אתגר חדש ליהדות: למי שייך ילד שנוצר משלושה הורים?

הרבנות נדרשת להכריע בנוגע ליהדותם של תינוקות העתידים להיוולד בטיפול פוריות מסוג חדש, המאפשר להרות על ידי תיקון ביצית פגומה בעזרת חלקי DNA מביצית נתרמת

Share This:

המין האנושי הולך ומאבד מפוריותו, על כך יעידו כל הרופאים העוסקים בטיפולי פוריות ומוצאים את עצמם עסוקים יותר ויותר משנה לשנה.

וכשיש יותר זוגות ששלא מצליחים להביא ילד לעולם בדרך הטבעית, טיפולי הפוריות ובעיקרם – ההפריה החוץ גופית (IVF) מתרבים ואף משתכללים עם השנים.

אחת הטכנולוגיות החדשות ביותר מספקת פתרון לזוגות רבים שמעוניינים להעביר את המטען הגנטי של האם הנזקקת לתרומת ביצית – לצאצאים שלה, הנולדים כתוצאה מאותה התרומה.

במכתב שנשלח לרבנות הראשית על ידי המרכז הרפואי לפוריות, המתמחה במקרי פוריות קשים, דווח שבשונה מתרומת ביצית בה כל הביצית מגיעה לאם העתידית מתורמת זרה, בטיפול החדש נשמר החומר הגנטי (DNA) של גרעין תא הביצית של האם העתידית. כך שנוצר הריון משילוב ה- DNA של שלושה בני אדם: בעל הזרע (האב), בעלת גרעין תא הביצית הנושאת את ההריון (האם העתידית) ובעלת תא הביצית שחלקיו מאפשרים לבצע את התיקון (התורמת).

במקום גיור: שותלים DNA יהודי בביצית הנתרמת

ד”ר איליה בר, יו”ר המרכז הרפואי לפוריות מסביר בשיחה עם סמאללה למה הטכנולוגיה הזאת חשובה ולמה היא גם מאתגרת כעת את הרבנים:

זוגות יעשו הכל כדי להגיע לחלום הנכסף – תינוק הנושא את ה-DNA שלהם (pixaby)

“כיום, כאשר יש בעיה בביצית, לעיתים כתוצאה מהגיל המבוגר של האישה או לפעמים גם בקרב נשים צעירות, יש בעיה עם הביצית ואז לא נוצר עובר תקין או לא נוצר בכלל עובר והאישה נזקקת לתרומת ביצית. העניין הוא שיותר מ- 90% מתרומות הביציות במדינת ישראל נעשות בכלל באמצעות ביציות של נשים מחו”ל, כלומר, לא ביציות של נשים יהודיות וכשהרבנות יודעת שאישה יהודיה ילדה ילד מתרומת ביצית של אישה שאינה יהודיה, היא לא מכירה ביהדותו של הילד והילד למעשה צריך לעבור תהליך גיור, שזה סיפור די מסובך”.

אז מה עושים?

“אז הטכנולוגיה החדשה מאפשרת לנו לקחת ביצית של תורמת, לא משנה אם היא יהודיה או לא יהודיה ועוקרים את החומר הגנטי מאותה ביצית ומשתילים במקומו את החומר הגנטי של המטופלת”.

וזה כבר מציב אתגר הלכתי מעניין, נכון?

“בדיוק, כי עכשיו מאוד מעניין לדעת מה קובע את זהותו של התינוק, האם ה-DNA של הנתרמת או הביצית של התורמת, האם התינוק יהיה יהודי או לא יהודי ואת השאלה הזאת העברנו מבעוד מועד לרבנות”.

הטכנולוגיה הזאת כבר עובדת?

“היא נמצאת בתהליך של ניסוי קליני באנגליה כבר במשך שנה והיא תהיה מוכנה לשימוש בעוד כארבע שנים ואנחנו רוצים להכין את הקרקע לקראתה, כי גם אנשים שאינם דתיים, אבל הם יהודים, בדרך כלל מעדיפים שהילד יהיה יהודי, כדי שכשיגדל וירצה להתחתן, לא ייתקל בבעיות מול הרבנות שתטען שהוא לא יהודי בכלל”.

