מחקר ישראלי: “קנאביס יחליף את האנטיביוטיקה”

לא רק לכאבים: ראיון עם חוקר הקנאביס מהאוניברסיטה העברית שגילה שהחומרים הפעילים בקנאביס משבשים את התקשורת בין חיידקים ובכך מונעים מהם לגרום נזקים לגוף ולפתח עמידות לתרופות

Share This:

פרופ’ דורון שטיינברג מהאוניברסיטה העברית מתעניין מאוד בקנאביס ובהשפעות שלו על החיים שלנו. הוא אומר שהתחום הזה מאוד מעניין פשוט בגלל העדר הספרות המקצועית בכל כך הרבה תחומים שקשורים בקנאביס. את המחקר שקושר בין הצמח הזה ובין היכולת העתידית של כולנו להימנע משימוש באנטיביוטיקה הוא החל מכיוון שגילה שאין מחקרים שבדקו את הקשר של החומרים הפעילים בקנאביס – הקנאבינואידים – ובין התחום הכל כך נחקר של מיקרוביולוגיה, או במילים פשוטות – חיידקים.

הצמח שלא מפסיק להפתיע, קנאביס (shutterstock)

הדברים שהוא והצוות שלו גילו הם לא פחות ממדהימים ובעלי השלכות עתידיות מרחיקות לכת.

לקראת הכנס הבינלאומי בנושא הקנאביס – Cann 10, שייערך ב 4 ביוני במלון דן פנורמה בתל אביב, בהשתתפות מומחים מהארץ ומהעולם ובו פרופ’ שטיינברג צפוי להרצות  – תפסנו אותו לשיחה מרתקת על הצמח שצפוי לשנות לכולנו את החיים.

“קודם כל ראינו שאין שום דבר בספרות המקצועית על ההשפעה של הקנאביס על המיקרוביולוגיה וזה כבר שימש אתגר מחקרי”.

נו ברור, למה זה מפתיע אותך? הרי אין לחברות התרופות אינטרס כלכלי לחקור משהו שהן לא יכולות לרשום עליו פטנט. לא?

“אז אנחנו חשבנו דווקא על למה כן לחקור את זה ולמה זה כן חשוב. אז מעבר לאתגר המחקרי, זה הרי הולך להיות ליגאלי (חוקי) בהרבה מקומות, הקנאביס ישמש לרפואה ולעוד הרבה דברים, אז רצינו לדעת איך זה משפיע על הגוף. גוף האדם מורכב מיותר מיקרו-אורגניזמים מאשר מתאים, עכשיו כשאני משתמש בזה בתור תרופה, מה זה עושה? זה עוזר לחיידקים? מה שחשבנו זה על היכולת לרתום את המרכיבים של הקנאביס כדי לייצר תרופה גנרית”.

כלומר הרעיון הוא שהקנאביס ישמש ממש כתרופה ולא רק כמשכך כאבים או מרגיע?

“נכון, תרופה מיקרוביאלית, שההתווייה שלה לא תהיה רק אלצהיימר, או סרטן או פיברומיאלגיה, אלא היא ממש תהיה לטיפול בזיהום כזה או אחר ואז זה אכן יכול להחליף חומרים אנטיביוטיים”.

כי אנחנו הרי יודעים שבמידה רבה אנטיביוטיקה זה בבחינת “לשפוך את התינוק עם המים”, זה מועיל אבל גם מזיק לגוף, מחסל את אוכלוסיית החיידקים ה’רעים’ יחד עם אוכלוסית החיידקים ה’טובים’ ובנוסף אנחנו יודעים שהחיידקים מפתחים עמידות לאנטיביוטיקה, נכון?

“נכון מאוד, אז בדיוק פה התחלנו לראות אם החומרים המצויים בקנאביס (הקנאבינואידים) באמת משפיעים על החיידקים, רצינו לראות מה מנגנון הפעולה של הקנאבינואידים על החיידקים והאם יש בו יתרון מסויים על האנטיביוטיקה.  מה שראינו זה שהקנבינואידים משפיעים על יצירת הביו-פילים”.

מה זה הביופילים?

“זה התאגדות של חיידקים על פני המשטח. היכולת שלהם למעשה להצטבר וליצור רובד חיידקים, שהוא זה שמייצר את הנזק בכל מקרה של זיהום. רוב רובן של המחלות הזיהומיות מתאפיין בזה שהחיידקים נדבקים על משהו, אם זאת אנגינה בגרון, או דלקת בעור, או באוזן, בשיניים – הם נדבקים ואז הם הופכים פתוגניים, כלומר מזיקים”.

אז הקנאביס יכול לגרום למעשה לחיידקים לאבד את יכולת האחיזה שלהם במשטחים בגוף?

האם האויב הכי גדול שלנו, יודע שהוא בבעיה? (pixabay)

“בדיוק. גם מצאנו איך זה עובד. לפני בערך 10-15 שנה התגלה בעולם שהחיידקים מדברים אחד עם השני. זה נקרא “תקשורת בין חיידקים”, מה זה אומר “לדבר”? הם מחליפים אינפורמציה, הם מיידעים זה את זה על נוגדנים שנמצאים בסביבה וכיצד להתחמק מהם, תקשורת זה כוח”.

ממש כמו שנהגים מהבהבים עם האורות כדי ליידע נהגים אחרים שיש בהמשך משטרה?

