מחקרים

חולי קרוהן? פריצת דרך ישראלית: תזונה תרפא אתכם

נשמע כמו חלום? זה אמיתי. פרופ' אריה לוין, מנהל היחידה לגסטרואנטרולוגיה בבית החולים וולפסון בחולון הוא מומחה בעל שם עולמי בתחומו. לפני 7 שנים הוא פיתח תאוריה שדיאטה מסויימת יכולה לעצור מחלות מעי דלקתיות והיום המחקרים שהוא עורך בוולפסון, בארה"ב ובאירופה מגלים שזה עובד. אז למה לא תוכלו לקבל את הטיפול הזה כבר עכשיו? בשיחה עם 'סמאללה' אומר פרופ' לוין: "כשאין אינטרס לחברות התרופות להשקיע במשהו, משום שמדובר בתזונה, הכל קורה לאט יותר. לא ניתן להפיץ את הטיפול עד תום המחקר כי זה יחבל באמינות שלו".

שימו לב מה קורה כשיש טיפול שמוכח שהוא עובד אבל מכיוון שהוא לא תרופתי, ואף אחד לא יכול לרשום עליו פטנט, אלא כל אחד יכול לקרוא את המידע ולשנות את התזונה שלו – אין לאף חברת תורופות אינטרס לקדם את זה.

ומה קורה בעולם שנשלט בין היתר בידי חברות התרופות? הטיפול הזה נגנז ולא ניתן לחולים, למעט אלה שמשתתפים במחקר, עד שהמחקר יושלם. נכון להיום יש פריצת דרך של ממש בתחום הזה, 70% מהחולים חוו הפוגה לאורך שנים במחלת הקרוהן באמצעות שינוי התזונה שלהם. אבל הדיאטה המיוחדת הזאת תהיה זמינה לציבור הרחב רק בעוד כשנתיים.

פרופ' אריה לוין, מנהל המחלקה לגסטרואנטרולוגיה בילדים במרכז הרפואי וולפסון בחולון, הוא בעל שם עולמי בתחום הזה של טיפול ומחקר של מחלות מעי דלקתיות. ולפני 7 שנים הוא מצא את השיטה האולטימטיבית לטיפול במחלות הללו. דיאטה. שינוי תזונתי. אחרי שנים של מחקר ועבודה קשה, היום כבר אפשר לברך על המוגמר ולומר שמדובר בפריצת דרך שתשנה את האופן שבו הרפואה מסתכלת על מחלות כמו קרוהן וקוליטיס.

בעקבות המחקר: "בכל העולם משנים מהקצה אל הקצה את המחשבה על קרוהן וקוליטיס"

"המחלות האלה שנקראות 'קרוהן' ו'קוליטיס' נחשבו למחלות אוטואימוניות, שבהן הגוף תוקף את עצמו ולא היה קשר בינן ובין תזונה, הן נחשבו למחלות גנטיות בעיקרן.. התאוריה שאני פיתחתי לפני כמה שנים מדברת על כך שהמחלה הזאת בעצם נובעת משינויים בהרכב החיידקים ובכשל במערכת החיסון המקומית במעי, שנובע מגורמים חיצוניים. והדרך לשנות את זה היא דיאטה. בדקנו את התאוריה הזאת ובנינו דיאטה מיוחדת שגם תתקן את המצב הקיים וגם תחזיר אותו לקדמותו והדיאטה הזאת עבדה בצורה מדהימה".

מה, כמו פרוביוטיקה אתה מתכוון?

"לא פרוביוטיקה, זאת ממש דיאטה ספציפית. יש שם המון רכיבים שהם אסורים לצריכה, יש רכיבים שחובה לצרוך כל יום, זאת ממש דיאטה מאוד מפורטת.

וזה גורם לנסיגה של המחלה?

נכון. בפרסום הראשון שלנו היתה הפוגה במחלה בקרב 70%, גם מבוגרים וגם בילדים, באחוז מאוד גבוה מהאנשים האלה גם כל הבדיקות חזרו תקינות, קולונוסקופיה, MRI הכל הראה שהגוף חזר לעצמו ואנחנו במעקב אחרי המטופלים הללו, כבר 5 שנים. יש לנו עכשיו מחקרים שאנחנו עושים במקביל בארצות הברית, באירופה ובאוסטרליה וכל העולם מתעניין בזה.

אז עליתם על הנוסחה אפשר לומר?

"אני חושב שעלינו על הגורם העיקרי למחלה ואיתו, גם לפתרון העיקרי. זה משנה מהקצה אל הקצה את החשיבה על קרוהן וקוליטיס".

אז יש כאן טיפול שהוא נגיש לכל אחד, בלי לקנות תרופה כלשהי. איך חברות התרופות מקבלות את זה? אתה צופה מלחמות עולם מולך?

"זה לא עובד ככה, לא יהיו מלחמות סביב זה, אני חייב להגיד שחברות התרופות דווקא מאוד מתעניינות במה שאני עושה והן מאוד פתוחות. הם רוצים ללמוד מה אנחנו עושים".

חולים בקרוהן או קוליטיס-  למה אי אפשר לטפל בכם כבר היום?

ומה הדיאטה עצמה, אפשר לדעת?

"לא".

למה?

"הדיאטה חייבת להיות סודית עד לפרסום התוצאות הסופיות של המחקרים שלנו. אני אסביר: אמנם לא מדובר בתרופה, אבל כדי לשכנע את המומחים בכל העולם שהדבר הזה עובד, צריך להביא נתונים ולהוכיח את זה, כמו שעושים עם כל תרופה אחרת.

צריך מחקר מבוקר רציני. וזה מכשול אדיר כי זה עלויות אדירות וקשה לגייס כספים למחקר כזה, בדיוק מהסיבה שאין כאן פטנט של חברת תרופות, וקשה לגייס חולים.

עכשיו כמו בכל מחקר, צריך קבוצת ביקורת. כלומר קבוצה של חולים שנותנים להם את הטיפול וקבוצה שלא נותנים להם. אסור לנחקרים לדעת מה נותנים להם כי זה עלול לחבל בתוצאות המחקר מבחינת המהימנות שלהן. אם הנחקר שלי הוא חולה והוא סובל, אבל הוא נמצא בקבוצת הביקורת, שלא מקבלת את הטיפול והוא שומע או קורא ברשת על הדיאטה הזאת, הוא מן הסתם ינסה להקל על עצמו ויתחיל את הדיאטה.

ככה הוא מחבל לנו במחקר ומרחיק אותנו עוד יותר מהיום שבו נוכל לטפל בחולים בכל העולם בהסתמך על תוצאות המחקרים".

אז למעשה, החולים היחידים שיכולים לקבל כרגע את הדיאטה הסודית הזאת הם משתתפי המחקר ומטופלים שלך?

"נכון".

ומתי ניתן יהיה לפרסם את הדיאטה ברבים?

"אני מעריך שבעוד שנתיים, כשנפרסם את התוצאות הסופיות של המחקר".