אושר בקריאה טרומית: חופשת הלידה – 16 שבועות במקום 14

על פי הצעת החוק שאושרה במליאה – חופשת הלידה תתארך בשבועיים נוספים ובמקום שלושה חודשים וחצי, היא תימשך ארבעה חודשים. עם זאת, החופשה לאבות תצומצם לשבוע אחד במקום שלושה

Share This:

מליאת הכנסת אישרה היום (ד) בקריאה טרומית את הצעת חוק רפורמה בתקופת הלידה וההורות של ח”כ רחל עזריה, והצעות דומות של חברי הכנסת אורי מקלב ומשה גפני ושל ח”כ דב חנין.

בודאם היא תאושר, הצעת החוק תביא למספר תיקונים בחוק בכל הקשור לתקופת הלידה וההורות:

מוצע להאריך בהדרגה את תקופת הלידה וההורות בגינה משתלמים דמי לידה מ-14 שבועות ל-16 שבועות.

עוד מציעים המחוקקים לצמצם את תקופת הלידה וההורות המינימלית שרשאי לקחת אב מ-3 שבועות לשבוע אחד. בנוסף, מוצע לאפשר לעובד שבת זוגו סטודנטית, לממש את תקופת הלידה וההורות שנותרה לה מהמועד שבו חויבה לחזור ללימודים.

לבסוף, מוצע לקבוע כי מי שהייתה זכאית לפני יציאתה לתקופת הלידה וההורות להשתתפות במעון יום, תמשיך להיות זכאית לה לכל אורך תקופת הלידה וההורות.

למה שבועיים ומתי זה יקרה?

בדבר ההסבר להצעה נכתב: “תוספת של שבועיים לתקופת הלידה וההורות, תעניק לתינוק מעבר קל יותר למוסדות לגיל הרך ותחושת ביטחון. כמו כן, הארכת  תקופת הלידה וההורות תצמצם את מספר המקרים בהם נשים פורשות מהעבודה בשל קשיים במציאת סידור מניח את הדעת לתינוק.

ה”חופשה” תתארך כדי לאפשר לאמהות עוד שבועיים של מציאת הסדר לתינוק (pixabay)

על כן מוצע להאריך את תקופת הלידה וההורות לגביה ישנה זכאות לתשלום דמי לידה מ-14 שבועות ל-16 שבועות בהדרגה, ובכך לסייע למשפחות המעוניינות בכך לשהות עם ילדיהם שבועיים נוספים בטרם שילובם במוסד לגיל הרך.

הצעת חוק זו מעודדות את האבות לקחת הפסקה מעבודתם ובכך לאפשר להם להקדיש זמן למשפחתם וליהנות מגידול ילדיהם. כך נוכל לייצר תודעה ומציאות שיתופית יותר בתא המשפחתי, לשנות את היחס לנשים בגיל הפריון בשוק העבודה ליחס שוויוני, לקדם תעסוקת נשים ואת מעמדן בשוק העבודה ולהפוך את האבות לחלק אינטגרלי ממעגל ההורות באמצעות יצירת הורות שיוונית דה פקטו. לכן, מוצע בזאת לצמצם למינימום שבוע את האפשרות לחלוק את תקופת הלידה וההורות עם האב ובכך לאפשר ניצול מירבי יותר של אבות בתקופת לידה והורות יותר מכפי שמנוצל היום.”

ח”כ רחל עזריה, יוזמת הצעת החוק אמרה כי הבטיחה לחברתה הטובה – ח”כ מירב בן ארי, הנמצאת בשלבי הריון מתקדמים, כי היא תעשה מאמץ כדי שגם היא תוכל להנות מהחוק.

לשם כך נדרשת חקיקה מזורזת של ממש, לצורך השוואה, החוק המעניק מענק לידה גם ליולדות בבית המתין 7 חודשים בין הקריאה הראשונה שלו ועד אישורו הסופי בקריאה שנייה ושלישית וכא, מדובר רק בקריאה טרומית.

חברי הכנסת נדרשים כעת לדון בהצעת החוק בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות ואז להעביר אותה בקריאה ראשונה במליאה ושוב לדון בה בוועדה ושוב להצביע עליה לקריאה שניה ושלישית.

ח”כ עזריה אמרה “לקחתי על עצמי לעשות סדרת חוקים שיקלו על הורים לילדים קטנים. הפוליטיקה הישראלית היא הרבה פעמים מאוד מגזרית, אנחנו דאגנו לכולן לא משנה מי הן ומאיזה מגזר, ולכן רבע מיליארד ₪ שזה המון כסף תורגם לשבוע.

זו הפעם השנייה מקום המדינה שמאריכים את חופשת הלידה בגלל העלויות. אחת הסיבות להארכה היא שכהורים לילדים קטנים אנחנו סוג של אוכלוסייה שקופה. אנחנו השדרה המרכזית של הכלכלה הישראלית ובקושי מחזיקים את הראש מעל המים ולבוא ולעשות לובי בכנסת זה כמעט בלתי אפשרי.

אני התחייבתי לחברתי למפלגה מירב בן ארי שבהריון מתקדם, שהיא תהנה מהחוק הזה, ואני מאוד מקווה שנשלים את החקיקה בהקדם האפשרי.”

אם “יחסי הכוחות” בהצבעה הנוכחית מעידים על משהו, אז יש מקום לאופטימיות – 54 ח”כים תמכו בהצעה, ללא מתנגדים.

קיראו גם:

אושר סופית: מענק לידה גם ליולדות בבית

אושר לקריאה שנייה ושלישית: אבות ייצאו לחופשת לידה של 6 ימים

אבא סובל מדיכאון אחרי לידה: “שום סופת הורמונים לא חיכתה לי”

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top