עצמאות בזהירות: רופא ודיאטנית משלבים כוחות כדי שהילדים שלכם יעברו בשלום את החג

הוא מנהל המחלקה לרפואה דחופה בביה”ח שניידר לילדים, היא דיאטנית בביה”ח, שניהם מציעים טיפים שחשוב שתקראו כדי שיהיה רק שמח ביום העצמאות

Share This:

יום העצמאות הוא החג הלאומי של מדינת ישראל בו יוצאים לחגוג ברחבות הבידור ובפיקניקים בחיק הטבע. חשוב לדעת כי מדי שנה מגיעים לבית החולים ילדים שנפגעו מזיקוקים, ממנגלים וממכשירי הספריי השונים. מומחי מרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית מייעצים כיצד נוכל לעבור את יום העצמאות בשלום, בלי תוספת במשקל ובזהירות.

פרופ’ יחזקאל ויסמן, מנהל המחלקה לרפואה דחופה, ממליץ:

בואו נרחיק אותם מחדר המיון (shutterstock)

בקבוקי ספריי וקצף: בקבוקים אלה מכילים חומרים כימיים אשר עלולים להיכנס לעיניים ולגרום לפגיעה, לכן עדיף להימנע משימוש ומשחק בהם. במידה ובכל זאת משתמשים בהם, אין לכוונם לכיוון העיניים. במידה ונוצרת צריבה בעין כתוצאה מהחומרים הללו, יש לשטוף את העיניים במי ברז ולפנות לקבלת טיפול רפואי.

ברביקיו ומנגלים: חשוב להקפיד להרחיק ילדים ממקורות אש (מנגלים ומקורות אש אחרים), בכדי למנוע כוויות. במידה ונוצרה כוויה, יש לשטוף את המקום במי ברז קרים, לחבוש עם חומר חבישה יעודי או עם מטלית נקייה ולפנות לקבלת טיפול רפואי.

אכילת בשר: מומלץ לא להאכיל ילדים עד גיל 5 בבשר קשה ללעיסה, מחשש לחנק. כמו כן, חשוב להקפיד לחתוך נקניקיות לאורכן ולא בצורת טבעות מחשש לשאיפה לריאות. בנוסף חשוב הקפיד שלא להשאיר בהישג ידם של ילדים עד גיל 5 פיצוחים מכל סוג שהוא. בזמן האוכל יש להקפיד  על כך שהילדים יאכלו בישיבה ולא ישחקו, מחשש לחנק.

אחת הסכנות הגדולות, אופניים חשמליים (pixabay)

 

קפצונים: מומלץ להימנע ככל האפשר ממשחק בקפצונים. אין להחזיקם בכיס המכנסיים או לשחק איתם בידיים. במידה ובכל זאת נוצרה פגיעה מקפצונים, יש לשטוף את המקום במי ברז, לחבוש את האזור הפגוע ולהגיע ליחידה לרפואה דחופה בבית החולים לקבלת טיפול רפואי. יש לשים לב כי גם זיקוקים שנמכרים בחנויות ויש עליהם תו תקן עלולים לגרום לפציעות.

 

אופניים חשמליים: בשנים האחרונות חלה עליה דרמטית בשימוש באופניים חשמליים ובחבלות הרבות הנלוות לכך. על מנת למנוע היפגעות מרכיבה על אופניים חשמליים יש להקפיד כי רק ילדים מעל  גיל 14 ירכבו, כי מהירות הנסיעה לא תעלה על 25 קמ”ש וכי הרכיבה תהיה רק בשבילים המותרים. בשום מקרה לא בכביש. כמו כן, הרוכב חייב לחבוש קסדה ורצוי גם מגיני ברכיים ומגיני מרפקים.

דנה רזניק, דיאטנית קלינית ביחידה לתזונה ולדיאטה, מציינת כי חג לאומי זה מעניק הזדמנות נוספת לתת דוגמא גם ברמה האישית.

הנה דוגמא למה שלא בריא לעשות. המתינו שהגחלים יהיו אפורות ורק אז צלו את הבשר (shutterstock)

לכולנו ברור כי יום העצמאות הוא חג של “על האש”. אבל בשינויים קלים, ניתן להעביר מסר למשפחה כי חגיגות לא חייבות להיות רק סביב אוכל – כדאי לבחור אתר לפיקניק המאפשר גם מסלול הליכה  או פעילות ספורטיבית אחרת במהלך הבילוי.

  • הכינו עם הילדים, בהתאם לגילם, שיפודי ירקות, סלטי ירקות ו/או צלחות ירק מעוצבות. כך תיהנו הן מפעילות משותפת, והן מהעברת מסר על חשיבות שילוב הירקות בתפריט. ההמלצה מדברת על צריכה של ירקות בחמישה צבעים מדי יום (ירוק, אדום, צהוב-כתום, לבן וסגול). כל צבע מעניק יתרון תזונתי אחר. ככל שנגוון בצבעים, ובשיטות ההכנה, נוכל להנות מזמינותם של ויטמינים ומינרלים רבים יותר, סיבים תזונתיים המשרים תחושת שובע וכל זאת בערך קלורי זניח.
  • שמנים ושומנים –בעדיפות לשילוב מזונות המכילים חומצות שומן חיוניות (להן הגוף זקוק ואינו יודע לייצר בעצמו) כדוגמת אבוקדו, שמן זית, אגוזים, שקדים, חומוס, טחינה וזיתים. חשוב לשלבם בכמות קטנה לאור ערכם הקלורי הגבוה.
  • תחליפים בריאותיים לצ’יפס יכולים להיות מזונות ממשפחת הקטניות – העתירים בסיבים תזונתיים, מינרלים ומכילים יותר חלבון בהשוואה לתוספות ממשפחת הפחמימות/ תבואות. שילוב של תפו”א בעדיפות לצורות בישול שאינן טיגון כגון תנור/ על הגריל.
  • ההמלצות של משרד הבריאות מדגישות את הצורך בהימנעות מדבש עד גיל שנה. שימו לב להימצאות דבש במרינדות הבשר או הדגים.

יום העצמאות הוא אמנם חג של יום אחד, אך מסורת המנגלים היא בעלת פוטנציאל לא מבוטל לעלייה במשקל.

  • חשוב ליהנות מהאוכל, אך לאכול בצורה מחושבת. בשבוע בו נחגג יום העצמאות, כדאי להוסיף פעילות גופנית לסדר היום או להגדיל שגרת פעילות גופנית קיימת.
  • מומלץ לשמור על ארוחות מסודרות – למרות שהמנגל יהווה נתח קלורי גדול באותו היום, כדאי לשמר את כל הארוחות האחרות (אפשר לצמצם אותם) על מנת לא להגיע רעבים מדי למנגל. כשמגיעים רעבים מאוד לארוחה הבחירות פחות מושכלות, אוכלים מהר יותר והנפח הקלורי גדל.

קיראו גם:

יום העצמאות: איך מצמצמים את נזקי ה”על האש”?

סדר בדברים: בשר מעובד מסרטן- אז איך לאכול מאוזן?

תחפושות זה חמוד, אבל מסוכן: כללי זהירות לפורים

Share This:

כתיבת תגובה

Top