מחזור הסרטן: ככל שיותר מחלימים ממנו, יותר ייחלו

מבולבלים? גם אנחנו. מנתונים שמפרסם איגוד הסרטן הבינלאומי (UICC) עולה שחלה עלייה במספר המחלימים ממחלת הסרטן והדבר גורם להזדקנות האוכלוסייה, אבל הסיכון לחלות בסרטן עולה פי שלושה מעל גיל 65. ככה יוצא שבעתיד צפויה עליה של 75% בכמות חולי הסרטן בעולם.  הדרך היחידה לצאת מה-“לופ” הזה, היא אורח חיים בריא

לקראת יום הסרטן הבינלאומי, האגודה למלחמה בסרטן פרסמה נתונים מעודדים יותר ומעודדים פחות.

הסיכון לחלות בסרטן גדל עם הגיל, אילוסטרציה (צילום: מרטין גודווין)
הסיכון לחלות בסרטן גדל עם הגיל, אילוסטרציה (צילום: מרטין גודווין)

החדשות הטובות

אם נתחיל מהחדשות הטובות, הרי שישנה מגמה ברורה מאוד של עלייה בשיעור המחלימים מסרטן בישראל ובעולם, או כמו שהרופאים מעדיפים לקרוא לזה “שיעור ההישרדות עלה”.

למה קוראים לזה “הישרדות”? כי להחלים מסרטן זה כמו להתחמק מציפורניו הארוכות של הרוצח הקטלני ביותר בעולם. מחלת הסרטן היא סיבת המוות מספר 1 בעולם כבר שנים.

ועם זה, המשאבים האדירים שהושקעו ומושקעים למלחמה ברוצח הזה נותנים את פירותיהם. כך למשל בישראל, בשנים 1991-2010, ההישרדות היחסית מסרטן לחמש שנים, עלתה בכל קבוצות האוכלוסייה (יהודים וערבים) ובשני המינים. ההישרדות היחסית מסרטן בקרב נשים גבוהה מזו שבקרב גברים, ובקרב יהודים גבוהה מזו שבקרב ערבים, אבל יחסית, אנשים רבים שורדים.

בהסתכלות על הישרדות יחסית לפי אזורים בארץ,  בכל המחוזות ישנה מגמת עלייה בהישרדות בכל קבוצות האוכלוסייה (יהודים וערבים) ובשני המינים, למעט בסרטן הריאה. לא נמצאו הבדלים גדולים בין המחוזות, בהישרדות היחסית, ככלל, ובהישרדות היחסית בסרטן השד, בפרט.

סרטן הריאה הוא עדיין הקטלני ביותר בקרב גברים בישראל וסרטן השד, הקטלני ביותר בקרב נשים וגם בסוגי הסרטן הללו, ישנה מגמת החלמה, בעיקר בשל גילוי מוקדם של המחלה.

החדשות הרעות

אז רבים מחלימים מסרטן וזה נהדר, אבל ייתכן מאוד שהעלייה הזאת בשיעורי ההחלמה היא בגדר ניצחון במערכה אבל לא במלחמה כולה. יו”ר האגודה למלחמה בסרטן ולשעבר נשיא איגוד הסרטן הבינלאומי (UICC) , פרופ’ אליעזר רובינזון אומר ש”מגמת העלייה בתוחלת החיים והעלייה במספר המחלימים מבורכת, יחד עם זאת היא מובילה להזדקנות האוכלוסייה, ולשיעור הולך וגדל של אנשים בגיל המבוגר, הדורשת התייחסות והערכות מיוחדת של מערכת הבריאות”.

לפני שצוללים לנתונים הסטטיסטים צריך להבין את המשפט הזה של פרופ’ רובינזון, “הזדקנות האוכלוסייה דורשת הערכות מיוחדת של מערכת הבריאות” – האם מערכת הבריאות נערכת? למערכת הבריאות הישראלית כל כך הרבה תחלואים לתקן, אחת הבעיות שנדחקות הצידה היא העובדה הזאת, שהאוכלוסייה מזדקנת ואין לכך מענה ראוי, לא בצורת תוספת מיטות אשפוז או כח אדם רפואי לבתי החולים ולא בצורת הנעת רפורמה בביטוח הסיעודי הציבורי.

על הבעיה בסדר העדיפויות של מערכת הבריאות, האזינו לראיון של כרמית ראובן בתכניתו של גיא זהר ברדיו ללא הפסקה 103FM

ועכשיו לנתונים: בהתאם לנתוני הלמ”ס משנת 2012  חלקם של בני ה-65 ומעלה באוכלוסייה הוא כ-10%, אך על פי התחזיות עד שנת 2035 חלקם באוכלוסייה יעלה ל-14.6%. עד אותה שנה תכפיל אוכלוסיית בני 65 ומעלה את עצמה ותמנה כ-1.66 מיליון איש.

ואז, מה צפוי לנו? ידוע כי 50% מכלל הגידולים הסרטניים מופיעים באוכלוסייה מעל גיל 65, הסיכון לפתח גידולים כאלה באוכלוסייה מעל גיל 65 גדול פי 3 מאשר באוכלוסיית הגיל 45-64. התחזית לשנת 2020 מצביעה, על כך ש- 70% מהפטירות מסרטן יהיו בגילאי 65 ומעלה.

