הסוף להזדקנות? מדענים הצליחו “להחזיר השעון לאחור”

חוקרים באוניברסיטת הארוורד גילו כי ניתן להחזיר את תהליך ההזדקנות לאחור בקרב יונקים, כאשר הצליחו להפוך את תאי גופם של עכברי מעבדה לצעירים יותר: “בשנות חיי אדם, הדבר שווה ערך להפיכת בני 60 לבני 20”

במשך שנים המדע מחפש את התשובה להזדקנות האנושית. אין ספור מחשבות יצירתיות הושקעו בכך אבל איש לא שיער בדמיונו שמעיין הנעורים נמצא דווקא במקום שבו הזמן אינו קופא, אלא ממש חוזר לאחור, כמו בסרט הוליוודי.

העכברים כבר צעירים יותר. צילום: אילוסטרציה (Dreamstime)
העכברים כבר צעירים יותר. צילום: אילוסטרציה (Dreamstime)

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת המדעי Cell, מצאו החוקרים האמריקנים דרך לסייע לתאי ה-DNA של העכברים לתקשר ביעילות רבה יותר ביניהם.
לאחר שבוע אחד בלבד מרגע שהחלו להטמיע בעכברים את צורת התקשורת הזו, הגיעו הממצאים המדהימים הללו. עכברי מעבדה בני שנתיים הפכו לבעלי רקמות של בני חצי שנה.
“בשנות אדם, זה יהיה כמו להפוך בן 60 לבן 20 באזורים הספציפיים שבהם הוא מטופל”, אמר ל’טלגרף’ הבריטי פרופ’ דיוויד סינקלייר, מומחה לגנטיקה בבית הספר לרפואה בהרווארד.

“התאים הם כמו זוג נשוי”

המדענים גילו שה-DNA הגרעיני, הנמצא נמצא בגרעין התא וה-DNA המיטוכונדריאלי, הנמצא בחלקים אחרים של התא מפסיקים לתקשר זה עם זה ככל שאנו מתבגרים.
לאורך זמן, הירידה הזו בתקשורת מפחיתה את יכולתו של התא לייצר אנרגיה, ומתחילים להתגלות סימני ההזדקנות.

צוות המעבדה של פרופ’ סינקלייר מצא שבעיות התקשורת גרמו לדלדול בחלבון הנקרא NAD.
כשהם העלו את הרמות של NAD בתאי העכברים, הם הפכו את תהליך ההזדקנות.
לדברי פרופ ‘סינקלייר “תהליך ההזדקנות שגילינו הוא כמו זוג נשוי – כאשר הם צעירים, הם מתקשרים היטב, אבל לאורך זמן, בשל מגורים משותפים בצפיפות במשך שנים רבות, התקשורת מתקלקלת. ובדיוק כמו עם בני זוג, שחזור התקשורת שהייתה בעבר פתרה את הבעיה”
“יש בבירור עוד הרבה עבודה, אבל אם הדברים יתקיימו כפי שאנחנו צופים, מאוחר יותר היבטים רבים של ההזדקנות עשויים להיות הפיכים אם יטופלו בשלבים מוקדמים”.
הקבוצה שלו נמצאת כעת מסתכלת על התוצאות לטווח הארוך של המתחם לייצור NAD בעכברים וכיצד זה משפיע על העכבר בכללותו.
הם גם בודקים האם המתחם יכול לשמש לטיפול במחלות נדירות או מחלות נפוצות יותר כמו סכרת סוג 1 וסוכרת סוג 2.
לטווח ארוך יותר ,הפרופסור מתכנן לבחון אם הממצאים ייספקו לעכברים חיים בריאים יותר וארוכים יותר.
החוקרים גם גילו שמולקולה ש”נדלקת” בתהליך ההזדקנות פועלת באופן דומה כאשר חולים בסרטן, וממצא זה כך מקווים, עשוי לשפר את המלחמה במחלה בעתיד.
“אנחנו מתחילים לראות כעת שהפיזיולוגיה של הסרטן היא במובנים מסוימים דומה לפיזיולוגיה של ההזדקנות”, אמר ד”ר אנה גומז, מצוותו של פקופ’ סינקלייר.
“אולי זה יכול להסביר מדוע אחד מגורמי הסיכון העיקריים של הסרטן הוא הגיל”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top