כן, ככה, באמצעות התקשורת הזאת הם יכולים להתאגד ולצבור כוח וככה הם גם הרבה יותר עמידים לתרופות ולמערכת החיסונית. עכשיו מתברר שהקנבינואידים פוגעים בתקשורת הזאת שבין החיידקים וזה מנגנון שונה לגמרי מאנטיביוטיקה. אנטיביוטיקה הרי מחסלת את החיידקים ובכך הם מבינים שהיא מסוכנת להם ומפתחים דרכים להתגונן מפניה. פה, עם הקנאביס, אני לא הורג אותם, אני רק משבש להם את התקשורת.

אז הם לא יודעים שמשהו לא בסדר והם לא מתגוננים ומפתחים עמידות לתרופה?

“בדיוק, אני פשוט משבש לחיידק את יכולת ההתאגדות באמצעות שיבוש מנגנון התקשורת שלו. כשאין לו תקשורת, הוא לא יכול להתאגד ולצבור כוח ואז הוא לא כל כך אלים”.

והוא גם לא ייצר מנגנון עמידות, כמו במקרה של האנטיביוטיקה

“נכון, הוא לא ייצר עמידות”.

איך זה משבש את התקשורת?

“התקשורת הזאת היא כמו תקשורת בין תאים. חיידק אחד משחרר חומר כימי, חיידק אחר – יש לו רצפטור (קולטן) הוא קולט את זה ואז הוא מגיב לזה. זה סיגנל חוץ תאי, אחד פולט השני קולט ומגיב בהתאם. מה שאנחנו מצאנו זה שחלק מהקנבינואידים מחבלים בתהליך הזה”.

אם אני מבינה אותך נכון, אז אם נשווה את זה להודעות בין אנשים, אתה למעשה מיירט את ההודעה שנשלחה מאדם אחד לאדם אחר, כשהשולח לא יודע שההודעה שלו לא התקבלה והנמען לא יודע שנשלחה לו הודעה?

“כן. אני למעשה הופך את אחד מהם לאילם”.

והוא לא יכול לדעת שמשהו אצלו בתקשורת נדפק?

לקראת עידן “פוסט-אנטיביוטי”
(shtterstock)

“אם יש לו מנגנון שמתריע על זה? אנחנו באמת לא יודעים, לא הגענו לזה, זאת שאלה ממש טובה. כרגע המחקר הוא על חיידקים מסויימים וכרגע הוא עוסק במשטחים מסויימים ועל זה המחקר, לבדוק איזה משטחים הכי רגישים להצטברות חיידקים ולטפל בהם באמצעות קנאביס. כרגע זה אומר טיפול בזיהומים באוזניים, בשיניים, בעור, אינפקציות ואגינליות וכו’..”

אבל זה בעצם לא משנה על איזה משטח בדקתם את זה, אם פגמתם בתקשורת שלהם, אז פיצחתם את היכולת להתמודד עם כל מה שקשור בחיידקים, לא?

“במידת העקרון את צודקת, אבל חיידקים הם.. כמה קטן ככה ערס, יכולת ההסתגלות שלהם היא גבוהה מאוד. חובת ההוכחה היא עלינו. על זה קיבלנו מימון ממשרד החקלאות להמשך מחקר”.

האינטרס הכלכלי שיניע את הליגליזציה

אז אם זה יהיה מוצלח, משרד החקלאות הרי לא סתם משקיע את הכסף, הוא בטח יפעל להגדלת כמות גידולי הקנאביס בישראל לא?

“זאת הכוונה שלו, בהחלט, הכוונה היא שנוכל לייצר יותר ולהרחיב את היריעה מבחינת ההתוויות הרפואיות לשימוש בקנאביס. בואי נגיד, כרגע זה לכאב ולסרטן, נכון? אבל אולי עכשיו יכולה להיות התוויה למשחה לטיפול בפסוריאזיס, לדלקות, להכל”.

זה יכול גם להאריך את אורך חיי המדף של פירות וירקות לא? הרי הצטברות החיידקים היא שגורמת לריקבון שלהם

“נכון מאוד, כרגע מדובר בכנס רפואי, אבל בהחלט אחת הכוונות בעתיד היא לבדוק גם את הנושא הזה, אולי לרסס עם קנאביס, אולי להכניס את החומר לאריזות המזון, חיידקים נדבקים גם במזון וגם בים ועושים לנו בלאגן מאוד גדול ובהרבה מקומות אחרים”.

מה הסיכוי להערכתך שככל שיותר מוצרים מהסוג שאתה מדבר עליהם ייוצרו וייצאו לשוק, זה יקדם את הליגליזציה של קנאביס?

“בטח שזה יקדם. לפני 5 שנים מי בכלל חשב שמשרד החקלאות, משרד ממשלתי, יממן מחקר עם קנאביס? יש תזוזה במחשבה ומשרד החקלאות שלנו הוא לא היחיד, זה נושא חם מאוד בעולם עכשיו ואגב, זה לא נכון שאי אפשר לעשות פטנט על קנאביס. חברות התרופות פשוט צריכות שזה יהיה חוקי. ברגע שזה יהיה חוקי, אפשר לרשום פטנט על שיטת ההפקה של החומרים הפעילים למשל, חברות התרופות, ברגע שתהיה ליגליזציה, הן ילכו על זה בכל הכוח וזה ירים את המחקר למעלה, כי הן ישקיעו בזה”.

לקריאת המחקר במקור לחצו כאן: קנבואידים ומיקרוביולוגיה

קיראו גם:

מחקר: עישון קנאביס באופן קבוע מוחק את “זרעי” האלצהיימר

נהיגה וקנאביס: “להתייחס לעניין כמו לכל תרופה”

אבסורד הקנאביס: עושים הכל חוץ מאת הדבר הנכון

:

 

 

 

 

Share This:

2 thoughts on “מחקר ישראלי: “קנאביס יחליף את האנטיביוטיקה”

כתיבת תגובה

Top