קטגוריות
חדשות

טיפולי פוריות: כמה זה עולה ואיך אפשר לקצר תהליכים?

למה הדרך לטיפולי IVF מהקופה כל כך ארוכה ואיך אפשר לעקוף אותה? כמה זה עולה?  ד"ר איליה בר, יו"ר המרכז הרפואי לפוריות עושה לכם סדר

זוגות שעברו טיפולי פוריות, בהצלחה או שלא בהצלחה, גם אלה שעוברים אותם כעת יידעו לספר לכם טוב יותר מכל מומחה כמה זה מתיש. טיפולי פוריות הם קודם כל התמודדות נפשית של שני בני הזוג, אבל על אחת כמה וכמה, התמודדות של האישה שההורמונים משחקים לה עם הנפש באופן מלאכותי, בזמן שהיא גם ככה חווה משבר. כל אישה שחווה את זה בוודאי אומרת לעצמה שזה לא אמור להיות ככה. להביא ילד לעולם אמור להיות טבעי ופשוט בדיוק כמו שזה טבעי ופשוט לחתולים, לשפנים, אפילו לחיידקים.

אבל המציאות היא שגם זוגות שנחשבים לפוריים ומשיגים הריון בזמן שמוגדר בידי אנשי המקצוע "סביר", ברובם, לא רואים את שני הפסים המיוחלים על מקל בדיקת ההריון כל כך מהר, ובחלקם, גם אלה שראו שני פסים, לא תמיד הם זוכים לתוצאה חיובית מבדיקת הדם שנועדה לוודא את זה, לא מהניסיון הראשון, גם לא מהשני, אפילו לא מהניסיון הארבעים.

זה בדרך כלל לוקח כמה חודשים עד שזוגות פוריים משיגים הריון וזוגות שמאותגרים בתחום הפוריות חוששים באותה המידה, כאשר ההריון לא מגיע, אבל בגלל אותו ממוצע, אומרים להם לחכות לשלב שבו תהיה בעיה ברמה הסטטיסטית.

ואז רק מתחיל הטרטור

כאב הלב מתחיל, טיפולי פוריות (shutterstock)

כשכבר מגיעים למצב שבו הרופא שולח לבדיקות והבדיקות חוזרות עם תשובה שהמשמעות שלה היא שלא יהיה פשוט להיכנס להריון מתחיל כאב הלב להזדחל לו לנשמה, אבל איתו בדרך כלל מגיעה גם אופטימיות ונחישות – אנחנו נעשה את זה כמו גדולים ונצליח. העניין הוא שאז מגיעה הדילמה.

האם לעשות את זה דרך קופת החולים? אולי ללכת על טיפולים פרטיים? מה בכלל מגיע לנו במסגרת סל התרופות?

אז החלטנו לרכז לכם את התשובות לכל שאלות הללו בשיחה מאוד מעניינת עם ד"ר איליה בר, מומחה לפוריות ויו"ר המרכז הרפואי לטיפולי פוריות

הבעיה בהמתנה להחלטת קופת החולים

לדברי ד"ר בר, צורת העבודה של קופות החולים היא כזאת – ניסוי וטעייה.

"חשוב לעשות אבחון מעמיק, כדי לדעת איזה טיפול להתאים לכל זוג", ד"ר איליה בר (צילום: יח"צ)

"קופות החולים מתוקצבות בכל שנה בסכום מסוים לטיפולי פוריות כולל הפריה חוץ גופית, למבוטחות שלהן. אצל הנשים ישנה ירידה בפוריות, החל מגיל 35, לכן מומלץ להשיג את ההיריון לפני הגיל הזה ובמידה וזקוקים לעזרה , חובה לבחור בטיפול היעיל ביותר ומותאם אישית לזוג המטופל".

אוקיי, ובקופת החולים לא עושים את זה?

"בקופת החולים קודם כל ממתינים לגיל 35. אישה, מאותגרת מבחינת פוריות ככל שתהיה, שהיא מתחת לגיל 35 – תעבור מסכת של ניסיונות לפני שתקבל אישור לטיפולי ה-IVF המיוחלים", אומר ד"ר בר.

"אישה שסובלת למשל מחצוצרה חסומה ולא יכולה להיכנס להריון מטיפול פשוט כמו הזרעה, בכל מקרה תישלח לשנה שלמה של טיפולי הזרעות, כדי לשלול את האפשרות של היתכנות להכניסה להריון בדרכים זולות וספונטניות יותר".

המדינה אומרת לעצמה בעצם – אולי בדרך היא תיכנס להריון, מה אכפת לנו? עדיף מאשר להוציא את הכסף הגדול על IVF?

