תם עידן הצ’יפס והקטשופ: אושרו תקנות לתזונה בריאה בצהרונים

וועדת הבריאות אישרה סופית: הצהרונים יחוייבו לספק תזונה בריאה לילדים. בין המזונות המותרים: שניצל אפוי, ירקות ועדשים; מיץ, צ’יפס וקטשופ – בחוץ

Share This:

ועדת הבריאות של הכנסת אישרה היום (ג) תקנות שהוגשו על ידי משרד הבריאות, לפיהן החל משנת הלימודים הקרובה יוגש לילדים בצהרונים מזון איכותי, העונה על צורכיהם התזונתיים והבריאותיים.

מה יאכלו הילדים שלנו

יותר בריא, פחות ג’אנק (shutterstock)

בין היתר נקבע כי ילדים בגילאי 3 עד 5 יקבלו לארוחת הצהריים מדי יום מנה עשירה בחלבון (חזה עוף, שניצל אפוי וכו’), חצי עד שלושת רבעי כוס (תלוי בגיל) של דגנים מלאים וקטניות (אורז, קוסקוס, עדשים וכו’), חצי כוס ירקות וחצי יחידת פרי. כמו כן, תתאפשר ארוחה צמחונית. גילאי 6 עד 10 יקבלו מנות דומות, אך במשקלים וכמויות גדולים יותר. עוד נקבע כי ייאסר על מפעילי הצהרונים לתת לילדים משקות ממותקים, מאפים עשירים בשומן ובשומן רווי, פיצה, צ’יפס, חטיפים, חמוצים, קטשופ ומיונז. בנוסף, יחויב המפעיל לספק ארוחות עם הרכב מזון ייעודי לילדים עם רגישויות, לפי הצהרת ההורים. האריזות הייעודיות יסומנו באופן בולט.

עוד קובעות התקנות רשימת מזונות אסורים ביניהם; משקאות ממותקים, עוגות ועוגיות, מזון עשיר במלח, רטבים מוכנים, מזונות עשירים בשומן רווי ומזון מטוגן. על פי התקנות ידעו ההורים את תפריט היומי וידעו כי כל אחת מהמנות העשירות בחלבון מכילה את כמות החלבון, הברזל השומן והנתרן הקבועות בתקנות.

יו”ר הוועדה, ח”כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר בדיון: ” אחד המהלכים המרכזיים בגידול ילדינו בצורה נכונה. אסור שיהיה יום לא מנוצל  להתפתחות הילד, וזה כולל את המערכות הלא רשמיות ובוודאי את נושא ההזנה. אישור התקנות האלו מאוד חשוב כדי שבראשון לספטמבר, שהוא מועד שלא משתנה יהיה לילדים אוכל בריא. הנטל הגדול הוא על משרד הבריאות אבל גם צריך את משרד החינוך והרשויות המקומיות בשביל לעמוד בתאריך היעד של פתיחת השנה.

ח”כ רחל עזריה, מיוזמי המהלך אמרה כי הורים מתחילים להבין בחשיבות המהלך. עבדנו קשה על פתרון של בעיה שחלק גדול מהציבור לא מבין אותה מתוך הבנה שאם לא נדאג לזה אנחנו כבר יכולים לשער מה יחכה לילדים, לחברה ולמדינה. בזכות יישום התקנות הללו המצב הבריאותי ישתפר.

לדברי פרופ’ איתמר רז יו”ר ‘האחודה (קואליציה) – לאורח חיים בריא בישראל:

“כעת נותר להעביר את התקנות לפיקוח על איכות המזון במוסדות חינוך, לילדים עד גיל 18, שתקועות בוועדת החינוך של הכנסת כבר 4 שנים. התקנות לא מקודמות בגלל סחבת בין משרד החינוך ומשרד המשפטים. אנו מקווים, שהדבר ייפתר בקרוב ויכנס לתוקף כבר בשנת הלימודים הקרובה”.

 

קיראו עוד:

חולי קרוהן? פריצת דרך ישראלית: תזונה תרפא אתכם

הרעל הלבן: “כמות הסוכר השנתית שילדים צורכים – שווה למשקלם”

הפעוט נרדם רק במיטה שלכם? אתם שאלתם – יועצת שינה עונה

Share This:

כתיבת תגובה

Top