תחפושות זה חמוד, אבל מסוכן: כללי זהירות לפורים

מד”א זה לא סתם שרות אמבולנסים. הניסיון שלהם בהצלת חיי ישראלים מספק שלל עצות מבעוד מועד, לפני כל חג, כדי להימנע מהזדקקות לאמבולנס. לפני פורים במיוחד – שווה להקדיש לזה דקה

Share This:

חג פורים זה חג כל כך שמח, במיוחד לילדים. כל מי שיש לו ילדים, או שעדיין זוכר את הילדות יודע שבחג הזה אין גבולות. הילד רוצה להתחפש לאשכול ענבים ולנצח בתחרות התחפושות? אנחנו ננפח 20 בלונים סגולים ונדביק אחד אחד לחולצה שלו, העיקר שיהיה שמח.

לא צריך שובל ארוך לתחפושת (pixsbay)

הוא רוצה שממש לא יזהו אותו? אנחנו קונים איפור בשקל וחצי וצובעים לו את כל הפנים. פתאום הדרישה הבסיסית שלנו מאיפור, למשל, שיהיה בפיקוח משרד הבריאות – נעלמת.

אז במד”א, משביתי שמחות שכמותם, כבר חוו נסיעה לחדר המיון, או שתיים, במהלך חג הפורים והחליטו להזהיר אותנו מראש.

מה כל כך מסוכן אתם שואלים? שלא נדע כמובן, אבל זה יכול להיות הכל. בין אם זה בגלל ילד שהתחפושת שלו נדלקה מסיגרייה וסובל מכוויות, דרך ילדה שנפלה בכביש ונדרסה, לאחר שדרכה על שובל של התחפושת שלה ועד בני נוער (וגם מבוגרים) שמגיעים לבית החולים עם הרעלת אלכוהול היישר ממסיבת הפורים.

מכינים תחפושות? תחשבו מה קורה במצב של שריפה

יהיו הרבה “כבאים” בחוץ, אבל רצוי להימנע מתחפושות דליקות (pixabay)
 1. בזמן הכנת תחפושות ביתיות יש להקפיד על שימוש בחומרים שאינם דליקים. צמר גפן, נוצות טבעיות ויריעות מפלסטיק הם דוגמה לחומרים דליקים, העלולים לסכן את המתחפש באמצעותם.
 2. קונים תחפושת? וודאו שיש לה תווית המעידה על עמידות באש. בנוסף, יש לוודא כי לתחפושת מחוברת תווית המעידה כי התחפושת עשויה מחומרים חסיני אש.
 3. יש להקפיד כי התחפושת תאפשר ניידות ושתהיה נוחה. יש לוודא כי היא אינה לוחצת על הגוף וכי ניתן לנוע בה בחופשיות, ללא חשש של הסתבכות, נפילה, מעידה ועוד. ככלל, יש להעדיף תחפושת צמודה לגוף ולא תחפושת נפוחה, בעלת שובל כלשהו וכו’.
 4. יש להימנע מתחפושות הכוללות שרוכים, חבלים וחוטים ארוכים יותר מ 20 ס”מ, אשר עלולים להיכרך סביב הצוואר ולגרום לחנק
 5. תחפושת לפעוטות? יש להקפיד שהתחפושת איננה כוללת אביזרים קטנים אשר עלולים להיתלש ולהגיע לפיהם של הקטנים
 6. אין להתקרב למקור אש כלשהו עם תחפושת מחשש להתלקחות. שמרו מרחק מתנורים, כיריים דולקות, סיגריות בוערות ועוד.
 7. תרסיסים: יש לנהוג בזהירות רבה בקרבת תרסיסים שונים. ספריי לשיער, ספריי שלג וכו’ הינם דליקים ביותר, ויש להימנע מלרססם על הפנים, על הגוף או בקרבת מקור אש מחשש להתלקחות מהירה ופגיעה בלתי הפיכה. שימו לב כי מומלץ לרכוש אך ורק תרסיסים שעליהם מוטבע תן תקן של מכון התקנים הישראלי.
 8. אביזרי תחפושות, כגון חרבות, סכינים וכד’, יהיו מחומרים רכים שאינם עלולים לפצוע את המשתמשים בהם
 9. יש לכבס תחפושות עפ”י הוראות היצרן בלבד. כביסה רגילה ושאינה על פי הנחיות היצרן, עלולה לפגום במידת העמידות של התחפושת לאש ועל כן מעמידה בסכנה את הלובש אותה.

