פרופ’ רוטשטיין: “בהדסה יש עודף רופאים, קיצצתי גם בשכרי שלי”

אחרי יומיים של עבודה במתכונת שבת יחזרו מחר הרופאים בבתי החולים הדסה עין כרם והדסה הר הצופים לעבוד כרגיל. מנכ”ל הדסה, פרופ’ זאב רוטשטיין מסביר בראיון ל’סמאללה עליכם’ ברדיו ארץ מה עומד, לדעתו, מאחורי השביתה בבתי החולים בירושלים וקורא לרופאים: “למחוק מהלקסיקון את המונח שביתה בבתי חולים”; מזכ”ל ההסתדרות הרפואית, עו”ד לאה ופנר בתגובה: “אם הוא יעסיק את המתמחים –  לא נשבות”

Share This:

פרופ’ זאב רוטשטיין הוא דמות מוכרת במערכת הבריאות, לטוב ולרע. מצד אחד, מדובר במנהל שבגלל שיטות הניהול שלו קם צוות שלם של המחלקה האונקולוגית לילדים ועזב את בית החולים ומצד שני, כשמנסים לברר למה החליטו בצמרת משרד הבריאות שהוא האיש הנכון להבריא את הדסה, מקבלים תשובות כמו “הוא בולדוזר, רוטשטיין לא הגיע להדסה כדי שיאהבו אותו, הוא מביא תוצאות וזה מה שחשוב”.

הערב (ד’) לאחר שההסתדרות הרפואית הודיעה על השהיית השביתה במרכז הרפואי הדסה בירושלים ורגע לפני שהוא עולה על מטוס חזרה ארצה, תפסנו אותו לשיחה:

ערב טוב פרופ’ רוטשטיין

ערב בהחלט טוב, אני כל כך שמח שבערבו של יום נסתיימה השביתה המיותרת וחסרת העילה עליה הכריזה ההסתדרות הרפואית שממש פגעה קשה במאות חולים, פגעה קשה בצוות המסור וברופאים עצמם וכמובן בכלכלת הדסה וחבל שהיא התקיימה ואני שמח שהיא הושהתה. ואני מקווה שנשכיל בשעות הקרובות, מחר או בסוף השבוע נגיע להסכמות מחוייבות המציאות על מנת שבית החולים ימשיך במתווה ההבראה שלו ועל פי הקווים והתקציב המאושר שלו.

אז נציין כאן שהשביתה לא הסתיימה היא רק הושהתה למשך יומיים על מנת לקיים את הדיון בבית הדין לעבודה בצורה נקייה בתום לב, אבל בהסתדרות הרפואית שומרים לעצמם את הזכות לשבות אם זה לא יילך

תראי, במדינת ישראל יש זכות חופשית להתאגדות ויש זכות לארגוני עובדים לשבות, הבעיה היא כשכאנחנו עוסקים בחיי אדם בבית חולים, הזכות הזאת צריכה להיות מאוד מצומצמת ולא על כל מחאה אנחנו צריכים לפגוע בחולים וזה מאוד חשוב שאני אגיד את זה בקול רם. השביתה הזאת במשך יומיים פגעה קשה ללא צורך במטופלים שלנו, פגעה קשה בהדסה ופגעה ברופאים עצמם. אני לא מוצא שום סיבה הגיונית לשביתה הזאת, כיוון שערב לפני השביתה הגיע סגן שר הבריאות ליצמן בעצמו והבטיח להם את המתווה שאנחנו קוראים לו היום מתווה ליצמן הוא אמר להם- ‘אין שביתה, יש קליטה’ – מה יותר ברור מזה?

מתחייב סגן השר לקחת את זה באופן אישי ולדאוג לאותם מתמחים שנתקעו בין לבין, אז מה? בשביל זה היה צריך לפגוע בכל כך הרבה חולים?  ועוד להמשיך הלאה באיומים?

“השביתה בכלל לא על מתמחים, השביתה היא על אגו ופוליטיקה”

צריך להוציא מהלקסיקון את המונח “שביתה במערכת הבריאות”, פרופ’ רוטשטיין (צילום ארכיון: באדיבות דוברות הדסה)

פרופ’ רוטשטיין מוסיף ואומר “הם לא הלכו מהתחלה לבית הדין בידיים נקיות, כי כשהם ביקשו שלא נטיל צו מניעה לשביתה, הם לא אמרו לבית הדין שיש ‘מתווה ליצמן’, הם לא אמרו לו שליצמן בעצם הציע פתרון למתמחים האלה, אז יש לי הרבה בליבי על ההחלטה לשבות, אסור שהחלטה כזאת תינתן בקלות כל כך גדולה.

