה קורה אם המשחקים האולימפיים היו צריכים להתקיים במדינה אחרת, סתם לדוגמא – ישראל? אולי אז נגיף הזיקה היה מקבל את הכבוד המגיע לו, ומיד היו ממליצים להעביר את המשחקים למקום אחר.

אחד העיתונאים במסיבת העיתונאים שאל את אנשי ארגון הבריאות העולמי – "ומה יקרה אם אחד מהמבקרים באולימפיאדה יחזור הביתה לאחר שנדבק בנגיף הזיקה? מה תגידו אז? שפרסמתם אזהרות אישיות?"

התשובה היא כן. ארגון הבריאות העולמי, שנלחם בבשר המעובד, בעישון ובתעשיית תחליפי חלב האם – מקבל "רגליים קרות" כשמדובר בהזזת האולימפיאדה מברזיל, או חלילה וחס – לבטל או לדחות אותה.

אז הם מפרסמים אזהרה שמעבירה את האחריות לידיהם של האנשים שכבר בוודאי קנו כרטיסים לארוע הספורט הגדול בעולם:

האזהרה אומרת שאנשים שנוסעים לברזיל צריכים להבין שמדובר באזור נגוע ביתושי הוקטור המעבירים את נגיף הזיקה ומפיצים אותו בעולם.

עליהם להקפיד על קיום יחסי מין מוגנים, על מנת שלא להעביר לבני/ בנות הזוג שלהם את הנגיף ובכך לייצר ילדים עם בעיות נוירולוגיות קשות.

האזהרה קוראת לנשים בהריון  לא להגיע לאולימפיאדה ואם כן – לא לקיים יחסי מין עד סוף ההריון שלהן.

ועוד דבר, אנשים המוגדרים "רגישים" מקבלים עצה ידידותית להתרחק מהאזור. ברזיל קיבלה במתנה את המשחקים האולימפיים יחד עם אזהרה: עליכם לנקות את האזור מיתושים.

כן. זה יקרה. ממש.

אז האנשים האלה שכבר קנו כרטיסים, יסעו להם לאוליפיאדה, כנראה ייעקצו, ידבקו ויחזרו הביתה למדינות נקיות מזיקה וידביקו אחרים במחלה שגורמת לנזקים נוירולוגיים קשים לתינוקות.

שיהיה לכולנו בהצלחה.