הורים לפעוטות אלרגיים: “מה נעשה כשתתחיל שנת הלימודים?”

במעונות מסרבים לקבל את הפעוטות האלרגיים כי במסמכים הרפואיים שלהם כתוב שהם חייבים ליווי צמוד ומשרד הרווחה הפסיק לממן סייעות

תארו לעצמכם שאתם הורים לילד שיש לו אלרגיה כל כך קשה לבוטנים, עד שהוא צריך השגחה צמודה של מבוגר שכל תפקידו לוודא שאין חטיף במבה בגן שלו. מישהו שיידע מה לעשות במקרה של התקף אלרגיה, מישהו שיהיה אמון על הצלת החיים של האוצר הקטן שלכם. עכשיו דמיינו שהמדינה לקוחת מכם את המבוגר הצמוד הזה, תוכלו ללכת לעבודה בשקט ולהשאיר את הפעוט בגן? וגם אם כן, נגיד שאתם הורים “קוליים” כאלה שסומכים על הגננת, מה אם הגננת לא מוכנה לקבל את הפעוט שלכם? מה תעשו?

לדברי נציג משרד הרווחה, התשובה להורים הללו היא –  “מקדמים הכשרות והכנסת מזרקים למעונות, אין לנו לוח זמנים”.

יש הורים שמודאגים דווקא מהשאלה – מה יהיה כשהחופש ייגמר?
(pixabay)

יו”ר הוועדה, ח”כ יפעת שאשא ביטון הציעה מתווה לפתרון המשבר במסגרתו יממנו משרד הרווחה והבריאות את העסקת הסייעות ל-3 חודשים נוספים, במהלכם יושלמו ההכשרות לצוותי המעונות ברחבי הארץ: “שר הרווחה ומנכ”ל המשרד – אם אתם לא מסוגלים לטפל בגילאי לידה עד 3 תעבירו את התחום למשרד החינוך”.

הדיון שהתקיים היום (ג) בוועדה לזכויות הילד בכנסת, בנושא ‘מענה לילדים אלרגיים וזקוקי השגחה בגילאי לידה עד שלוש’, הוא הרביעי בחודשים האחרונים בנושא, התקיים על רקע החלטת משרד הרווחה כי החל משנת הלימודים הקרובה לא יתוקצב עוד מערך הסייעות המלוות את הילדים במסגרות החינוך.

יו”ר הוועדה, ח”כ יפעת שאשא ביטון פתחה את הדיון: “אני מקבלת אין ספור פניות מהורים לילדים אלרגיים עם שאלה אחת – מה אנחנו עושים עוד חודש וחצי? אני מקבלת דיווחים על מעונות שמסרבים לרשום ילדים. בדיון האחרון נכח פה מנכ”ל משרד הרווחה והיה נראה שאנחנו בפני כיוון חיובי – היה ברור ששעתיים של סייעת אינם מענה ראוי, אך הדגשנו שהדבר נותן שקט להורים עד למענה מערכתי טוב יותר וקראנו לקדמו. לצערי במקום מענה רחב ואמתי החליט משרד הרווחה לבטל את הסייעות בלי לתת פתרון אחר. בהעדר התייחסות ראויה מצד מנכ”ל המשרד אני מקיימת את הדיון”.

משרד הבריאות: “כל אדם יכול לטפל במקרה אלרגי, להזריק זה מאוד פשוט”.

יו”ר הוועדה לזכויות הילד, ח”כ יפעת שאשא ביטון (צילום: יח”צ)

חגי פורגס, נציג משרד העבודה והרווחה אמר בדיון: “הנושא של הסייעות החל מהשנה הבאה לא בתחומי הפעילות של המשרד. מבחינתנו הורים שנרשמים למעון ומבקשים להתקבל, כל עוד אין חוות דעת רפואית לגבי סייעות המעון חייב לקבל אותם ולעשות את ההכשרות שלו. ההנחיות הן שאם ילד לא חייב בסייעת המעון חייב לקבל אותו, אם יש פניות פרטניות נשמח לקבל ולטפל”.

ח”כ שאשא ביטון: “אנחנו יודעים שהרבה מאוד רופאים מכסים את עצמם וכותבים שיש צורך בסייעת לכל ילד אלרגי ואז המעון דורש בהתאם לאישור הרפואי שתהייה סייעת אחרת הילד לא יוכל להתקבל”.

ד”ר רמי גריפת, משרד הבריאות הבריק בתירוץ: “לסייעת אין ערך מוסף מעבר להכשרת הצוות, כל אדם יכול לטפל במקרה אלרגי, להזריק זה מאוד פשוט”.

עו”ד ולרי זילכה, בית איזי שפירא אמר: “על משרד הבריאות לייצר הנחיה ומדרג מול הרופאים, שיגדירו איפה יש סכנה המצריכה סייעת ואיפה לא. מצד אחד אתם טוענים שלא צריך סייעות ומצד שני הרופאים קובעים להורים במסמכים רשמיים שיש צורך בסייעת צמודה וכובלים אותם מול המעונות”.

ח”כ שאשא ביטון: “הוצאנו הנחייה כזו בתום הדיון הקודם ולא קיבלנו עדכון על הדבר”.

פורגס ממשרד הרווחה השיב: “כשיש חוות דעת שצריך סייעת לשעות מסוימות היא מחייבת, אנחנו לא אנשי מקצוע ואנחנו חייבים לקיים את חוות הדעת הרפואית”.

ח”כ שאשא ביטון: “מה אתם רוצים שהורים יעשו במצב הזה? זו לא בריחה מאחריות? מצד אחד מבטלים את הסייעות ומצד שני אומרים שצריך סייעת אם הרופא מורה. מה ההורים אמורים לעשות?! איפה הילדים יהיו בתחילת השנה?”.