אומרים בהסתדרות הרפואית – עם כל הכבוד לסגן השר ליצמן, הוא לא המעסיק שלנו הוא לא זה שצריך להתחייב לנו, אנחנו רוצים שהפרופ’ רוטשטיין יחתום לנו על כך שנועסק

כרמית יקרה, הנהלת בית החולים נתנה תמיכה פומבית למתווה של ליצמן. איזה מן תירוץ מטופש זה? אנחנו אמרנו, אנחנו נכבד את מתווה ליצמן, הודענו את זה לפני השביתה. לא “חראם”? לא חבל על ימי השביתה האלה?  חבל על כל אלה שנפגעו?

איזה נזק נגרם? גם למטופלים, גם לבית החולים?

נזק עצום. כל יום שביתה מבחינה כלכלית אמנם זה 4 מיליון שקל, אבל למטופלים עצמם, תחשבי על זה, מטופלים שהמתינו בתור לניתוחים, שהיו אמורים להקטין את הסבל שלהם, שחלקם, אני לא יודע אני מפחד אפילו להעלות על דל שפתיים אם לא חטאנו בכך שהחלטנו האחד לניתוח והשני ימתין. אני חושב שזה דבר נורא, אני חושב ששביתה במערכת הבריאות – צריך להוציא אותה מתוך הלקסיקון, זה דבר שאסור שיתקיים ואני אומר את זה בכוונה עכשיו כי ההסתדרות הרפואית עוד מתכננת כמובן לנהל משא ומתן על ההסכם הקיבוצי הבא ואני רוצה לפנות אליהם מראש ולהרחיק אותם מהרעיונות של שביתה במערכת הבריאות שהיא הרת אסון לכולנו.

כולנו זוכרים את שביתת הרופאים הגדולה שהייתה ב-2011, היא בהחלט היתה גדולה וקשה אבל הרופאים שובתים באישור של בית הדין, שקבע שמותר להם לשבות כי אתה לא מעסיק את המתמחים

סליחה, בית הדין פרסם היום הודעה שהוא רוצה ללמוד לעומק את מתווה ליצמן, זאת אומרת, אני מניח וזאת הנחה שלי, מותר לי להניח, שאם לפני בית הדין הייתה פרושה ההצעה של ליצמן – לא היו מקבלים הרופאים אישור לשבות.

מה גרם לך לא לקלוט מתמחים שהיית אמור לקלוט?

הסכסוך הוא לא שם, ההסתדרות הרפואית מטעמיה היא, בחרה להציג את עילת השביתה כחוסר קליטה של שבעה מתמחים שנתפסו באמצע התהליך אבל העילה היא לא שם, אנחנו במתווה 2019 כדי לצאת להבראה חייבים לקצץ עוד 20 מיליון שקל מעלויות כוח אדם, בחרנו להתמקד דווקא ברופאים הכי בכירים, הרופאים האקדמיים שלנו, אותם רופאים שאנחנו בהדסה מוסיפים להם סדר גודל של 30% מעל עלות המשרה הרגילה של רופאים בישראל, ואנחנו חתמנו איתם על זה בשנת 1983, כשהיינו יכולים לעמוד בכך. הזמנים השתנו והיום הדסה היא בית חולים ציבורי רגיל ואין לה שום עורף כלכלי שיכול לתמוך בזה. ובאנו אליהם ואמרנו לרופאים – אנחנו לא מסוגלים, זה גורם לנו לגירעון של 45 מיליון שקל כל שנה. אתם משתכרים משכורת שהיא הרבה יותר גבוהה מכל עמיתיכם בכל מקום בארץ וזה עוד לפני השרות הרפואי הפרטי שבו אתם יכולים להשתכר בלי הגבלה, כי זה מתקיים אחרי שעות העבודה.

אני נורא מצטער, אבל אנחנו הגענו כבר להסכמות עם וועדי הרופאים ואז יום אחד ההסתדרות הרפואית באה וביטלה את ההסכמות חד צדדית מבחינתה ואנחנו נשארנו עם תכנית תקציב להשנה בלי כסף משום שאנחנו תכננו על אותו קיצוץ שכבר סוכם עליו מראש.

כלומר וועדי הרופאים של בית החולים הסכימו לקיצוץ?

בוודאי, לחצנו ידיים

אבל בהסתדרות הרפואית לא אהבו את זה ואמרו אנחנו נשבות בעילה אחרת?

הם לא אהבו את זה שוועדי הרופאים הגיעו להסכמה איתנו כשהם יושבים בצד. זאת אמירה שאני אומר אותה, אני לא אדם פופולרי אבל אני בן אדם אמין.

וועדי הרופאים שלך ייאשרו את התפיסה הזאת?

הם יכולים להגיד מה שהם רוצים, אבל זאת האמת. ויש קצת בעיה בקטע הזה של רופאים שמתנהגים תחת ארגונים והסתדרות ועוד דברים שאני חושב שהם היו יפים בזמנו והיום בעולם החופשי שלנו כבר זה לא יאה

יבואו ויגידו אותם מתמחים…

מה זה קשור למתמחים? איך זה קשור למתמחים??

