מחקר: בגלל הסוכר – עלייה במספר הפעוטות שעוברים עקירת שיני חלב לפני הזמן

לדברי החוקרים, 9 מתוך 10 מקרים של ריקבון שיניים אצל פעוטות עד גיל 4 – היו יכולים להימנע, אם ההורים היו מודעים לסיכונים

Share This:

יותר ויותר פעוטות נשארים ללא שיניים, לאחר עקירת שיני חלב רקובות, לפני שהן נושרות באופן טבעי, משום שהתזונה שלהם מתוקה יותר – כך עולה ממחקר חדש.

נתוני שרותי הבריאות הממלכתיים בבריטניה (NHS), שנבחנו ב (Royal College of Surgeons (RCS, מראים כי בשנים 2015-2016 היו 9,206 עקירות שיניים שבוצעו בילדים עד גיל – 4 , עלייה של 24%  מאז 2006-2007.

מומחים מזהירים כי נדרשת דיאטה “חסרת רחמים” של מזון ומשקאות עתירי סוכר כבר בעריסה, כאשר ההורים בדרך כלל ממלאים את בקבוקי הילדים שלהם במוצרים מסוכרים, לפני שהם יכולים אפילו ללכת.

המחקר של הפקולטה לכירורגיה דנטלית (FDS) בבריטניה, מספק לראשונה נתונים ארוכי טווח עבור קבוצת גיל זו.

לקריאת המחקר במקור- לחצו כאן

צפו – סרטון הממחיש את כמות הסוכר שילדים בישראל צורכים במהלך חייהם, עד גיל בגרות (באדיבות: עמותת ‘מהיום’, הפורום לאורח חיים בריא)

לדברי החוקרים, תשעה מתוך עשרה מקרים של ריקבון שיניים היו יכולים להימנע, אך הידע הלקוי על בריאות הפה בקרב מיילדות, אחיות ואפילו רופאים רבים, גורם לכך שההורים אינם מודעים לסיכונים.

“כאשר אתם רואים את המספרים שהצטברו כך, מתברר כי ההרגלים המתוקים של ילדינו משפיעים על מצב השיניים שלהם”, אמר לטלגרף הבריטי פרופ’ נייג’ל האנט, דיקן ה- FDS, שקרא אתמול (ב) להורים באשר הם, להגיע עם הילדים לביקור הראשון  אצל רופא השיניים עוד לפני יום הולדת שנה.

מתוך 84,086 עקירות שיני חלב בקרב ילדים בני 0-4 בעשור האחרון בבריטניה, 47 בוצעו על תינוקות מתחת לגיל שנה.

לא רק סוכריות ושוקולד, גם מיצי פירות מזיקים (pixabay)

לדברי פרופ’ האנט, “ילדים יכולים לאכול את כמות הסוכר היומית שלהם בזמן הארוחה בלי שום בעיה, אבל כשהם כל הזמן אוכלים חטיפים בין הארוחות ו”שוטפים” את שיניהם במשקאות תוססים, אין להם סיכוי”.

הוא אמר שעקירת שיני חלב לפני שהן נופלות באופן טבעי, מגדילה את הסיכויים שהילד יזדקק לגשר בשיניים מאוחר יותר.

לדבריו, “גם הורים שחושבים שהם שומרים על תזונת התינוקות שלהם ומונעים מהם מזון ומשקאות עתירי סוכר, אבל מאכילים אותם במיצי פירות – לא מבינים שגם בזה יש הרבה סוכר”.

החוקרים ממליצים לדלל את מיצי הפירות במים, כדי להגביל את תכולת הסוכר שבהם.

בישראל יש טיפולי שיניים בחינם עד גיל 15, כך שהבעיה של הבריטים פחות משפיעה על ישראלים כיום, אבל לדברי פרופ’ האנט, יש גם מתאם חברתי-כלכלי משמעותי בעניין הזה, כאשר הרבה משפחות עניות לא רואות בבריאות הפה – עדיפות בריאותית.

קיראו גם:

לכם זה עולה יותר: רופאת שיניים חושפת את האמת שחייבים לדעת

הרעל הלבן: “כמות הסוכר השנתית שילדים צורכים – שווה למשקלם”

מה ילדים חושבים על מזון בריא?

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top