אדם קרוב גוסס: איך מתמודדים עם הפרידה הקרובה?

הקדמה הרפואית הצליחה לרפא מחלות ולהאריך חיים, אולם יצרה גם התמודדות עם אתגר חדש ולא פשוט – תהליך גסיסה ארוך, המתחיל  באבחון מחלה מסכנת חיים, דרך תקופה של טיפולים ומסתיים בסופו במוות. המשמעות של תהליך שונה זה היא כי על החולה ועל משפחתו “לחיות” עם המוות תקופה די ארוכה – איך עושים את זה? העובד הסוציאלי, אלעד דהן, מסביר

האזינו לשיחה עם אלעד דהן בתכנית “סמאללה עליכם” ברדיו ארץ

מכיוון שאופיו של תהליך הגסיסה השתנה בצורה כל כך דרמטית, גם תהליך האבל השתנה בצורה משמעותית וכעת תהליך האבל כולל גם את האדם עצמו, שאובחן עם מחלה סופנית. בנוסף, תהליך הגסיסה והפרידה עשוי להמשך חודשים ואף שנים. ההתמודדות עם הגסיסה אינה רק של החולה עצמו, אלא גם של המשפחה והקרובים. זהו שינוי שטומן בחובו פוטנציאל לשינוי דרמטי של אורח החיים של הגוסס ושל סביבתו הקרובה “ולכפות” על הקרובים התמודדות עם נושאים שבעבר נידונו רק לאחר המוות ובקלות יכול לעורר נושאים לא פתורים מהעבר שלא טופלו באופן מלא עד אותו הזמן.

 

ללא הבנה והדרכה נכונים, אנשים שמתמודדים עם תהליך פרידה שכזה חשופים לקשיים פסיכולוגים חמורים כמו דיכאון, אשמה וחרדה. מצבים רגשיים מתישים כאלו לאורך זמן עלולים אף לגרום למחלות גופניות. המודל שיוצג כאן כולל כמה שלבים שונים שכנראה המשפחה תעבור והצעות להתמודד עימם.

 

 

שלב ראשון – המשבר

איך נפרדים ממי שהיה שם כל החיים בשבילנו? (shutterstock)

אבחנה של מחלה סופנית עלולה ליצור משבר משפחתי משמעותי. אופן התגובה לבשורה יושפע ממידת הקרבה לאדם, מהות הקשר וגם התפקיד הפסיכולוגי של כל אחד מבני המשפחה במשפחה, עשוי להשפיע על אופן ההתמודדות עם הבשורה. חרדה היא תגובה נפוצה מאד בעת קבלת בשורה על מחלה סופנית. עם זאת, במידה והיחסים עם החולה היו רחוקים ומנוכרים, שדווקא יופיעו תחושות של כעס, בושה ואשמה.

 

מה יכול לעזור להתמודד: מודעות לרגשות שעולים בעקבות הבשורה.

קבלו את הרגשות שעולים בכם ובקרובי המשפחה סביבכם. אין זה הזמן לשיפוטיות, לא כלפי עצמכם ולא כלפי אחרים. במידה והרגשות שעולים בכם מציפים מדי – פנו לקרוב משפחה או חבר קרוב ושתפו בחוויות שלכם וברגשות ובמחשבות שעולים בכם.

במידה וזה לא עוזר, פנו לקבלת עזרה מקצועית עם מטפלים מומחים בתחום האבל והשכול.

 

שלב שני: אחדות משפחתית

עבור בני משפחה שהתמודדו במהלך חייהם עם חוויות קשות שקשורות לאדם הגוסס, שלב זה עלול להיות מאתגר יותר מאשר לבני משפחה אחרים. לדוגמא, אם תמיד הרגשת שאתה הילד הפחות מועדף או השעיר לעזאזל של המשפחה, אל תופתע אם בשלב זה תחווה שילוב מורכב יותר של רגשות, בניגוד אולי לבני משפחה אחרים.

תהליך נוסף שאופייני לשלב זה הוא הפיכת צרכיו של החולה לבעלי חשיבות עליונה. בני המשפחה בשלב זה מנסים לרוב להבין מה התפקיד שהם לוקחים במערך ההתמודדות המשפחתי. כל אחד מבני המשפחה מנסה במודע או שלא במודע להגדיר לעצמו תפקיד ביחס לשאר בני המשפחה וביחס לאדם החולה.

שלב זה הוא קריטי שכן, אופן ההתמודדות של המשפחה יכול להיות בעל השפעה פסיכולוגית על כל אחד מבני המשפחה בתלות בתפקיד שלקח על עצמו וכמה נוח לו באותו התפקיד.

 

מה יכול לעזור להתמודד:

שיתוף בחוויות הרגשיות שעולות עם אדם קרוב.

בידקו את עצמכם ונסו להבין מה היה התפקיד שלכם במשפחה והאם אתם משחזרים את אותו התפקיד בהתמודדות הנוכחית.

במידה ואתם מרגישים לא נוח עם התפקיד שלקחתם או הוטל עליכם (הן תפקיד קונקרטי והן תפקיד פסיכולוגי), דברו עם בני המשפחה האחרים, אינכם מחויבים לקחת את התפקיד שהוטל עליכם, אם הוא גורם לכם כאב או חוסר נחת.

