המשבר בהדסה: ליצמן הנחה את רוטשטיין להיענות לדרישות הרופאים

לאחר חודשים מורטי עצבים מבחינת הילדים חולי הסרטן והוריהם ולקראת כניסתם לתוקף של מכתבי ההתפטרות של רופאי המחלקה, קבע ליצמן מתווה לפתרון המשבר: המחלקה תפוצל לטיפול בילדים ובמבוגרים בנפרד. הדסה: “נקים מחלקה חדשה מיועדת לילדים”

Share This:

הכי חשוב זה לדאוג לילדים. שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: נועם מושקוביץ)

משמרד הבריאות מפרסם היום (ד’) את מתווה הפתרון למשבר בין הרופאים המתפטרים במחלקה האונקולוגית לילדים בבית החולים הדסה עין כרם ובין הנהלת בית החולים:

“שר הבריאות יעקב ליצמן העביר למנהל הדסה פרופ’ זאב רוטשטיין, מסמך הנחיות בנוגע להתנהלות המחלקה ההמטואונקולוגית ילדים בבית החולים הדסה עין כרם.

מסמך זה הוא תוצאה של סדרת דיונים והתייעצות באשר למשבר הפוקד את המחלקה ובכדי להגיע לפתרון אמיתי בין כל הצדדים.

שר הבריאות שב ומבהיר כי המחויבות הראשית הינה לילדים החולים, תוך הבטחת המשך הטיפול בהם וכדי לוודא כי איכות הטיפול בילדים לא תפגע.

בראש ובראשונה ההנחיה היא הפרדת המחלקה ההמטואונקולוגית לילדים מהפעילות למבוגרים והבטחה כי הטיפול בילדים יעשה על ידי מומחים בהמטו אונקולוגיה ילדים בלבד, לפי הכללים המפורטים במסמך”.

האם הוא יחזור לנהל את המחלקה? פרופ’ מיקי ויינטראוב (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)

לסכסוך בין מנהל המחלקה האונקולוגית ובין הדסה ועל החולים הנופלים בין הכיסאות קיראו כאן

עוד נכתב בהודעת משרד הבריאות כי “שר הבריאות סמוך ובטוח כי ההנחיות שהוצאו מעניקים אפשרות לכל הצדים להגיע להסכמות באשר להמשך פעילות המחלקה בהדסה, תוך הסדרת הפערים שהיו, ובכך להגיע לסיום המשבר, לטובת הילדים.

משה בר סימן טוב, מנכ״ל משרד הבריאות – המתווה הוא תוצאה של עבודה אינטנסיבית של גורמי המקצוע במשרד ונועד להבטיח שהטיפול שיינתן לילדים יהיה ברמה הגבוהה ביותר. כל החששות שהועלו על ידי הרופאים בנוגע לאופן פעילות המחלקה קיבלו מענה במתווה. אנו מצפים שהרופאים המתפטרים ימשכו את מכתבי ההתפטרות ויחזרו לעבודה סדירה”.

גישור שלא צלח

הודעת ההתפטרות של פרופ’ מיקי וינטראוב לחולי והורי החולים במחלקה האונקולוגית בהדסה עין-כרם

לפני כשלושה חודשים, לאחר שניסיונות גישור בין מנהל המחלקה האונקולוגית לילדים בבית החולים הדסה, פרופ’ מיקי וינטראוב ובין מנכ”ל הדסה, פרופ’ זאב רוטשטיין לא צלחו, הגישו פרופ’ וינטראוב ויתר הרופאים במחלקה(פרופסור שושנה וילק, ד”ר מירה חריט, ד”ר אלחנן פריד, ד”ר טל בן עמי וד”ר יאיר פלד) את המכתבי ההתפטרות שלהם מבית החולים.

המחלוקת נסובה בעיקר סביב ההחלטה לאחד את המחלקה לילדים עם המחלקה למבוגרים, בניגוד לעמדתו המקצועית של מנהל המחלקה, פרופ’ וינטראוב, שזכה במשך שנים להערכת החולים ובני משפחותיהם.

המחלוקת חצתה מהר מאוד את קו המחלוקת המקצועית ועברה לפסים אישיים, כשאיש מהצדדים לא מוכן לוותר, אף על פי שהורי החולים מאיימים להעביר את ילדיהם לבית חולים אחר. בדיון שהתקיים בכנסת בנושא אמר פרופ’ וינטראוב שהרופאים אינם מעוניינים בגישור.

