הפעוט נרדם רק במיטה שלכם? אתם שאלתם – יועצת שינה עונה

כמה תינוקות אמורים לישון בכל גיל? מה לתת לפעוט לאכול לפני השינה ואיך מתמודדים עם ילד שנרדם רק במיטה של ההורים? שירי אוסטרובסקי יועצת שינה ומלווה התפתחותית עונה על השאלות שלכם

Share This:

הורים טריים מתמודדים עם לא מעט תופעות חדשות בחייהם ובחיי הילדים שלהם בשנים הראשונות. אחת ההתמודדויות העיקריות היא השינה. זה נושא חמקמק שכל הזמן משתנה, בהתחלה רק שואלים – מתי נוכל לישון לילה שלם, אחר כך מגיעות השאלות על סדר יום ושינה בשעות מסויימות וכמובן – מה עושים עם סוגיית ההירדמות במיטת ההורים?

שינה והתפתחות – הכל קשור בהכל (pixaby)

שירי אוסטרובסקי, יועצת שינה ומלווה התפתחותית כאן כדי לענות על כל השאלות שלכם:

מהן השעות המומלצות לשנת תינוקות לפי גילאים?

0-3 חודשים 16-18 שעות שינה ביממה,

3-6 חודשים 15-17 שעות שינה ביממה,

6-12 חודשים 14-15 שעות שינה ביממה,

12-18 חודשים 14 שעות שינה ביממה,

18-24 חודשים 13-14 שעות שינה ביממה,

2-3 שנים 12-13 שעות שינה ביממה, 3-4 שנים 11-12 שעות שינה בלילה.

אחרי שעוברים את שלב ההתעוררות כל שעתיים כדי לאכול, מתי תינוקות ופעוטות אמורים לישון?

עד גיל 4 חודשים, תינוק ישן ביממה בין 16-18 שעות, כך שהוא מתעייף כל שעה – שעה וחצי ויכול להיכנס לשינה.

בגיל 4 חודשים כבר ניתן לעשות סדר יום ולרוב התינוק עושה זאת כבר אינסטינקטיבית, אך עדיין לא מעירים אותו משנתו באופן יזום.

סדר יום לפעוט כאשר מעירים באופן יזום, החל מגיל 5 חודשים:

שנת בוקר של 40 דקות – 60 דקות (מחזור שינה) (יכול לישון שנת בוקר עד גיל שנה וחצי תלוי התפתחות והאם נמצא במסגרת, לרוב במסגרות סביב גיל העשרה חודשים מורידים את שנת הבוקר).

שנת צהריים שעה ועשרים דקות – שעתיים ( 2 מחזורי שינה) (עד גיל שלוש)

תנומת אחר הצהריים 20 דקות – חצי שעה (עד גיל 8 חודשים)

מאיזה גיל להתחיל להקפיד על סדר יום, כדי שהשינה תסתדר?

עד גיל איזה גיל להיענות לכל הדרישות ומתי להציב גבולות? שירי אוסטרובסקי (צילום: אפרת זיסמן)

מגיל ארבעה חודשים אפשר להתחיל סדר יום, מגיל חמישה חודשים מתחילים ממש להקפיד, כך שאפשר להעיר אם הילד השלים למשל את שנת הבוקר ובהתאם גם שנת צהריים וכדומה.

למה ילדים שיש להם כבר סדר יום ושינה מסודרת, פתאום לא נרדמים עד מאוחר, או ישנים עד מאוחר?

אנו מתחילים להקפיד על סדר יום אצל ילדים אשר הורמון השינה אצלם מאוזן בגוף. כלומר, החל משעות הערב והשקיעה המלטונין (הורמון השינה) מופרש בגוף ומסייע בכניסה לשינה.

כאשר הורמון השינה מגיע לשיאו בשתיים לפנות בוקר ועם הזריחה, הכמות שלו מאוד נמוכה בגוף ובהתאם לכך גם מתעוררים מוקדם יותר.

האם פעוט (עד גיל שנתיים) שלא הולך לגן – מפסיד את סדר היום, הכל כך חשוב לשינה? אי אפשר לעשות סדר בבית?

פעוט שלא נמצא במסגרת בהחלט יכול לזכות לאותו סדר יום ולקבל את אותה כמות שינה לה הוא זקוק. הדבר היחיד אותו הוא מפסיד זה הנושא החברתי.

