נא להירגע, שפעת חזירים היא שפעת ויש חיסון

אתם חולים? סמאללה, קודם כל תירגעו: למרות הכותרות בעיתונים, שפעת החזירים היא שפעת לכל דבר ומי שדואג לחזק את מערכת החיסון שלו, לא צריך לדאוג יותר מידי. מי שלא מעוניין בחיסון, מן הראוי שיעשה הכל כדי למנוע מעצמו מחלות מכל סוג שהוא, בעיקר באמצעות אורח חיים בריא

שפעת. התרופה הטובה ביותר היא מניעה (shutterstock)
שפעת. התרופה הטובה ביותר היא מניעה (shutterstock)

זה קצת מוזר לנסות להירגע כשמדברים על הנתון הזה, אבל נגיפי השפעת הרגו, הורגים וכנראה ימשיכו להרוג בני אדם, למרות החיסונים. הרי כולנו יודעים שנמות יום אחד, אבל אף אחד לא עושה על זה כתבה בעיתון, משום שלא הכל אנחנו יכולים למנוע.

אנחנו  כן יכולים לנסות למנוע סיבוכים של שפעת ואתם יודעים מה? הסיכויים אפילו לטובתנו.

כדי שכולנו נהיה מוגנים: “50% מהאוכלוסייה צריכים להתחסן”

אז השנה שפעת החזירים חזרה לכותרות בגלל מקרי התמותה שהתרחשו בחודש האחרון, אבל במשרד הבריאות לא מגדירים את זה שפעת החזירים, לא מדובר בזן חדש, אלא אותו אחד מוכר שפרץ לחיינו בשנת 2009 והקפיץ עולם שלם על הרגליים.

אז היה מקום לדאגה, כי בשום מקום לא הכירו את הזן החדש הזה ולקח זמן עד שחברות התרופות התעשתו והכינו חיסון. אבל מאז שיש חיסון שפעת היא שפעת היא שפעת. וצריך למנוע אותה בכל שנה מחדש.

אז נכון, יכול להיות שמהבהלה הלכתם להתחסן באיחור ואמרו לכם שנגמרו החיסונים אבל הם לא נגמרו בכל הארץ. נגמרו רק במכבי שרותי בריאות והם כבר הזמינו חיסונים חדשים שצריכים להגיע בשבוע הקרוב.

בכל שאר הקופות יש חיסונים, מקסימום צריך לגשת לסניף אחר.

ראש שרותי בריאות הציבור במשרד הבריאות פרופ’ איתמר גרוטו הסביר ל’סמאללה’ ש “מצד אחד רוב מקרי השפעת הם מקרים חולפים וקלים ואת רוב הסיבוכים אפשר למנוע על ידי התחסנות, אבל מצד שני בכל זאת אנחנו רואים מידי שנה מקרים של סיבוכים ואשפוזים בבתי החולים בגלל מקרי שפעת, בערך 20-30 אנשים מתים בישראל  בכל שנה מסיבוכי שפעת”.

פרופ’ גרוטו הוסיף ש”הרוב המכריע של החולים שמגיעים עם סיבוכים, זה אנשים שיש להם מחלות רקע, וזאת הסיבה שאנשים כאלה צריכים להקפיד להתחסן מידי שנה, אבל במקרים נדירים מאוד (מקרים בודדים, 2-3 אנשים בשנה) אנחנו רואים בבתי החולים אנשים בריאים לגמרי, מבוגרים או ילדים וגם נשים בהריון, בלי מחלות רקע, בכל זאת מסתבכים ומתים משפעת”

התחסנתם כבר? שר הבריאות יעקב ליצמן מתחסן נגד שפעת (צילום: דוברות משרד הבראות)
התחסנתם כבר? פרופ’ גרוטו מחסן את שר הבריאות יעקב ליצמן נגד שפעת (צילום: דוברות משרד הבראות)

“שוב, זה נדיר, זה יכול לקרות אבל זה קצה  קצהו של קרחון התחלואה במחלה ואלה מקרים שאין לנו הסבר עליהם, יכול להיות שיש אצל אותם אנשים איזשהו פגם במערכת החיסון שעד היום לא התגלה. אבל על כל פנים, מי שמעוניין באמת להימנע מהמצבים הללו, צריך פשוט לנקוט אמצעי מניעה”.

איך מונעים תחלואה? מים וסבון

כאן מגיע השלב הידוע מראש שבו אני שואלת את פרופ’ גרוטו, איך אפשר למנוע את הגעתם של האנשים הקרובים לנו ביותר לבית החולים? והוא כמובן עונה לי תשובה פשוטה:

“הדרך היחידה להימנע באמת היא לשמור על היגיינה, כמה שאפשר לא לבוא במגע עם חולים, לשטוף ידיים במים וסבון בכל הזדמנות ובטח שלפני הארוחה, להתעטש למרפק ולא לידיים שאחר כך לוחצות ידיים אחרות וכמובן, לשמור על אורח חיים בריא –  לא לעשן , להקפיד על תזונה נכונה ופעילות גופנית”.

ציפיתם שפרופ’ גרוטו ימליץ לכם להתחסן? מבחינתו זה ברור שצריך להתחסן. זאת לא השאלה בכלל, אבל צריך להבין למה זה נועד.

החיסון חשוב למען האוכלוסייה כולה, כדי להגן על אלה שמערכת החיסון שלהם מוחלשת כמו ילדים, חולים וקשישים. אנשים שעברו למשל השתלת כבד, מקבלים תרופות שמחלישות את מערכת החיסון שלהם על מנת שהגוף לא ידחה את השתל. במקרה כזה, כמו במקרים רבים של חולי סרטן אחרי טיפולים כימותרפיים, הגוף חשוף להתקפות חיידקים ונגיפים וכל שפעת “קטנה” יכולה להרוג אותו.

אנשים בריאים, בלי מחלות כרוניות לא צריכים באמת לחשוש משפעת, בין אם מקורה בחזירים או לא. אלא אם כן התגלה זן חדש וקטלני, המוכיח את יכולתו לעבור במהירות מאדם לאדם ואל דאגה, על פי הנתונים של ארגון הבריאות העולמי (WHO), אנחנו לא שם.

רובנו יכולים להתמודד עם השפעת באמצעים הרגילים – מרק חם, הרבה ויטמין C, מנוחה והמון אהבה.

אורח חיים בריא שומר על הגוף באופן כזה, שמערכת החיסון “פנויה” יותר לטפל בנגיפים שתוקפים את הגוף מעת לעת, במקום להגיע אל המערכה מותשת ובעלת “ידיים מלאות”.

מי שלא מעשן ולא צורך יותר מידי כימיקליים או מזון מעובד, מאפשר לגוף להתגונן טוב יותר מפני מחלות. כך שהכותרות בעיתונים על עוד אדם שמאושפז במחלקה לטיפול נמרץ עם סיבוך של שפעת החזירים, לא צריכות להפחיד אתכם.

אבל אם אתם מתעקשים לפחד, תפחדו מהסיגריות, מזיהום האוויר, תפחדו מאורח החיים החולה שלכם, אולי הפחד הזה יוביל לשינוי.

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top