  האיפור באישור משרד הבריאות? (pixabay)
 10. יש לוודא כי האיפור לחג הפורים מאושר לשימוש בידי משרד הבריאות. החג יסתיים בסוף ואתם לא רוצים להתמודד עם הצרות של איפור שאין עליו פיקוח, אחרי הכל, זה חומר שנכנס לגוף דרך נקבוביות העור.
 11. יש להימנע משימוש במסכות ללא פתחי אוורור נאותים, העלולות לגרום לחנק ואף לאיבוד הכרה.
 12. אין לחצות כבישים כאשר המסיכה מונחת על הפנים. מסיכה מצמצמת משמעותית את שדה הראייה של הילד, ועלולה לגרום לפציעתו בתאונה.
 13. הנחו את הילדים המחופשים להתרחק מסיגריות, תנורים או כל מקור אש אחר, על מנת להימנע מסכנת התלקחות.
 14. יש לוודא כי רעשנים העשויים פלסטיק שלמים ואינם סדוקים או שבורים, וזאת כדי למנוע את פציעת הילדים. על מנת למנוע מקרי חנק יש לשים לב במיוחד לרעשנים המכילים רכיבים קטנים היוצרים את הרעש.

ומה הכי מלחיץ את שרותי ההצלה? קפצונים

במד”א ובמשטרת ישראל מבהירים: כל סוגי הנפצים אסורים באופן מוחלט לשימוש. נפצי רקטות, זיקוקים גדולים ונפצי “נחש נפץ” מסתובב עלולים לגרום לכוויות קשות, פגיעות בעיניים ואף לקטיעת איברים.

במקרה של אקדחי צעצוע, ככל שהם יותר רחוקים מהמציאות, יותר טוב (pixabay)

אסור לשימוש אקדח צעצוע היורה כדורי פלסטיק, העלולים לגרום לחבלות חמורות ובלתי הפיכות כאשר הם פוגעים באיברי גוף שונים, דוגמת עיניים, ראש, בטן, צוואר וגפיים.

כבר קניתם? שימו לב: את קפצוני הנייר ואת הפיקות לסוגיהן יש להפעיל באמצעות אקדח צעצוע המיועד לכך בלבד. אין ‘להשתיל’ את הקפצונים והפיקות באקדחים מסוג אחר או בכל כלי אחר, מחשש לגרימת שריפה ונזק רב.

בעת רכישת אקדח פיקות, יש לוודא כי על הקנה מותקן פקק בטיחות בצבע בולט.

אין להשתמש באבקות שרפה מכל סוג שהוא.

אין לשמור פיקות וקפצונים בכיס, מחשש להתפוצצותם.

אין לירות פיקות ודומיהן בקרבת האוזניים והעיניים – מעשה שעלול לגרום נזק רב ולעיתים אף בלתי הפיך.

משלוחי מנות זה לא פיקניק

זה כיף לתת משלוחי מנות וזאת גם מצוות החג, אבל במשלוח מנות המיועד לילדים עד גיל 5, אל תשימו מאכלים העלולים לגרום להם לחנק, ביניהם: סוכריות, מסטיקים עגולים, אוזני המן במילוי אגוזים, בוטנים או שקדים.

כמו כן, הקפידו שלא יהיו בהם צעצועים מיניאטוריים  כדי למנוע סכנה של שאיפה לריאות וחנק.

ועוד כלל חשוב – מומלץ לעטוף את הצעצוע לפני ששמים אותו במשלוח מנות על מנת שלא שיבוא במגע עם דברי מזון.

שלא תדעו, אבל חשוב לדעת: מה עושים עד שמגיע האמבולנס? 

במקרה של התלקחות, יש להשכיב את הנפגע ולגלגלו בחול או בעפר, לכבות את האש בכמות גדולה של מים, או להחניקה באמצעות שמיכה רטובה. את ראש הנפגע יש להקפיד לא לכסות מחשש לחנק. כמו כן, אין להסיר בגדים חרוכים ואין למרוח משחות שומניות על הכוויות. את הכוויות יש לקרר באמצעות מים פושרים וזורמים בלבד.

במקרה של חדירת ספרי שלג לעיניים יש לשטוף בהרבה מים ולא לשפשף.

במקרה של אלרגיה יש להסיר את האיפור (החומר הזר). במידה ומתפתחת רגישות מוגברת המאופיינת בקשיי נשימה, גרד או נפיחת יש להושיב את הנפגע ולחייג למד”א בטלפון חירום 101.

במקרה של חדירת גץ אש לעין יש לשטוף אותה במהירות במים ולהזעיק את מד”א בקו חירום 101.