הבת שלי בת שנה ושמונה חודשים, לרוב אני ממש מתקשה להרדים אותה בשעה סבירה. את שנת הצהריים שלה אני משיגה בקלות – היא אפילו מרדימה את עצמה במיטה, בדרך כלל לא יאוחר מ – 13:00, אבל את שנת הלילה קשה לי מאוד להשיג. היא תמיד מתעייפת רק 6 שעות אחרי שהתעוררה משנת הצהריים. האם שנת הצהריים כל כך חשובה בגיל הזה? כשהיא לא ישנה צהריים היא הולכת לישון בשעה סבירה וישנה רצוף כל הלילה. אז אפשר לוותר על שנת הצהריים אם היא לא עייפה ודורשת אותה?

גיל שנה ושמונה חודשים הוא גיל מאוד צעיר כדי להוריד את שנת הצהריים, יש לשים לב שלא ישנה יותר משעתיים בצהריים ואפשר לנסות להוריד לשעת שינה אחת.

בנוסף יש כאן אלמנט נוסף והוא גיל “בדיקת הגבולות” חשוב להבין שילד בגיל כזה בודק גבולות ובהחלט בהתאם הפרידה בלילה וההירדמות המאוחרת יכולים להיות קשורים לכך. צריך לבדוק את נושא הצבת הגבולות ביום, ילד שיש לו גבולות ביום יהיה ניתן להציב לו אותם גם בלילה ולפיכך הוא יקבל את הכניסה לשנת הלילה יותר בקלות וללא אתגרים.

האם יש גיל מסוים שבו עדיף להימנע מלהרים את הפעוט באמצע הלילה, למרות שהוא מבקש?

יש להבין כיצד הילד נרדם בתחילת הלילה, אם נרדם על הידיים סביר להניח שתיווצר תלות והוא יבקש את הידיים גם באמצע הלילה. אם הידיים הן צורך בתחושת ההורה קרוב ומדובר גם בתקופה התפתחותית כמו “חרדת הנטישה” אשר מגיעה בין גיל 8 חודשים לשנה וחודשיים, הידיים הן בהחלט גורם לגיטימי וחשוב להעניק  לילד.

ילד שמקבל מענה לצרכים בסיסים משחרר יותר בקלות וגם ההתעוררויות שלו נפסקות. חשוב להבין שהלילה הוא עיבוד למתרחש במהלך היום ועל הקטנטנים שלנו עובר כל כך הרבה שלעיתים כמה לילות בודדים של התעוררויות ומגע של ההורה יסייעו ולא יגרמו להרגל.

עד גיל 4 חודשים, אין צורך בסדר יום. שיישן מתי ועד מתי שירצה (pixabay)

אם הוא מתעורר כל לילה, באמצע הלילה ושותה מים ואז מבקש שאימא תיקח אותו איתה למיטה ורק ככה הוא נרדם?

ניתן לשים בקבוק עם מים שמונע נזילות ולעדכן את הפעוט שאם יהיה צמא באמצע הלילה הוא יכול לשתות.

לגבי בקשה להגיע למיטת ההורים: צורך בקרבת ההורים באמצע הלילה לרוב זה רצון בקרבה במהלך היום. ממליצה להשקיע בזמן איכות עם הילדים.

לנתק את הפלאפונים או כל גורם מפריע ולהעניק להם את מלוא תשומת הלב, תוך כדי מתן חיזוקים חיוביים וגילוי אהבה. בנוסף ילד שמתעורר כל לילה ומבקש למיטת ההורים, ממליצה לנהל שיחה במהלך היום מספר פעמים ולספר לפעוט כמה לא נוחה הנוכחות שלו באמצע הלילה והגעה אל מיטתכם פוגעת בשנתכם ולהוסיף שאם יגיע באמצע הלילה, תחזירו אותו למיטתו ותישארו לידו עד שיירדם. התמדה ועקביות תפסיק את ההגעה אל מיטתכם.

איך משלבים בין תינוק חדש לפעוט בן יותר משנה וחצי בכל הקשור לשינה וסדר יום, מבלי לתת לגדול הרגשה של הזנחה או נטישה לטובת הקטן?