המתמחים, לולא אותה התארגנות שאתה חושב ששייכת לעולם אחר, הם לא היו לא נקלטים לעבודה והיו בבעיה מאוד רצינית ולא רק הם, זה גם המטופלים שלך, כי אנחנו מדברים על עומסים כבדים במחלקות הפנימיות והקיצוצים דווקא בכוח אדם -הם לא ברורים

בואי נשים עובדה אחת מאוד ברורה, בהדסה אין מצוקת כוח אדם, לא ברופאים ולא בשום דבר, להפך כשבודקים את הדסה מול בתי חולים אחרים מוצאים שיש לנו עודף רופאים עצום

“קיצצתי גם בשכר של עצמי”

“אי אפשר לקצץ מהתרופות של החולים, חייבים לקצץ בכוח אדם”. חדר המיון בהדסה עין כרם (צילום: כרמית ראובן בצלאל)

יש לכם עודף רופאים?

חד משמעית, יש לנו עודף רופאים אני אתן לך דוגמה מאוד פשוטה – אם במחלקה פנימית, בכל בית חולים שלישוני, נגיד, גדול, יש בסביבות 13-14 רופאים במחלקה, בהדסה זה מעל 20.

אז בגלל זה אתה אומר – אנחנו לא נפחית את כמות כוח האדם  אבל נפחית את ההוצאות על כל אחד?

אנחנו נשמור קודם כל על מתווה התקציב, כמו כל בית חולים אחר בארץ, אנחנו נשמור על כוח אדם שיתאים לפעילות, איפה שיש חוסר, נוסיף, איפה שיש עודף אנחנו נוריד.

הבעיה בכוח אדם היא שזה גם לא מתפזר סימטרית כי זה גם מקצועות שונים אני לא יכול מחר לקחת רופא פנימי ולשים אותו בכירורגיה והפוך, הנושא הוא די מורכב, אבל ההקפאה שהכרזנו עליה (הקפאת ההליכים להעסקת המתמחים) עשינו אותה כדי להגיע להגיע ליעדי התקציב, תחת ההפסקה הפתאומית, או חוסר האישור של ההסתדרות הרפואית על ההסכם עם הרופאים הבכירים. נשארנו בלי כסף כי תכננו על ההורדה בשכר הבכירים ומצאנו את עצמנו ללא כסף.

זאת אומרת שאתה אומר – אין בכלל קשר להעסקת המתמחים, אני אעסיק אותם מחר בבוקר אבל אני לא יורד מההסכמה שהגעתי אליה עם הבכירים, אתה מחר מוכן להעסיק אותם?

חד משמעית, יותר מכך, אתמול ההסתדרות הרפואית לא הסכימה למתווה, אם הם היו מסכימים היינו יכולים לקלוט אותם בתחילת החודש, הכל תקוע בחוסר הסכמה של ההסתדרות הרפואית, זאצ עילת השביתה. הם מסווים את זה מכל מיני סיבות פוליטיות שלא אפרט…

למה לא? תפרט, אנחנו בזמנים פוליטיים

אנחנו בזמנים פוליטיים ואת זוכרת שלא רק ההסתדרות הרפואית מתחרה על ליבם של המתמחים? יש ארגוני מתמחים כמו מרשם ואחרים?

נכון

והר”י (ההסתדרות הרפואית) מעוניינים להציג את עצמם כמגינים היחידים של הרופאים המתמחים בישראל – זאת מטרה שכולנו מזדהים איתה עתיד הרפואה, רופאים צעירים, דור ההמשך, החבר’ה שמשתכרים הכי מעט, מה אתה רוצה מהם? בקיצור, פוליטית, זה פשוט תרגיל זול.

אז למה שלא תוציא את העוקץ מהתרגיל ופשוט תעסיק אותם?

לא,  אני לא יכול להעסיק אותם מכסף שאין לי. לכן אני צריך את מתווה ליצמן, ואני צריך שהר”י יסכימו לכך, מה נראה לך? אני לא יכול לפזר צ’קים בלי כיסוי?

מה ליצמן הבטיח?

הוא נתן מתווה ונתן אחריות, אני בניגוד להר”י, סומך עליו, אילו הם היו נותנים את הסכמתם ללא שביתה אני משוכנע שאנחנו וליצמן כבר היינו פותרים את הבעיה התקציבית הזאת ולא היינו מגיעים לסאגה הזאת של פגיעה בחולים

כלומר משרד הבריאות יכניס את היד לכיס?