כלומר הטכנולוגיה הזאת פותרת את הבעיה שמפריעה להרבה מאותגרי פוריות, שחשוב להם שהגנטיקה של האם תעבור לילד, למרות ההפריה מתרומת ביצית?

“בהחלט. אבל זה לא פתרון לנשים מבוגרות, מכיוון שאצלן הבעיה היא לא בתא הביצית, אלא דווקא בגנטיקה שלו ובמקרה הזה עדיף להישאר עם תרומת הביצית הרגילה. אבל זה כן פותר את הבעיה של נשים צעירות שסובלות מאתגרים להיכנס להריון בגלל פגמים בתא הביצית, והיום יש מספר הולך וגדל של נשים כאלה, נשים צעירות עם ביציות פגומות”.

קיראו גם:

מחקר בסורוקה: טיפולי פוריות לא גורמים לתחלואת לב

פוריות: נשים בלחץ – לא מתעברות במשך שנה ובסיכון לעקרות

תדהמה: תאומים בויאטנאם התגלו כבעלי אבות שונים

מה קרה לפוריות שלנו?

למה כל כך קשה להיכנס להריון בימינו? (shutterstock)

אתה יכול להגיד למה יש כל כך הרבה נשים כאלה כיום?

הלוואי שהיינו יודעים. לפילוסופיה של הביולוגיה יש תשובה אפשרית: כיום ישנה הארכה משמעותית בתוחלת החיים שלנו. תוחלת החיים מתארכת ב-4 שעות, כל 24 שעות, כשרק לפני שנתיים זה היתה “רק” עליה של 6 שעות בכל 48 שעות, כלומר קצב העלייה בתוחלת החיים גובר כל הזמן.

וזה משפיע על הפוריות שלנו?

“בהחלט, הפילוסופיה של הביולוגיה קובעת שהגנטיקה שלנו למעשה אומרת “אוקיי, אתה רוצה לחיות יותר? בסדר, תתרבה פחות” וזה מייצר פגיעות גנטיות בעיקר בגנים של התא, התחלנו לראות את זה קודם כל אצל גברים, שהזרע שלהם פגום בגנטיקה של התא שלו ועכשיו מתחילים לראות את זה בקרב נשים צעירות”.

כלומר – אי אפשר לרקוד על שתי החתונות, אומרים לנו – או שתחיו יותר, או שתתרבו יותר?

“בוודאי, את ההוכחה לכך אפשר לראות למשל בדרום אפריקה. באזור קייפטאון יש אזורי עוני נוראיים ש -98% מהאוכלוסיה שם נשאים או חולים באיידס ותוחלת החיים שלהם היא מגיעה לממוצע של בערך 44 שנה – אבל אין להם בעיות פוריות. את יכולה לראות שם נשים שעומדות למות מרוב שהן חולות, אבל להיכנס להריון הן נכנסות, לכל משפחה יש שם 5-7 ילדים”.

ואצלנו בחברה המערבית, גם נשים שנחשבות פוריות מצליחות להיכנס להריון רק אחרי כמה חודשים של נסיונות נכון?

“נכון, פעם לפני 30 שנה זה היה 6 חודשים בממוצע, היום זה 12 חודשים בממוצע. כלומר אישה שלא מצליחה להיכנס להריון כמה חודשים אחרי החתונה, עדיין נחשבת פורייה, כי היא עדיין לא הגיעה לממצוע הזמן שלוקח לאישה פורייה להיכנס להריון. בכל החברה המערבית ישנה ירידה דרסטית בפוריות.

אז מה? הולך ופוחת הדור? ברמה הכמותית אני שואלת

“ממש לא. הדור פשוט חי יותר ומתרבה פחות. אבל האיכות של הדור לא פוחתת”.

 

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top