מחקר: הורות מעלה את הסיכוי לחיים ארוכים יותר

 

שינה ירודה, תזונה לקויה וחפוזה והרבה לחץ? כל אלה סימנים לאורח חיים שבטח לא מאריך חיים, אבל חוקרים טוענים כעת שהילדים המתוקים שלכם יועילו לכם מאוד כשתזדקנו

Share This:

הכל כמובן תלוי בחינוך שלכם. אם מגיל קטן אתם פותרים את הילדים שלכם מעזרה לזולת ועזרה לכם באופן ספציפי, אם אתם מגדלים אנשים קטנים שחושבים רק על עצמם, הם כנראה לא יגדלו להיות מבוגרים שיעזרו לכם לחיות יותר, תלוי כמה הם יתפתחו באופן אישי אחרי שיעזבו את הקן.

אבל מי שמגדל ילדים אכפתיים, שדואגים לזולת ויטפלו בו כמו שצריך כשיזדקן, צפוי בהחלט להנות מעוד כמה שנות חיים, כך על פי המחקר החדש שמתפרסם בימים אלה בכתב העת הרפואי Journal of Epidemiology and Community Health.

מחקרים קודמים כבר הוכיחו שמבוגרים עם ילדים, חיים יותר ממי שלא מביא ילדים, אבל המחקר החדש בדק איך ההורות יכולה להשפיע עלינו כשנהפוך ממטפלים למטופלים, בגיל מבוגר.

טפלו בהם טוב, חנכו אותם היטב והם יאריכו את חייכם (pixabay)

“התחלנו בגיל 60 ועקבנו אחרי אנשים כל הדרך עד לגיל 100”, אמרה לגרדיאן הבריטי קארין מודינג, אחת ממחברי המחקר ממכון קרולינסקה שבשוודיה.

מודינג והצוות שלה השתמשו בנתוני רישום לאומיים של כדי לעקוב אחר מצבם של כמעט 1.5 מיליון השוודים שנולדו בין 1911 ל- 1925, כשהזדקנו.

הצוות מצא כי בעוד הסיכון לתמותה עולה עם הגיל עבור כל המבוגרים, הבאת ילדים לעולם דווקא נקשרה בעלייה בתוחלת החיים.

בגיל 60, גברים שהביאו ילדים לעולם חיו כמעט שנתיים יותר מאשר גברים שלא הביאו ילדים לעולם.

מגמה דומה נצפתה בקרב נשים בנות 60, עם תוחלת חיים של 24.6 שנים אחרי גיל 60 לאמהות, לעומת תוחלת חיים של 23.1 שנים אחרי גיל 60 לנשים שלא הביאו ילדים לעולם.

לעומת זאת בגיל 80, הפער מצטמצם, הזיקנה עושה את שלה, אבל עדיין, אבות חיו 7.7 שנים נוספות מעבר לגיל 80 ואמהות חיות 9.5 שנים, בעוד גברים בלי ילדים חיו רק 7 שנים נוספות אחרי גיל 80 ונשים ללא ילדים  חיו – 8.9 שנים נוספות.

הורים שחיים לבד, חיים יותר

הצוות גם הביט על הסיכון למות בכל גיל, כשהוא מביא בחשבון גורמים כמו חינוך ומצב משפחתי.

מהממצאים עולה כי היתרונות של הבאת ילדים לעולם הם בעלי השפעה גבוהה יותר עבור גברים מאשר עבור נשים. יתרה מזאת, מתברר שהבאת ילדים לעולם מאריכה את תוחלת החיים יותר עבור גברים שלא היו נשואים, מאשר אלה שעדיין חיים עם בת הזוג.

מי יטפל בכם יותר טוב כשתזדקנו? הבן או הבת? (pixabay)

החוקרים טוענים כי ייתכן שהסיבה לכך היא שגברים לא נשואים תלויים יותר בתמיכת הילדים שלהם בגיל זקנה, יותר מאשר מגברים נשואים ונשים, כנראה מסתדרות יותר טוב בזקנה והילדים פחות מרגישים צורך לתמוך בהן.

בניגוד לכמה מחקרים קודמים, החוקרים מצאו כי למין של הילד, לא היה שום השפעה על תוחלת החיים של ההורים שלהם – אולם הממצא התבסס רק על משפחות עם ילד אחד.

“אולי כשמדובר בילד יחיד, האחריות שלו על ההורים גדולה יותר וזה מצמצם את הפער הכללי בעזרה להורים שניתן בדרך כלל יותר בידי בנות מאשר בידי בנים”, הם כותבים.

הבדידות היא שהורגת

אמנם עדיין לא ברורה הסיבה המדעית לכך שהבאת ילדים לעולם קשורה ומשפיעה על תוחלת החיים, אבל החוקרים סבורים שזה יכול להיות קשור לסיוע של הילדים, לכך שהם ולא אדם זר, משגיחים על הוריהם המזדקנים ומטפלים בהם, אם זה בטיפול פיזי, תמיכה רגשית, או אפילו להתווכח על תנאים יותר טובים.

עם זאת, ישנם הסברים אחרים, לרבות כי מבוגרים עם ילדים אולי מקיימים אורח חיים בריא יותר, או כי ישנם גורמים אחרים שעלולים להיות קשורים בפוריות שבגללם מלכתחילה אותם אנשים שלא הביאו ילדים, חיים פחות.

מודינג אומרת שבכל מקרה, זה רחוק מלהיות הגורם היחיד המשפיע אריכות ימים.

“במונחים של כל גורם אחר אשר ישפיע הסיכון למוות שלך בגילאים המבוגרים האלה, ללדת ילד זה לא הגורם העיקרי ביניהם, אבל זה עדיין הבדל של 1.5% בתוחלת החיים וזה בהחלט הבדל גדול מאוד”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top