בואי נגיד ככה, בינינו לבין משרד הבריאות יש יחסי אמון מאוד טובים והם יסייעו לנו לא מעט במהלך השנים האחרונות, לא רק בהזרמה של כסף, במסגרת העבודה הטובה בינינו כבר היינו מוצאים את הפתרון. אני לא יכול לסטות מענייני התקציב שלנו והם יודעים את זה… זלא מה שנקרא, כדי להלין על משרד הבריאות חס וחלילה, זה כדי לבוא בטענה להר”י שפיצצה את ההסכם שהיה חיוני בעבורינו.

אתה נחשב באמת למנהל בחסד, הביאו אותך להדסה בגלל המוניטין שלך בהקשר הכלכלי כדי שתוציא את הדסה מהקרשים, מה שעשית בשיבא ידוע לכל ואני רוצה לשאול אותך כמי שמבין – אין שום מקום אחר שאפשר לקצץ בו, במקום שם?

בבית החולים שלנו יש עובדים שמרוויחים משכורות מינימום ויש עובדים שמקבלים הטבות הכנסה, בית החולים שלנו ב 2014 השיל ממנו 550 עובדים כדי להיכנס למתווה ההבראה, זה כבר בית חולים מוכה, העובדים שלנו כבר מוכים, כל העובדים שלנו כבר שילמו מכיסם את נושא ההבראה.

לא מעובדים, אי אפשר לקצץ ממקומות אחרים?

אבל 70% מההוצאות של בית החולים הם על משכורות לעובדים, אני לא יכול לקצץ בטיפול לחולים ובתרופות, לכן הקיצוץ חייב להגיע מכוח האדם, כי לחולים צריכים לתת את הכל. עכשיו הקיצוץ שאנחנו צריכים לעשות משנה שעברה להשנה  כדי לרדת בגירעון מ42 מיליון שקל בשנת 2018, שזה גירעון נפלא יחסית למעל 100 מיליון שהיה בשנה שעברה, כדי לרדת ל 28 מיליון שקל, סדר גודל של 20 מיליון שקל, זה אחוז אחד מההוצאות על כוח האדם, אחוז אחד בסך הכל כדי לצמצם את הגירעון אבל אחוז אחד מאוד כואב ואני לא יכול לקחת את זה מהעובדים, עובדי הכפיים שמשתכרים הכי פחות בבית החולים יותר נכון ללכת לרופאים שמשתכרים הרבה יותר מעמיתיהם בכל הארץ ואני מבקש מהם לתת כתף כדי שבית החולים יוכל לחיות ובזה היינו ולכן אנחנו כאן.

בשכר שלך היית מקצץ?

בוודאי, איזו שאלה, כולנו, כל הבכירים, אני פרופסור באוניברסיטה העברית, אני סגל אקדמי- כל מה שיחול על כולם חל גם עלי

זאת אומרת שאותו קיצוץ שכולם נלחמים בך בגללו הוא קיצוץ גם בשכר ובתנאים שלך?

ברור, קוראים לי פרופסור ואני חלק מהסגל האקדמי בבית החולים וכל מה שיחול על הסגל האקדמי ביוזמתי חל גם עלי. אני מקווה שכל מי שישמע את התכנית הזאת יבין למה אני כל כך “ריגשי” בנושא הזה שכל כך חשוב לי – הדסה ומה עשינו ומה אנחנו מתכוננים להרפות אני לא מתכוון להרפות, אני הבטחתי להבריא את הדסה וזה מה שאני מתכוון לעשות”.

הר”י: “שיעסיק את המתמחים ולא נשבות”

גם מזכ”לית ההסתדרות הרפואית, עו”ד לאה ופנר התראיינה הערב בתכנית ‘סמאללה עליכם’ ל רדיו ארץ ואמרה:

“קודם כל בית הדין ידע על מתווה ליצמן ובכל זאת אישר את השביתה, עכשיו אפשר לספר את כל הסיפורים שמסביב, אבל הסכסוך בינו ובין וועדי הרופאים הבכירים הוא העניין. לקח פרופסור רוטשטיין את מי שמרוויחים הכי פחות, המתמחים, ועצר את ההעסקה שלהם, על זה אנחנו שובתים.

את מדברת איתי עכשיו כשאנחנו הכרזנו מיוזמתנו הפסקה בשביתה ליומיים, כדי שבית הדין יוכל לדון בדברים בלי לחץ, אז בבקשה, שיתחייב להעסיק את המתמחים של ינואר, פברואר, מרץ, אפריל, וכל שאר המתמחים של שנת 2019זה מה שאנחנו רוצים, אנחנו לא רוצים שום דבר אחר, אנחנו לא רוצים לריב, הוא יכול להמשיך לריב עם הוועדים על הקיצוץ. אני מקווה שהוא יחזור לארץ ויגיע לבית הדין ויקבל על עצמו להעסיק את כוח האדם הנדרש למחלקות”.

 

 

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top