רופאי האונקולוגית ילדים בהדסה: לא מעוניינים בגישור

סוגיית המחלקה האונקולוגית לילדים בבית החולים הדסה עין כרם מוסיפה לבעבע. פרופ’ ויינטראוב אמר בכנסת: “ליצמן שכח מאיתנו”

Share This:

רק היום (ג) הודיע שר הבריאות ליצמן שבכוונתו לפתור את משבר הרופאים המתפטרים במחלקה האונקולוגית ילדים בהדסה עין-כרם באמצעות מגשר וכבר התקבלה תגובת הרופאים שעדיין מנועים מלהתראיין, בלי אישור של הדוברות בהדסה, אבל דיברו בלי בעיה בוועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת.

הרופאים והחולים מאשימים את ליצמן במצב הקיים. השר ליצמן בהדסה (צילום: כרמית ראובן בצלאל, ארכיון)

בדיון סוער שהתנהל בעניין בוועדה, התייחס מנהל המחלקה, פרופ’ מיקי וינטראוב, להודעת משרד הבריאות על הליך גישור בין הצדדים ואמר:

“אמרנו כבר את דעתנו הנחרצת שאנחנו לא מעוניינים בגישור”.

בתגובה להודעת יו”ר הוועדה, ח”כ אלי אלאלוף, כי השר ליצמן הודיע לו שייפגש בהקדם עם כל הצדדים במשבר, כולל הורי הילדים החולים, ענה פרופ’ וינטראוב: “ישבנו כבר פעמיים במשרד הבריאות והשר אמר לנו: לא משנה מה, לא אתן לכם לעבור לשערי צדק. אחר כך חזר בו ואמר שישקול זאת, אבל הוא שכח מאיתנו. אנחנו מתייסרים כבר 4 חודשים עם ההודעה שלנו, אבל אנחנו עם ההנהלה הזאת לא יכולים לעבוד בשום פנים ואופן. ההחלטה להעביר ילדים למחלקת המבוגרים מסכנת באופן ישיר את חיי הילדים. השתלת מח עצם זאת אחת מהפרוצדורות הכי קשות ומסובכות ומסוכנות בהליך הרפואי. הגוף של הילד נלקח עד הקצה. אי אפשר לעשות את זה עם פשרות, אך ורק בדרך הנכונה והטובה ביותר. אין אף מקום בארץ ששמים ילדים במחלקות עם מבוגרים, וגם שם יש בעיות תקציב. בסוף, מי שנושא באחריות לשלומם של הילדים זה אני. כל הטענות שהועלו כנגדנו, שאנחנו רודפי בצע ושררה, ועוד טענות חמורות, הכל שקר ונועד להכפיש אותנו”.

קיראו גם:

משבר האונקולוגית בהדסה: הממונה על השכר באוצר יגשר

הדסה: כל רופאי האונקולוגית התפטרו – החולים מתכוננים לעזיבה

כשמנכ”ל הדסה מסמס לך

“יורדים על הברכיים – רק תסכימו להידברות”

היום כבר נשמע יותר מפוייס, מנהל הדסה, פרופ’ זאב רוטשטיין בדיון (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)

יו”ר הוועדה ח”כ אלאלוף השיב לפרופ’ ויינטראוב ואמר “תחשבו על הילדים, ורק עליהם. שבו ביחד לטובתם. אין לכם ברירה, אלא לעבוד ביחד. רק אתם ביניכם תמצאו את הפתרון. הפרשה הזאת הפכה לפרשה כלל ארצית, עם השפעה עצומה על בתי חולים אחרים ועל מערכת הבריאות כולה. אף אחד לא מנצח ולא ינצח במשבר הזה”.

ח”כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר: “אנחנו יורדים על הברכיים ורק מבקשים הידברות, בלי להתחייב על כלום מראש. אני כועס על מערכת הבריאות שמעמידה את בתי החולים במצב כזה, שתוכניות הבראה נופלות על כתפיים של ילדים חולי סרטן. זה ויכוח על כסף, שלא נתבלבל”.

אפילו מנהל בית החולים, פרופ’ זאב רוטשטיין נשמע כבר יותר מפוייס לנוכח הקשחת העמדות של הרופאים ואמר: “לא חשוב לי להיות צודק. בעת הזאת אני רוצה להשיג שלום בית. ידי מושטת למיקי. נהרוג אחד את השני, אבל ניתן לילדים את הזכות לחיות. לא אקבל החלטות חד צדדיות. יש הרבה אי הבנה בדברים שאמרת, אבל בוא נעשה ביחד, בואו נציל את הילדים”. מוקדם יותר אמר רוטשטיין בדיון: “”לא ייעצר שום טיפול. כל טיפולי הילדים יהיו תחת האגף והצוות המטפל בילדים. אבל בינתיים עלי לנצל את המתקנים הקיימים, ולא אסכים שבהדסה יהיה רופא שיסרב לטפל בילד או במבוגר שהוא מחוץ למחלקה שלו. זה לא קביל עלי, לא אסכים לזה”.

“מתייסרים כבר 4 חודשים עם ההחלטה”, פרופ’ מיקי ויינטראוב (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)

פרופ’ אליעזר רחמילביץ’ מההסתדרות הרפואית פנה לפרופ’ רוטשטיין: “יש לך יכולות בלתי רגילות, לא מאמין שעם כל היכולות שלך לא תוכל למצוא עוד מיטות. השתלות מח עצם בילדים יכולות להתבצע אך ורק במחלקת ילדים, נקודה. זה עניין מקצועי”.

וברקע, כל הזמן, הילדים והוריהם מתחננים שהמחלקה תישאר כפי שהיתה:

אורי יקיר, אב לבת 3 החולה בלוקמיה ומאושפזת במחלקה אמרה בדיון “אלה מלאכים כבני אדם. אנחנו מאמינים בצוות הרפואי הזה בלבד, והילדים שלנו שנמצאים כרגע בטיפול. אם צריך לשבת מתחת לבית של השר ליצמן, נעשה את זה”.

רועי בן דוד, בן ה-14, שאושפז במחלקה, התקשה לדבר וקולו נחנק מדמעות. ואמר: “אני מקווה שכל זה הזיה, שהמחלקה הזאת לא תיסגר. המסירות של הצוות הזה לא תתואר”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top