פרוגס: “ילדים שאין להם סייעות נפעל כפי שפעלנו ביתר שאת – נקדם פתרונות עם משרד הבריאות שיש לו ידע וסמכויות, שייתן לנו כלים. נפעל להוסיף הכשרות לצוותי המעונות לעניין אלרגיות, אנחנו רוצים לספק מזרקים למקרי אלרגיה לצוותי המעונות. אני לא יודע להתחייב על לו”ז. אנחנו רוצים להרחיב את המענים במקרים הרבים בהן אין חובה לסייעת, שיש צורך בסייעת אין לנו כיצד לטפל”.

ח”כ שאשא ביטון: “אני לא מכירה מקרה של ילד אלרגי שלא מצוין צורך בסייעת. מה אני אומרת להורים בעוד שעה וחצי שאני יוצאת מכאן? תביאו סייעת על חשבונכם או שתישארו בחוץ? אני פונה לשר הרווחה והמנכ”ל – אם אתם לא מסוגלים לטפל בגילאי לידה עד 3 תעבירו את התיק למשרד החינוך, לא מסוגלים לקחת אחריות? פנו את התחום. אם אני מרגישה חסרת אונים מה מרגישים ההורים שם בחוץ?!”

מספיק שילד אחד אכל כריך עם חמאת בוטנים וילד אלרגי אכל באותו שולחן יומיים אחר כך – כדי להרוג אותו (shutterstock)

הדר, שהגיע לדיון עם בנה נעם הסובל מאלרגיה אמרה: “מספיק שהוא נחשף לאדים של האוכל הוא בבעיה, קרה לנו שילד פלט והוא נגע בפליטה והיה בלאגן. מה אני עושה בספטמבר?! מי ייקח אחריות על מקרה מוות? גם אם יקבלו אותו זה או שאני שולחת אותו והוא בסכנת חיים או שאני לא שולחת אותו”.

ריקי רוזמרין, מפקחת חינוכית, נעמ”ת אמרה: “זרקו את התינוק עם המים, השאירו אותנו להתמודד עם הבעיה. אי אפשר לבטל בלי חלופה. לפני כמה ימים קיבלנו מכתב רפואי לגבי ילדה שהייתה אצלנו עם סייעת, הרופאה כתבה שהיא עדיין זקוקה לסייעת צמודה ומזרק. מה אנחנו אמורים לעשות?!”.

הדר ראדה, הלשכה המשפטית, משרד הבריאות: “בסוף הפיקוח של משרד העבודה, שלא ינסו להעביר למגרשנו. יש שיתוף פעולה מעולה אבל האחריות שלהם”.

“כשיש דברים טובים אתם רבים על הקרדיט”

ח”כ שאשא ביטון אמרה לנציגי משרדי הרווחה והבריאות: “כשיש דברים טובים המשרדים רבים על הקרדיט. אני מבקשת שמימון הסייעות יהיה בשיתוף שני המשרדים למשך 3-4 חודשים במהלכם יוחל מהלך כולל להכשרת הצוותים במעונות על כל הדרוש במסגרתו”.

במהלך הדיון ציינה ורד כרמון, מפקחת ארצית לגיל הרך במשרד הרווחה כי: “ישנם כ-350 ילדים אלרגיים הדורשים טיפול במעונות היום”.

ח”כ שאשא ביטון: “ואתם רוצים ש-350 ילדים יישארו בבית? כדי לייצר פתרון אמיתי במערכות יש צורך בזמן ובמענה גם אם הסייעות זה לא מענה מושלם, זה מענה חלקי וזה השקט של ההורים עד להכשרת כלל הצוותים והכנסת המזרקים”.

מאיה ניר אליעז, עמותת יה”ל: “חודשיים לפני שנת הלימודים אין שום סיכוי בעולם שתצליחו להדריך כל כך הרבה מעונות. אני מסכימה למתווה של סייעות עד להכשרת הצוותים אך לדעתי תידרש חצי שנה להערכות. לצד 350 ילדים יש רבים אחרים שלא מוגדרים תחת השגחה מתמדת”.

עו”ד רחלי הכהן, המועצה הלאומית לשלום הילד: “ברגע שגילאי לידה עד 3 עברו לתחום האחריות של משרד הרווחה יש להם מחויבות מלאה כלפיהם. השאלה האם הנושא מצוי בליבה של המשרד או לא – איננה רלוונטית”.

יו”ר הוועדה סיכמה את הדיון “אני מבקשת פתרון תוך שבוע כדי לתת מענה לחודשים הראשונים של השנה בצורת סייעות ממשרד הרווחה וגם ממשרד הבריאות שאינו יכול להתחמק מהנושא כאשר אנחנו במצב חירום. אדבר עם המנכ”לים. במקביל אני מבקשת שנצא לתוכנית מהירה – הכשרות של כל צוותים, הכנסת אפיפן, רשימה של איזה ילדים יוחרגו וכן יקבלו ליווי של סייעות. תנו לנו תוכנית מסודרת ונלחם עליה. את התוכנית לטווח הארוך אני מבקשת תוך חודש. זה יעבוד רק יחד וברור לכולם שלא ניתן למאות ילדים להישאר בבית ונקרקע גם את ההורים שלהם”.

קיראו גם:

מדענים: נמצא חיסון מפני אלרגיה לאגוזים ובוטנים

בתוך שבועיים: “על משרד הרווחה לפתור את בעיית המחסור במעונות יום לאוטיסטים”

ילדים חולי אסתמה הם בעלי סיכון מוגבר לסבול מהשמנת יתר

Share This:

כתיבת תגובה

Top