שביתה במערכת הבריאות ועצרות מחאה לזכר האחות קררו

עד 10:00 בתי החולים, קופות החולים ותחנות טיפת חלב בכל הארץ עובדים במתכונת שבת. ניתוחים לא דחופים נדחו והצוותים הרפואיים מתייחדים עם זכרה של האחות קררו

Share This:

עובדי המרכז הרפואי וולפסון בחולון עומדים דקה דומייה לזכרה של האחות טובה קררו ז”ל (צילום: שמואל לוי)

זאת בסך הכל שביתה של שעתיים והיא מתרחשת בכל פעם שמקרה אלימות נגד רופאים או אחיות עולה לכותרות, אבל הרצח של האחות טובה קררו בסניף קופת החולים כללית שבחולון אתמול (ג), העלה את כל נושא האלימות נגד צוותים רפואיים ואלימות נגד עובדי ציבור בכלל למדרגה אחרת לגמרי – מדרגת הרצח.

כשמטופל שורף למוות את האחות שנתנה לו חיסון, רק כי החיסון לא הצליח והוא חלה בשפעת, זה אומר דרשני גדול יותר מכל הבחינות.

אף אחד מאנשי הצוות שהשתתפו היום במחאה ובשביתה לא משלה את עצמו שהשבתה של שעתיים תעזור כאן, אבל המסר ברור – לא עוברים בשתיקה על מקרה כזה והגיע הזמן שהמדינה תתחיל לטפל בנושא בצורה רצינית יותר.

אחים ואחיות במרכז הרפואי ברזילי באשקלון מזדהים עם זכרה של האחות קררו ז”ל (צילום: דוברות ברזילי)

אז הצוותים הרפואיים עסוקים כעת בלמחות ולהתעדכן מה לעשות במצב שבו הם צריכים חלילה לבצע החייאה על אחד מחבריהם לעבודה בעקבות אלימות שמופנית כלפיהם ובינתיים, חולים ומאושפזים בקופות החולים, בבית החולים בכל הארץ ממתינים לקבלת טיפול.

ניתוחים לא דחופים נדחו, חולים שצריכים להשתחרר מבית החולים ולפנות את המיטה לחולים אחרים שממתינים בחדר המיון – ממתינים גם הם. סיר הלחץ ממשיך לרתוח והעבודה הצפוייה לצוותים הרפואיים עם העומסים שרק שעתיים של שביתה מייצרות – היא גדולה ומלחיצה אף יותר מבדרך כלל.

במשרד הבריאות מיהרו להודיע שהם מזועזעים וכואבים את המקרה של האחות קררו ז”ל ושהם עומדים בקשר רציף עם אלי דפס, מנכ”ל הכללית. אבל את המאבק באלימות במערכת הבריאות צריך לנהל מעבר לטלפונים המזדהים עם דפס ועם האחיות, צריך להוסיף משאבים למערכת הזאת כדי שיהיה פחות עומס והצוותים יוכלו להסביר פנים לכולם ולטפל כראוי בכולם או בעיקר לשמוע את המצוקות.

אנשים סובלים מהרבה מצוקות, מחוסר אונים ומכאבים וכשאין להם אוזן קשבת או אפילו אמפתיה בסיסית, גם הנורמטיביים ביותר עשויים “להשתגע”.

בדרך כלל זה בא לידי ביטוי באלימות מילולית, או רק בהרמת הקול על כל מי שעומד מולם, אבל לעיתים קרובות מידי זה הופך לאלימות של ממש ולפגיעה בצוותים הרפואיים שלאיש אין ספק שהם עושים עבודת קודש.

מנהלת הסיעוד במרכז הרפואי קפלן, דר ירדנה קול, מספידה את טובה קררו ז”ל בשמם של האחים והאחיות, והצוותים הרפואיים (צילום: אופיר לוי, דובר המרכז הרפואי קפלן)

 

קיראו גם:

מחר שביתה במערכת הבריאות: מחאה על רצח האחות קררו בחולון

צפו: התגובה המרגשת של הצוותים והחולים לסיום השביתה

מצוקת הרופאים המתמחים: דור שלא ידע את שנת 2011

Share This:

כתיבת תגובה

Top