נכון מאוד. אם האישה הזאת בת פחות מ-35 , יש סיכוי נמוך שהקופה תאשר מיד את ה – IVF, היא בכל מקרה תדרוש עיכוב של שנה – שנה וחצי של טיפולים אחרים, כמו אותה הזרעה".

אוקיי אז יעכבו אותם קצת, מה הבעיה?

"הבעיה היא שחוץ מבזבוז הזמן ולקיחת אישה בגיל פוריות טובה והעברתה לגיל הפוריות הלא טובה, הטיפולים גם עשויים להזיק למערכת הרבייה של האישה ואז להפוך את תהליך טיפולי הפוריות למורכב יותר. אולי היא תצטרך תרומת ביצית, אולי הרחם כבר לא יהיה מה שהיה כי "שיחקו" בו יותר מידי עם הטיפולים הלא נכונים".

אז הולכים למרפאה פרטית ונפתרה הבעיה הזאת?

"אז זהו, שגם שם מעדיפים לעשות סדרת טיפולי "ניסוי וטעייה" וכן, כמובן, גם שם מטעמים כלכליים, הרי ככל שעושים יותר טיפולים מקבלים יותר כסף".

מה עושים במרכז לפוריות שאתה עומד בראשו?

"המרכז הרפואי לפוריות, הוא אמנם מרכז פרטי, שלא עובד עם הקופות (למעט מה שמגיע למבוטחת מהמדינה בכל מקרה) – אבל הגישה שלנו היא לגשת ישר למטרה – הריון. בלי לבזבז זמן מיותר".

איך זה עובד וכמה זה עולה?

המחירים שאנחנו גובים הם יחסית נגישים לעומת שאר הקליניקות המספקות טיפולים פרטיים. זה לא בחינם, אבל זה בהחלט נגיש יותר. הכל מתחיל קודם כל בפגישה ראשונית, שעולה 850 ש"ח ומי שיש לו ביטוח בריאות פרטי – הביטוח משלם עבור אותה פגישה.

בפגישה הזאת מכינים תכנית פעולה לבירור כל הסיבות ( אצל שני בני הזוג) לעיכוב בכניסה להריון.

עושים הכל כדי להגיע לרגע הזה (shutterstock)

לאחר מכן עושים תהליך בירור, על פי אותה תכנית. התהליך הזה מהיר יחסית, בהתאם למחזור החודשי של האישה והוא אורך בערך חודש, חודש וחצי – גג חודשיים, בעלות של 4,300 ₪.

מומלץ מאוד גם לעשות סקר גנטי נרחב, המיועד להבטיח בריאות גנטית של הילד המתוכנן וגם לבירור הסיבה לתת פוריות אצל בני הזוג".

וכמה עולה הסקר הזה?

"המדינה מממנת חלקית את הסקר וההשתתפות העצמית במקרה הזה היא כ-  1,400 ₪.

אחרי שעושים את כל זה – יודעים בוודאות מהו הטיפול הנכון ביותר עבור אותה אישה וניגשים מיד לטיפול הזה.

גם כאשר הטיפול המתבקש הינו הפרייה חוץ גופית (IVF) , בוחרים את סוג ההפריה לפי ממצאי הבירור שבוצע לפני כן: צורת הכנת הזרע לקראת ההפריה, שילוב ומינון התרופות לגרימת ביוץ יתר לפני שאיבת הביציות מן השחלות, צורת גידול העוברים לפני השתלתם לרחם, כן או לא בדיקה גנטית של העוברים (כמו בדיקת מי שפיר, אך בעובר בן 5 ימים שטרם השתרש ברחם) וכו".

והכסף הגדול הוא בעצם בטיפולי ה IVF עצמם?

"ממש לא, טיפולי ה IVF עולים פחות מהבירור שקדם להם. כשמגיעים לטיפולי פוריות, המדינה כבר משתתפת במרבית ההוצאות – כמו תרופות הורמונליות למשל, לכן העלות לטיפולים הללו היא לא יקרה יחסית – 3,500 ₪ למי שיש ביטוח משלים בקופה (כללית מושלם למשל)".

לדברי ד"ר בר, כשעושים את הטיפול הנכון אחרי בירור מעמיק – הסיכוי להיכנס להריון עולה פלאים ואפשר שתוך

IVF – המון ביורוקרטיה עד שמגיעים לבטן המיוחלת
(shutterstock)

1-3מחזור טיפולים האישה כבר תהיה בהריון מוצלח.

בסיכום כל ההוצאות –

850 ₪ פגישה ראשונית

4,300 ₪ בירור מעמיק (גם של הגבר אגב)

1,400 ₪ סקר גנטי נרחב

3,500 ₪ טיפולי IVF

סה"כ – 10,050 ₪

 מעוניינים לקבל עוד פרטים? התקשרו למרכז הרפואי לפוריות: 1-800-2000-02