עדלאבריא: סכנות האלכוהול

במסכת מגילה נאמר, מצווה גדולה להשתכר בפורים “עד-דלא-ידע”, אולם יש הלוקחים את הכתוב ברצינות מרובה ואף מרובה מידי ומגיעים למצב של אובדן הכרה והרעלת אלכוהול, ובכל  שנה, במד”א מטפלים במספר נפגעים כתוצאה מצריכת יתר של אלכוהול.

ילדים הם ילדים גם בפורים. אל תתנו להם אלכוהול (pixabay)

על רקע העלייה בצריכת האלכוהול, מקרים של אלימות קשה המבוצעת תחת השפעת אלכוהול וחוסר המודעות להשלכות של נהיגה תחת השפעת אלכוהול – בעיקר בקרב צעירים – מגן דוד אדום מבקש להזהיר את הציבור ובמיוחד לקראת חג פורים – אלכוהול מותר, אך מסוכן. שתייה נכונה נעשית במידה ובאופן מושכל, כשהאדם נוהג עם אפס אחוזי אלכוהול בדם.

ד”ר אורנה דלי-גוטפריד, מנהלת המרכז לסוכרת נעורים, במרכז הרפואי זיו קוראת לכל הסוכרתיים לצאת וליהנות במסיבות חג פורים, אך ממליצה להימנע מצריכת אלכוהול במהלך החגיגות.

“פורים הוא חג נהדר עם מסיבות ונשפים נפלאים ואפשר ליהנות גם בלי לצרוך אלכוהול. לאלכוהול השפעות הרות אסון, בעיקר בקרב צעירים שאינם מורגלים בצריכתו. במקרה של סוכרתיים מדובר בסכנת חיים של ממש. אני אוסרת על המטופלים שלי לצרוך אלכוהול וממליצה לכל הסוכרתיים באשר הם לא לשתות אלכוהול במסיבות פורים או בכלל. צאו ותיהנו מהמסיבות והתחפושות, אך שמרו על עצמכם”, אומרת ד”ר דלי-גוטפריד.

ד”ר דלי-גוטפריד מציינת, כי למרות האזהרות, סוכרתיים רבים, במיוחד צעירים, נוהגים לשתות אלכוהול בפורים. “כמובן שעדיף לסוכרתיים להימנע מצריכת אלכוהול, אך המציאות מוכיחה שלחלקם קשה לעמוד בפיתוי.

סוכרתיים? אפילו לא כוס אחת, ובטח שלא להשתכר (shutterstock)

במקרים אלו חשוב שיעדכנו את חבריהם על היותם סוכרתיים וכיצד להתמודד עם מצבים מסכני חיים אפשריים, כגון היפוגליקמיה. מומלץ לא לצרוך אלכוהול על קיבה ריקה, ולדאוג לאכול ארוחה טובה לפני צריכת האלכוהול, הכוללת פחמימות, חלבון ושומן, כמו כן חשוב לאכול גם בזמן השתייה. מומלץ להימנע ממשקאות המכילים כמויות גדולות של סוכר כמו קוקטיילים מתוקים, ליקרים ויינות קינוח וחשוב מאד להקפיד לשתות מים במקביל לשתיית האלכוהול. גם אם צורכים משקאות קלים במסיבה, מומלץ להעדיף משקאות דיאט שאינם מכילים סוכר”.

עוד מוסיפה ד”ר דלי-גוטפריד, כי גם לאחר שתיית האלכוהול, חשוב להיות ערניים ולהקפיד למדוד את רמת הסוכר, שכן השפעת האלכוהול יכולה להימשך אפילו 15 שעות לאחר השתייה. “גם אם רמת הסוכר בדם גבוהה לפני שהולכים לישון, עדיין קיימת סכנה להתקף היפוגליקמיה. לכן, יש להקפיד על ארוחה המכילה פחמימות לפני השינה ועל שתייה מרובה של מים”.

“במידה ושתיתם ואתם חשים שלא בטוב יש לטפל בכך בדרך המקובלת, שתיית משקה ממותק ואכילת פחמימה מורכבת. במידה ומופיעים סימנים להיפוגליקמיה, לא לתת למצב להתדרדר! במצב זה יש לפנות בדחיפות לסיוע רפואי, זריקת גלוקגון לא יעילה במצב זה”.

קיראו גם:

זהירות, פורים לפנינו!

ומה הם? עז? – משלוחי מנות לסוכרתיים

סכנה: האינסולין המוזרק לחולי סוכרת מתקלקל כשמתקרבים לתנור

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top