במידה ועולים בכם רגשות מורכבים, השתדלו להימנע מתגובות מתריסות או עוקצניות וציניות. עדיף בשלב זה לבטא את הכעס והתסכול מול אדם קרוב או אדם מחוץ למעגל המשפחתי. בהמשך ולאחר עיבוד של רגשות אלה, ניתן יהיה לבטא אותם בצורה יעילה ואפקטיבית יותר.

כמו כן, היעזרו בשירותי הרווחה או באנשי מקצוע פרטיים על מנת למצות את הזכויות המגיעות לכם כמשפחה ולאדם החולה.

 

שלב שלישי: המהפך

שלב זה אופייני במצבים בהם תהליך הגסיסה מתמשך. האחדות המשפחתית שאפיינה את השלב הקודם פוחתת. גם השינוי המתמשך באורח החיים מהווה אתגר רגשי בשלב זה. רגשות קשים ומורכבים שעד כה אולי הודחקו, מתחילים לזלוג החוצה והקושי להחזיק אותם פנימה מתגבר. הרגשות הבולטים בשלב זה הם אמביוולנטיות, אשמה, כעס וטינה.

 

מה יכול לעזור להתמודד:

הנושא החשוב ביותר בשלב זה והוא אולי גם הדרך לפתרון השלב הוא היכולת של כל אחד מבני המשפחה לגלות מודעות לרגשותיו וליכולת לבטא אותם ולתקשר אותם עם בני משפחתו ועם אנשים אהובים ויקרים לו.

שימוש באסטרטגיות של הימנעות או הכחשה והדחקה עלולים להיות בעלי השפעה הרסנית ולהוביל ליחסים מתוחים ובסופו של דבר אף לקרע במשפחה.

במידה והמתחים בעקבות התמשכות שלב זה עולים ומחריפים ולא נמצא פתרון, מומלץ ביותר לפנות להתייעצות עם איש מקצוע מומחה בתחום הטיפול המשפחתי ועדיף בעל ניסיון בהתמודדות עם אבל ושכול.

 

 

שלב רביעי: ההחלטה

שלב זה מגיע בדרך כלל כאשר מצבו של החולה מתדרדר בהדרגה, לעיתים עם עצירות בהתדרדרות ולעיתים אף עם הטבות רגעיות. ההשפעות של האבל המתמשך נותנות את אותותיהן.

לרוב שלב זה מאופיין בהעלאת זכרונות וחוויות עבר, טובים ורעים, שמחים וכואבים. זיכרונות אלה מספרים את הסיפור המשפחתי ובדרך כלל משקפים את תפקידו של כל בן משפחה במשפחה. לעיתים, זכרונות אלה מעלים נושאים כאובים ולא פתורים מהעבר, חלקם יכולים להעלות תחושות של שמחה ונוסטלגיה ועבור אחרים זכרונות אלה עשויים לעורר כעס, קנאה וכאב, בושה ומבוכה.

 

אם בני המשפחה רק ירצו בזאת, שלב זה יכול להוות גם הזדמנות לטפל בנושאים לא פתורים אלא, לרפא פצעים מהעבר ולהגדיר תפקידים משפחתיים מחדש, לפתור יריבויות ישנות ולטפל בטענות וריבים מהעבר.

 

מה יכול לעזור להתמודד:

שלב זה יכול להיות שלב כואב אך במקביל יכול לשמש כהזדמנות לפתרון מחלוקות ונושאים לא פתורים מהעבר. נסו להבין האם ישנה מוכנות קרב בני המשפחה להעלות נושאים אלה ולטפל בהם. גם אם לא כל בני המשפחה מגלים מוכנות, שכן עצם הרעיון של פתיחת תיבות סגורות והעלאת שדים מהעבר עלול לעורר חרדה בקרב חלק מבני המשפחה, גם לפתיחה הדרגתית של הנושאים, אולי אף רק עם חלק מבני המשפחה, עשויה להיות יעילה.

הקשיבו והיו קשובים, לכל קונפליקט יש יותר מצד אחד וכל אדם שהוא חלק מהקונפליקט יכול להיות עם פרספקטיבה שונה.

 

שלב חמישי: ההתחדשות

שלב זה מתחיל למעשה במותו של בן המשפחה ובהלוויה. במידה והמשפחה ניהלה נכון את ארבעת השלבים הקודמים, שלב זה יכול לפתוח דלת לצמיחה קולקטיבית ולא רק אישית. שלב זה יכול להוות נקודת מפנה חיובית למשפחה, במידה והמשפחה מחליטה לנצל זאת נכון.

 

מה יכול לעזור לנצל את שלב ההתחדשות:

חדשו קשרים עם בני משפחה שלא היו קרובים אליכם ויש לכם עניין להתקרב אליהם.

הזמינו לאירועים משפחתיים את בני המשפחה ובכלל חגגו אירועים משפחתיים יחד.

שמרו על קשרים שחידשתם, אין זה קל במציאות היומיומית לתחזק קשרים , אך המשפחה יכולה להיות מקור תמיכה חשוב מאד. קבעו לעצמכם איך נח לכם לשמור על קשר והשתדלו לעמוד בכך.

אלעד דהן, MSW, פסיכותרפיסט, מנהל “רימון – מרכז מומחים לטיפול בילד ובמשפחה” בפריסה ארצית.     https://www.rimonclinic.com

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top