בקע נגרם מאיבר או רקמה הבולטים דרך אזור חלש בדופן הבטן. בקע ניתן לסווג כמפשעתי או סרעפתי.

בקע מפשעתי מתפתח כאשר חלק מהמעי בולט דרך פתח בתעלת המפשעה, שנמצא ממש מתחת למפשעה ומעל לעורק הירך. בקע סרעפתי מתרחש כאשר חלק מהמעי בולט דרך פתח בסרעפת, שנמצא ממש מתחת לעצם החזה ומעל לקיבה.

בקע הוא מצב רפואי שבו חלק פנימי בגוף בולט דרך פתח ברקמה שמסביב. בקע יכול להופיע בכל מקום בגוף. בקע מפשעתי הוא אחד מהסוגים הנפוצים ביותר, והם מתרחשים כאשר לולאה של מעי או תוכן בטן אחר דוחפת דרך נקודה חלשה בדופן הבטן התחתונה, ליד המקום שבו היא נצמדת למפשעה.

בקע סרעפתי מתרחש כאשר לולאה של מעי או תוכן בטן אחר דוחפת למעלה דרך חור בסרעפת, שנמצאת בין החזה והבטן. בקע של ספורטאים הוא סוג נוסף שקורה כאשר ספורטאי מאמץ את שריר המפשעה במהלך פעילות גופנית אינטנסיבית והוא בולט החוצה כמו גם דוחף את הבטן שלו.

ניתוח בקע מפשעתי

בקע הם כאשר איבר או רקמה נעים דרך דופן החלל שבו הם צריכים להיות. זה יכול לקרות בחלקים שונים של הגוף, אבל בקע מפשעתי הם הנפוצים ביותר.

ניתוח בקע מפשעתי הוא ניתוח לתיקון בקע שהתפתח באזור המפשעה.

ניתוח בקע נעשה בדרך כלל באמצעות ניתוח חור מנעול, שבו מבצעים חתך קטן ומחדירים לגוף מכשירים כדי לתקן את האזור שבו עברו האיברים שלך.

שני הסוגים העיקריים של בקע מפשעתי הם בקע של ספורטאי ובקע מפשעתי עקיף.—

בקע הוא מצב רפואי שבו חלק מהגוף, כמו איבר או רקמה, בולט דרך השריר או רקמה אחרת שבדרך כלל מחזיקה אותו במקום. בקע בדרך כלל מתרחשת כאשר מופעל לחץ כלשהו על הבטן, דוחף איברים ורקמות מהמצבים הרגילים שלהם.

ישנם סוגים רבים ושונים של בקע, אך כולם חולקים את התהליך הבסיסי הזה. סוגים מסוימים שכיחים יותר מאחרים ויכולים להיות חמורים יותר.

הסוג הנפוץ ביותר של בקע נקרא בקע מפשעתי ומתרחש כאשר חלק מהמעי נדחף דרך הדופן השרירי המפריד בינו לבין חלל הבטן. אלה ידועים גם כ”בקעים של ספורטאים” מכיוון שהם נוטים להתרחש לאחר שפעילות גופנית מגבירה את הלחץ על חלל הבטן.

בקע הוא בליטה המופיעה כאשר חלק מהמעי או איבר אחר חודר דרך חור בדופן השריר. אפשר לדמות את זה לצמיג ברכב שיש לו חור בדופן ואז חלק מהפנימית יוצא החוצה עם אוויר מנופח.

בקע יכול להיות ממוקם במקומות רבים, כולל הבטן, המפשעה והחזה. ניתוח בקע מפשעתי הוא הסוג הנפוץ ביותר של ניתוח בקע.

בקע מפשעתי מתרחש כאשר חלק מהמעי או איבר אחר חודר דרך חור בדופן השריר ליד המפשעה משני צידי עצם הערווה. בקע מפשעתי שכיחים יותר אצל גברים מאשר אצל נשים ובדרך כלל מתרחשים עם הגיל. בקע של ספורטאי מתרחש כאשר ספורטאי מאמץ את שרירי המפשעה שלו במהלך פעילות ודוחף את תוכן הבטן דרך נקודה חלשה באחת או בשתי הטבעות המפשעתיות (הפתח משני הצדדים של

בקע מפשעתי הוא סוג נפוץ מאוד של בקע המופיע באזור הבטן התחתונה.

התסמין השכיח ביותר של בקע מפשעתי הוא נפיחות ללא כאבים במפשעה. הנפיחות יכולה להיגרם על ידי עלייה בלחץ התוך בטני, וכן על ידי בליטה של המעי דרך דופן הבטן המוחלשת. לאדם יכול להיות גם בקע מפשעתי ללא תסמינים כלל, והוא עשוי להתגלות רק במהלך בדיקה גופנית או כאשר יש לו סוג אחר של ניתוח.

בקע מפשעתי מטופל בדרך כלל בתיקון כירורגי, אך ישנם שני סוגי ניתוחים למצב זה: ניתוח פתוח וניתוח לפרוסקופי.

ניתוח בקע פתוח מצריך פתיחה רחבה של האזור ותפירה שלו. דבר זה משאיר בעור צלקת רחבה וסיכון לזיהומים עם זמן החלמה ארוך.

ניתוח לפרוסקופי נעשה על ידי פתיחה של פתח קטן בגוף שדרכו מתבצע הניתוח. בניתוח מסוג זה יש פחות סיבוכים וההחלמה מהירה יותר.

הסבר של ד”ר משה דודאי על בקע סרעפתי