ולמה זה קורה? מלבד שיעורי התחלואה הגבוהים בגילאי 65 ומעלה, יש גם בעייתיות בכל הקשור ביעילות ספיגת התרופות, וכתוצאה ממחלות רקע שונות בגילאים אלה, גם העמידות לטיפולים, לניתוחים וכדומה היא במילים עדינות – לא משהו.

כך שאחרי גיל 65 – רבים מתים מהטיפול שניתן להם לסרטן, ולא מהסרטן עצמו, הם פשוט לא עומדים בטיפולים האגרסיביים והגוף שלהם קורס.

המרשם: 1 אורח חיים בריא, 3 פעמים ביום

האגודה למלחמה בסרטן אספה עבורכם 8 טיפים פשוטים וחיוניים לשמירה על אורח חיים בריא, הדרך הטובה ביותר, על פי כל המחקרים עד כה, להימנע ממחלת הסרטן:

שמרו על אורח חיים בריא, אילוסטרציה (shutterstock)
שמרו על אורח חיים בריא, אילוסטרציה (shutterstock)

1. היו רזים ככל שניתן מבלי להגיע לתת משקל

עדויות מוכחות מחקר מצביעות על כך שעלייה במשקל והשמנת יתר, מגבירים את הסיכון לסוגים שונים של סרטן. הקפידו על ניהול אורח חיים בריא באמצעות תזונה בריאה ומאוזנת ופעילות גופנית.

2.  הקפידו על פעילות גופנית של 30 דקות לפחות, מדי יום

עדויות מוכחות מצביעות על כך שפעילות גופנית מגינה מפני סוגי סרטן שונים, כגון סרטן המעי הגס והחלחולת וסרטן השד. פעילות גופנית מתונה משתווה להליכה נמרצת של 30 דקות מדי יום. ניתן לשלב הליכה זו כחלק מפעילויות בבית, בעבודה,  במסגרת פעילויות פנאי וכדומה.

3. הגבילו את הצריכה של מזונות עתירי שומן וסוכר ומזונות דלים בסיבים, והימנעו ממשקאות ממותקים

מזונות עשירים בשומן וסוכר מכילים כמות נמוכה של מרכיבים מזינים והם עלולים להגביר את הסיכון להשמנת יתר וסרטן, בייחוד כאשר צורכים אותם בכמות גבוהה ולעיתים קרובות. במקום אלו, מומלץ לאכול פירות וירקות, מזונות מדגנים מלאים, ולשתות מים במקום שתיה ממותקת.

הדרך הטובה להימנע מסרטן -להפסיק לעשן, להתחיל לחיות בריא (צילום: האגודה למלחמה בסרטן)
הדרך הטובה להימנע מסרטן -להפסיק לעשן, להתחיל לחיות בריא (צילום: האגודה למלחמה בסרטן)

4.  איכלו מבחר מגוון של ירקות, פירות וקטניות

עדויות נרחבות מצביעות על כך שלמזונות אלו השפעה מגינה מפני סוגי סרטן שונים.

 5.  הגבילו את הצריכה של בשר אדום ובשרים מעובדים

מחקרים מראים שצריכה של מזונות אלו מגבירה את הסיכון לסרטן המעי הגס והחלחולת.

השתדלו להגביל את הצריכה של בשר אדום לכמות פחותה  מ- 500 גרם בשר מוכן בשבוע (משקל גולמי של 700-750 גרם בשר), ונסו להימנע מצריכה של בשרים מעובדים כגון: נקניקיות, נקניקים וכד’.

6. הגבילו את כמויות הצריכה של אלכוהול

צריכה של אלכוהול עלולה להגביר את הסיכון למספר סוגי סרטן, ביניהם סרטן השד וסרטן המעי הגס. יש להגביל את הצריכה  לשתי מנות אלכוהול ביום עבור גברים, ומנה אחת ליום עבור נשים.

7.  הגבילו את הצריכה של מזונות מלוחים ומזונות מעובדים על בסיס מלח (סודיום/נתרן)

מחקרים מראים שצריכה של מזונות אלו מגבירה את הסיכון במיוחד לסרטן הקיבה.

8.     אל תשתמשו בתוספי מזון לשם הגנה מפני הסרטן

מחקרים מראים כי מינונים גבוהים של תוספי מזון עלולים לעלות את הסיכון לסוגי סרטן שונים. ישנם מחקרים הטוענים כי צריכה של תוספי מזון בקרב אוכלוסיות בסיכון גבוה לסרטן יכולה לעזור בהפחתת הסיכון, אך ממצא זה אינו קביל לגבי כלל האוכלוסייה. ההמלצה היא להעדיף תזונה בריאה ומאוזנת ואספקה של מינרלים וויטמינים באמצעות מזונות שונים, ללא צריכה של תוספים.

רוצים עוד סיבה לשמירה על אורח חיים בריא? צפו בראיון מיוחד עם המומחה העולמי לזקנה, פרופ’ ג’יי אולשנסקי שאומר ש “גם אם נרפא את הסרטן, תוחלת החיים לא תעלה, כיוון שיבואו מחלות אחרות”

לא רק סרטן: אורח חיים בריא הוא החלטה אחראית שכל אחד צריך לקבל – לטור של גיא גיאור על חשיבות אורח החיים הבריא ועל המהפכה שרק מחכה לקרות בישראל

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top