בדרך לחדר מיון: מעכשיו אפשר להתקשר ישירות לנוירולוג במהלך שבץ מוחי

ביה”ח איכילוב השיק שרות חדש וראשון מסוגו בישראל: “Stroke phone”   – מערכת חדשנית המאפשרת יצירת קשר מהיר, עוד בדרך לחדר המיון, עם הנוירולוג האחראי בבית החולים למתן טיפול מידי בחולים שלקו בשבץ מוחי

אל דאגה, לא מדובר בעוד מספר חירום שעליכם לזכור. אבל בהחלט מדובר על חידוש מרענן ומציל חיים במערכת הבריאות הישראלית.

מנגנון ייחודי שמאפשר גיוס זריז של כל אנשי הצוות הדרושים, בשיחת טלפון אחת, החל לפעול בחדרי המיון של המרכז הרפואי איכילוב בתל אביב.

כל דקה קובעת, שבץ מוחי (shutterstock)

המערכת תופעל מיד עם ההודעה של צוות מד”א על חשד למקרה שבץ מוחי (או כפי שמתארים זאת אנשי המקצוע – שבץ חד) או עם הגעת המטופל למיון, תלוי מה יתרחש קודם.

הסיבה שבגללה החליטו על השרות הזה היא פשוטה. באיכילוב אומרים ש “הטיפול במקרי שבץ חד דורש גם התגייסות מהירה של גורמים אחרים בבית החולים, לרבות סטרוקולוג (נוירולוג מומחה לשבץ), מצנתר מוח, צוות רפואי במיון, סניטר וצוות מאגף ההדמיה לצורך ביצוע ופענוח מהיר של בדיקות הדמיה (לרוב CT מוח, CT פרפוזיה ו-CT-אנגיו שמדגים את כלי הדם המוחיים). התגייסות מהירה של כל הצוות ומתן תעדוף לטיפול בשבץ חד חשובים לצורך שיפור יעילות הטיפול במקרים דחופים אלה”.

לדברי ד”ר חן הלוי, מנהל מחלקת נוירולוגיה א’ – שבץ בבית החולים “מדובר במכשיר טלפון ייעודי המאפשר יצירת קשר מהיר עם רופא השבץ על ידי צוות המיון או על ידי צוות מד”א. באמצעות מערכת הודעות אוטומטית, רופא השבץ מקבל מידע על המטופל ממערכת מד”א עוד טרם הגעתו לבית החולים, ויכול להיערך מראש לטיפול בו. טלפון זה מאפשר בנוסף קשר ישיר בין הפראמדיק של מד”א לנוירולוג בבית החולים עוד טרם הגעת המטופל לחדר המיון וזאת באמצעות אפליקציה ייעודית מה שיסייע למתן טיפול מתאים לחולה עוד טרם הגעתו לחדר המיון”.

קיראו גם:

שבץ מוחי: “זה יכול לקרות גם לכם”

למה הטיפולים נגד שבץ עוזרים לגברים יותר מלנשים?

חיסון השפעת מפחית סיכון ללקות בשבץ

“אנשים חושבים ששבץ קורה לשכנה, לא להם”

יו”ר האיגוד הנוירולוגי, פרופ’ נתן בורנשטיין אומר ש “שבץ מוחי הוא הקטלן מספר 3, אחרי סרטן ומחלות לב, אבל התמותה היא לא הדבר העיקרי כשמדברים על שבץ מוחי, דבר שהוא לא כל כך מובלט הוא הנכות הנפשית שתתרחש אחרי -אצל רבים מנפגעי שבץ המוח.

כולם מכירים את האלצהיימר, אבל בהרבה מאוד מקרים, מחלות של דמנציה ושיטיון הן לא כתוצאה ממחלות ניווניות של המוח אלא גם משבץ מוחי. מעבר לכך, בשבץ מוח לא רק הקורבן עצמו נפגע, אלא בני המשפחות נפגעים מאוד ואף על פי שלמשרד הבריאות יש מגמה חיובית בעניין,  ונדמה שמבינים שם כיום את החשיבות, המלחמה שלנו היא  על כך שהתשתיות והתקציבים לטיפול בחולי שבץ מוח יהיו בדיוק כמו אלה שמוקדשים לטיפול בלב. אין היום בית חולים או מרכז רפואי בארץ בלי יחידה לטיפול בלב או מכון לב, אבל בכולם לעומת זאת אין יחידה לטיפול נמרץ מוח”.

צפו בקמפיין של משרד הבריאות להעלאת המודעות לסימנים של שבץ מוחי

Share This:

כתיבת תגובה

Top