קטגוריות
חדשות

מור יוסף: הסוכרת עולה לנו מיליארד שקל בשנה

צפו בדבריו של פרופ' שלמה מור יוסף בכינוס השנתי של עמותת 'מהיום' – הפורום לאורח חיים בריא (צילום: כרמית ראובן)

הבעיה היא שאנחנו לא יודעים לחסוך את הכסף הזה, אנחנו לא יודעים לבוא לאוצר ולהגיד לו, תן עכשיו כסף, בעוד 20 שנה, זה יחסוך לך המון. זה נשמע נהדר אקדמית, בעולם הפרקטי זה לא חי".פרופ' שלמה מור יוסף "המדינה פוגשת את האזרח רק כשהוא חולה והוא עולה לה כסף. לא לפני כן, אני לא רוצה להיכנס להוצאות של מערכת הבריאות, אני היום בכובע של מנכ"ל הביטוח הלאומי, לקראת הכינוס הזה, הסתכלתי על המספרים – כמה עולה לנו בביטוח הלאומי הטיפול בסוכרת? עכשיו אתם יודעים שהביטוח הלאומי לא מטפל במחלות, הוא מטפל באבדן ימי עבודה, רק כשאנשים מקבלים אחוזי נכות כתוצאה מהמחלה שלהם, רק אז אנחנו פוגשים אותם, עם קצבת נכות – האוכלוסייה הזאת שכוללת בערך 30 אלף איש עולה למדינת ישראל כל שנה מיליארד שקל. זאת העלות של הסוכרת בסוף הדרך, בצד הסוציאלי שלה, לא בצד הרפואי".

"סוכרת היא לא בעיה רפואית, היא בעיה כלכלית"

פרופ' רן בליצר, ראש האגף למדיניות בריאות  בקופת החולים כללית אומר "אני חושב שאנחנו חיים בפרדיגמה ישנה, אנחנו תקועים בעידן שבו שברתי את הרגל ואני הולך לרופא שישים לי גבס ואני נרפא. זה כבר לא כך, אנשים מסתובבים מאושרים בתחושה שהם בריאים והכל טוב איתם, אני אומר שצריך להביא אותם לרופא לבדיקות שגרתיות, שיבינו מה מצבם ואיך למנוע תחלואה. צריך להבין, החולה, המטופל הוא המטפל העיקרי בצוות המטפלים שלו. בעידן של חולי כרוני, האחריות היא לא רק על הרופא, היא חלה גם על המטופל והם צריכים להבין את זה. צריך גם להבין שסכרת זאת לא בעיה רפואית, זאת בעיה כלכלית קשה של המשק כולו, אם נשכיל להסתכל עליה ככזאת, כבעיה שהיא אינה רק של מערכת הבריאות, לא נוכל לטפל בה כראוי. העלויות והנזקים שנגרמים כתוצאה מהתחלואה גורמים לנפילת עסקים כי משפחות לא מסוגלות לעמוד בתשלומים, הרבה כסף הולך לתרופות".

פרופ' שוקי שמר אומר שהנושא של השקעה במניעת הנזקים היה צריך להתרחש מזמן "לפני 10 שנים, בהיותי מנכ"ל קופת החולים מכבי, פניתי לשר האוצר אז והצעתי לו לבטל את ההשתתפות העצמית לתרופות שמי שלא נוטל אותן מצבו מחמיר, כמו תרופות לטיפול בשומנים בדם ובסוכרת, הוא הקשיב לי בקב רב, שלח אותי לפקידים שלו, ששלחו אותי הביתה, זה היה לפני 10 שנים, אמרתי לו כבר אז, אתה תקצור את הפירות בעוד 10 שנים".

פרופ' שמר הוסיף ואמר "היום קראתי מאמר בדיילי טלגרף הבריטי, הם לא עומדים בהוצאות והחליטו להפסיק לממן טיפולי סכרת לקשישים. זה לא מוסרי וזה לא אתי וזה איום ונורא אבל אנחנו בדרך לשם".

 

כל הזכויות שמורות © 2016 סמאללה – חדשות הבריאות של ישראל.