בתגובה להודעת יו”ר הוועדה, ח”כ אלי אלאלוף, כי השר ליצמן הודיע לו שייפגש בהקדם עם כל הצדדים במשבר, כולל הורי הילדים החולים, ענה פרופ’ וינטראוב: “ישבנו כבר פעמיים במשרד הבריאות והשר אמר לנו: לא משנה מה, לא אתן לכם לעבור לשערי צדק. אחר כך חזר בו ואמר שישקול זאת, אבל הוא שכח מאיתנו. אנחנו מתייסרים כבר 4 חודשים עם ההודעה שלנו, אבל אנחנו עם ההנהלה הזאת לא יכולים לעבוד בשום פנים ואופן. ההחלטה להעביר ילדים למחלקת המבוגרים מסכנת באופן ישיר את חיי הילדים. השתלת מח עצם זאת אחת מהפרוצדורות הכי קשות ומסובכות ומסוכנות בהליך הרפואי. הגוף של הילד נלקח עד הקצה. אי אפשר לעשות את זה עם פשרות, אך ורק בדרך הנכונה והטובה ביותר. אין אף מקום בארץ ששמים ילדים במחלקות עם מבוגרים, וגם שם יש בעיות תקציב. בסוף, מי שנושא באחריות לשלומם של הילדים זה אני. כל הטענות שהועלו כנגדנו, שאנחנו רודפי בצע ושררה, ועוד טענות חמורות, הכל שקר ונועד להכפיש אותנו”.

פרופ’ רוטשטיין מצידו קרא לרופאים לחזור בהם מהתפטרויותיהם ולנסות לגשר על הפערים. לאורך כל הדרך, הפתרון היחיד שנראה באופק מבחינת הרופאים והחולים הוא העברת המחלקה לבית החולים שערי צדק, אך השר ליצמן פסל את הפתרון הזה מכל וכל ובכך העביר אליו את האצבעות המאשימות של הורי הילדים החולים.

צפו בהפגנת הילדים והוריהם מול לשכתו של ליצמן בירושלים בפברואר השנה (צילום: מלי מזרחי)

ממנהל המחלקה המתפטר, פרופ’ מיקי וינטראוב, טרם נמסרה תגובה למתווה ליצמן.

מהדסה נמסר בתגובה:

“הדסה מקבלת בברכה ובתודה את מכתב השר ומאשרת כי המחלקה להמטואונקולוגיה והשתלות מח עצם בילדים תמשיך לפעול ברציפות ובאופן הכי מלא האפשרי לרבות בתחילת יוני השנה! מועד ההתפטרות עליה הודיעו 6 מבכירי המחלקה! המחלקה תשרת בלב חפץ ובזרועות פתוחות ובגאווה את תושבי ירושלים והסביבה כמו גם ילדים נוספים מהארץ ומהעולם.
על סמך הנחיות משרד הבריאות ביה״ח נערך להפרדות הנדרשות בין ילדים למבוגרים ולמינויים הנדרשים כך שאכן ילדים יטופלו ביחידות יחודיות לילדים בבניין הילדים וב״שרת״ בצורה נפרדת מהמבוגרים וע״י צוותי ילדים מומחים בהמטואונקולוגיה, לרבות אחיות מיומנות בילדים כנדרש. תוכנית מפורטת תועבר תוך מספר ימים להנהלת המשרד.
הדסה מודיעה כי בעדיפות גבוהה ולמרות מצבה הכללי היא מתגייסת לתכנן לגייס תרומות ולהקים מחלקה חדשה גדולה להשתלות מח עצם בילדים כדי להבטיח שילדים יטופלו ברציפות במסגרת הכוללנית של בית חולים לילדים.
לאור מכתבו של השר וההנחיות שניתנו להדסה, עין אחת של בית החולים תמשיך לצפות עדיין לחזרה של הרופאים כולם או בחלקם לבית החולים באופן שבו לא ינטשו את הילדים חולי הסרטן הזקוקים כל כך לטיפול על ידם, במקביל בעין השניה ממשיכה ההנהלה בגיוס רופאים חדשים כדי למלא את השורות ואו להוסיף לשורות רופאים נוספים.
הנהלת הדסה מודה לשר הבריאות על התמיכה, מצטערת צער רב על הפגיעות הרשעיות בו אישית, מודה לצוות משה״ב האחראי על ההנחיות החדשות ומבטיחה שיתוף פעולה מלא עם צוות המשרד כדי שהילדים יקבלו את הטיפול הטוב ביותר והסביבה המתאימה בהדסה”.

קיראו גם:

רופאי האונקולוגית ילדים בהדסה: לא מעוניינים בגישור

משבר האונקולוגית בהדסה: הממונה על השכר באוצר יגשר

הדסה: כל רופאי האונקולוגית התפטרו – החולים מתכוננים לעזיבה

צפו: הורים לילדים חולי סרטן נאבקים נגד סגירת המחלקה האונקולוגית

Share This:

כתיבת תגובה

Top