מנכ”ל משרד הבריאות: “הביורוקרטיה במערכת הבריאות היא על גבול הדת, עובדים על פתרונות”

במסגרת יום לציון זכויות החולה בכנסת אמר משה בר סימן טוב: “הבירוקרטיה במערכת הבריאות היא על גבול הדת. אך יש דברים שביכולתנו לעשות על מנת להקל על המטופל בעולם הדיגיטלי”

Share This:

כל מי שנאלץ להתמודד עם מערכת הבריאות יודע שהביורוקרטיה – היא הרעה החולה הגדולה ביותר שלה. אתר סמאללה מקבל כל הזמן פניות מקוראים וגולשים שכבר לא יודעים מה לעשות לנוכח האטימות, הסחבת וערימות הקשיים שהמערכת הזאת על פקידיה והחוקים היבשים שלה מעוללים לחולים.

לא ברור איך מערכת הבריאות מצליחה גם להילחם על חייה וגם להציל חיים (shutterstock)

לכן ההצהרה היום (ג) של מנכ”ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, היא סוג של אור קטן בקצה המנהרה.

האגודה לזכויות החולה ציינה את יום זכויות החולה בכנסת, במהלך דיון מיוחד של השדולה לשוויון הבריאות בנושא “הטכנולוגיה ככלי למיצוי זכויות חולים”.

את הדיון פתח מנכ”ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב  ואמר: “הבירוקרטיה במערכת הבריאות היא על גבול הדת. אך יש דברים שביכולתנו לעשות על מנת להקל על המטופל בעולם הדיגיטלי: אנחנו מתכננים להכניס טכנולוגיות שונות ושינויים כגון טופס 17 ממוחשב על מנת שהחולה יוכל לנהל את עצמו ולא שבית החולים ינהל אותו; אנחנו בונים מערכת זימון תורים לאומית; אנחנו מקדמים כל העת את הרצף הטיפולי. אנחנו פועלים על מנת להפוך את מערכת הבריאות הישראלית למערכת שיהיה בה חיבור אמיתי בין כל הגורמים המטפלים. אנחנו מודעים לגודל האתגר אבל נכונים לו.”

לאחר מכן דיבר ח”כ חיליק בר (המחנה הציוני): “זכויות החולים והמטופלים הן נושא חשוב מאין כמותו, חוק זכויות החולה חוקק בזמנו, בצדק, כצורך בהסדרת זכויותיהם של חולים ומטופלים ולעגנם בחוק מיוחד. כיום, עם ההתקדמות הטכנולוגית ברפואה ובכלל והצורך בשיפור בשירות לחולים ולמטופלים, נעשה רבות אך ניתן לעשות עוד יותר, בעיקר בכל הקשור בשימוש בטכנולוגיה ובהקלה בביורוקרטיה. זאת על מנת לאפשר לחולים והמטופלים גישה מהירה וקלה למידע על זכויותיהם ולטיפול בבעיותיהם. על מערכת הבריאות להסיר חסמים, להגביר השימוש בעזרים טכנולוגיים אל מול החולה ולוודא כי זכויות אלה אכן ימומשו.”

הביורוקרטיה עושה אתכם חולים? תנו לסמאללה לנסות לעזור, זה בחינם

הבעיה: מעט מידי ומאוחר מידי

מי שמתקשה עם האינטרנט והאותיות הקטנות סובל הכי הרבה מהביורוקרטיה (shutterstock)

בר סימן טוב, עם כל הכוונות הטובות שלו, הוא לא הראשון לזהות את בעיית הביורוקרטיה במערכת הבריאות והוא גם לא הראשון לנסות לתקן. אבל לביורוקרטיה יש חיים משל עצמה והעידן הדיגיטלי המספק הרבה פתרונות יצירתיים, לא יפתור את הבעיות של מרבית הצרכנים העיקריים של שרותי הבריאות בישראל – קשישים.

להם לא יעזור טופס 17 דיגיטלי, הם צריכים שיקדמו אותם בתור, שידאגו להם, שיקחו אותם יד ביד לאורך כל התהליכים הרפואיים.