ממליצה להכניס את הפעוט החדש לשנת לילה כבר ב – 18:00 – 18:30 וכך לפנות זמן איכות של אחד על אחד עם הפעוט בן השנה וחצי. אם יש לכם עזרה, כדאי להשאיר את התינוק החדש עם מישהו שאתם סומכים עליו ולבלות עם הגדול.

אם הקטן שלי נרדם הכי טוב כשהוא עלי, בזמן שאנחנו צופים בטלוויזיה, אז למה לא בעצם? זה מזיק?

מדובר על סגנון הורות אין מזיק ואין פוגע, עד שההורה מחליט שזה מפריע ופוגע. בהנחה שזה לא מפריע לשנתו הרציפה של הילד אין בעיה עם זה.

האם יש קשר בין תזונה ושינה? מה מומלץ לתת לפעוטות (שכבר אוכלים לבד) לפני השינה כדי שהשינה שלהם תהיה טובה יותר. ממה להימנע?

בהחלט יש קשר בין תזונה לשינה. לא מדובר רק על תזונה בסמוך לשנת הלילה, אלא בתזונה במהלך כל היום. ילד שאכל טוב ארוחת בוקר וארוחת צהריים, ארוחת הערב לא צריכה להיות עמוסה אלא מורכבת מירקות, ביצה, לחם, גבינה וכדומה. חשוב לא להעמיס יתר על המידה עם ארוחה כבדה בסמוך לשינה, לעיתים זה מפריע בהירדמות יותר מאשר מסייע.

מה לעשות עם תינוק בן שנתיים שקם בארבע וחצי -רבע לחמש ומתחיל את היום? ולא זה לא קשור לשעת ההשכבה (ניסיתי שעות שונות)

רוצה לישון לידכם? אולי אתם חסרים לו במהלך היום (pixabay)

חמש בבוקר זה בוקר. אבל אם בכל זאת אתם רוצים לישון – הכל תלוי בהורים, אם מתנהגים באופן שמתנהגים באמצע הלילה ניתן להחזיר את הילד לישון. כאשר אנו מעבירים את המסר שמדובר על לילה, ניתן להרגיל את הילד להמשיך לישון.

בת שנה ושמונה חודשים, נרדמת בספה ואז מעבירים אותה למיטתה. מאז שנולד אחיה, לפני כחמישה חודשים כל מהלך השינה השתבש – מתעוררת בלילה בבכי (ביעותי לילה ושקדים מוגדלים שיתכן ומפריעים לשנתה) ואז מעבירים אותה אלינו כי לא מוכנה לשוב לישון בחדרה.

מדובר על ילדה שנמצאת בתקופת “בדיקת גבולות” בנוסף לכך, קרה לה אחד הדברים היותר משמעותיים בחייה, נולד לה אח. סביר להניח שהיא גם מנסה לבדוק את מקומה בבית במצב החדשוגם בודקת את הוריה מה מותר ומה אסור.

הכל ביחד מאוד רגיש ונשמע שיש מקום להנחיה פרטנית בנושא ולהבין יותר לעומק מה קורה בבית. תשובה על “רגל אחת” לא תפתור את הבעיה.

בת שנה וארבעה חודשים. משכיבים לישון בין 19:15-20:00 . תמיד כשמשכיבים בוכה ורוצה לצאת מהמיטה.. מרגיעים אותה כל פעם כל כמה דקות, לפעמים בוכה חמש דקות רצוף ואז נרדמת. באמצע הלילה מתעוררת ורוצה לעבור למיטה שלנו ולא מוכנה להמשיך לישון במיטה שלה. מה עושים?

יש לבדוק שלא נכנסת לישון מאוחר מידי. צריך לשאול מתי מתעוררת משנת הצהריים ולוודא שלא עוברת יותר מארבע שעות עירות רצוף. בנוסף יש יותר להקפיד על זמן איכות עם ההורים אחד על אחד. נשמע שיש מחסור בנוכחות הורית. ממליצה במהלך הלילה כאשר היא מתעוררת, לישון או להיות לידה בחדר שלה עד שתירדם.

לאתר של שירי אוסטרובסקי לחצו כאן

קיראו גם:

מחקר: בגלל הסוכר – עלייה במספר הפעוטות שעוברים עקירת שיני חלב לפני הזמן

אתגר חדש ליהדות: למי שייך ילד שנוצר משלושה הורים?

מחקר: אתם אחים בכורים? הנה הסיבה שבגללה אתם חכמים יותר

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top