ח”כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי), אמרה בדיון היום כי “לצד מיליארדים בקופת המדינה שנוצרו מעודפי מיסוי והכנסות נוספות מעסקת מובילאיי, יש אפשרות לבצע מספר השקעות לחיזוק הרפואה הציבורית. בטווח הקצר יש להשקיע בהכנסת מכשור רפואי מתקדם לבתי החולים, מהלך שיחזק את הרפואה הציבורית ויציל את חייהם של רבים. בנוסף, ישראל נמצאת במצב בו היא יכולה לבצע גם השקעות לטווח הרחוק דוגמת הקמת בית חולים נוסף וחיזוק המחקר הרפואי”.

יו”ר האגודה לזכויות החולה, שמוליק בן יעקב, התייחס לצורך בשוויון בבריאות בעולם דיגיטלי: “מערכת הבריאות צפויה לעבור שינוי מהפכני בעקבות ההתקדמות הטכנולוגית, ופיתוח של תרופות חדשות, אמצעי אבחון מתקדמים, רובוטים שיחליפו את הרופאים באבחון ובטיפול, מערכות טלמדיסין ועוד. זה מעניין, ואף מאתגר אבל ודאי כאן, בשדולה לשוויון בבריאות, לא נסתפק ברפואה מתקדמת אם אינה נחלת הכלל.  על מנת שהציבור כולו יזכה ברפואה שוויונית, צריכים לקרות שינויים מהותיים במערכת הבריאות. אחד הגורמים שבכוחו לקדם שוויון בבריאות הוא האפשרות לממש את הזכויות במידה שווה, ללא קשר לפערי שפה, מוצא, מגדר הכנסה וכדומה.” בן יעקב התייחס גם לאפשרות של מימוש זכויות אוטומטי: “כשם שמערכת הבריאות יודעת לאמץ ולפתח מערכות מחשוב משוכללות להתחשבנות שלהן עם בתי החולים, וספקים אחרים עליהן להשקיע ולפתח מערכות שיאפשרו מימוש אוטומטי של זכויות. אנו ערים לכך שמימוש זכויות כזה, עולה כסף למערכת הבריאות, אבל יש למערכת  אחריות לתת לנו את השירות המגיע לנו ותפקידם גם לסייע לנו לקבל את מלוא הזכויות העומדות לרשותנו”.

יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה

גם הדברים של בן יעקב וגם אלה של ח”כ מועלם רפאלי נפלאים. הצעות נהדרות שיחזקו את מערכת הבריאות, אבל זה כאמור, לא מספיק.

משום שגם כשלא מדובר בקשישים, יש בעיה רצינית למערכת. למשל בעיה שהעלתה אחת הקוראות שלנו, נקרא לה שרית (שם בדוי) .

דיגיטלי? בינתיים יד ימין לא יודעת מה יד שמאלה עושה. ביורוקרטיה במערכת הבריאות (shutterstock)

שרית פנתה אלינו משום שהיא בהריון וכשהלכה לעשות בדיקת חלבון עוברי גילתה לתדהמתה שזה פשוט מיותר.

למה מיותר? כי בדיקת חלבון עוברי נועדה לספק אינפורמציה שבשילוב עם בדיקות קודמות של ההריונית, מסייעות לאנשי המקצוע לחשב באופן סטטיסטי את הסיכון של העובר להיוולד עם מום כלשהו.

מה הבעיה? שאת הבדיקות הקודמות עשתה שרית בצפת, ואילו את בדיקת החלבון העוברי ביקשה לעשות בעכו – פשוט כי לא הסתדר לה להיות בצפת באותו שבוע.

האחות אמרה לה שזה מיותר, כי המעבדה של נפת צפת לא מדברת עם המעבדה של נפת עכו. אין ביניהן תקשורת. אז הן לא יוכלו לחשב את כלל הנתונים ולתת לרופא של שרית הערכה מדוייקת לסיכון להיווצרות מומים בעובר. שרית ויתרה על הדקירה ועד היום היא לא יודעת אם הכל בסדר עם העובר שלה, פשוט כי המעבדות לא מתקשרות ביניהן.

 

קיראו גם:

טיפולי פוריות: זה קשה גם ככה, אז למה מטרטרים את המטופלות?

בקרוב: קשישים יקבלו סיוע במימוש הזכויות הרפואיות שלהם

ניצול שואה מתפתל מכאבים -התור רק לעוד חודשיים

בעקבות פניית סמאללה: משרד הבריאות מגבש מחדש הנחיות לבדיקות MRI

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top