בעקבות פניית סמאללה: הניתוח הוקדם

לחצן המצוקה של סמאללה: מה קורה כשקופת החולים לא מסכימה לממן ניתוח בבית חולים שאינו בהסדר עימה ובאלה שכן, התור הקרוב הוא רק לעוד שנה?

רונן זוהר פנה ללחצן המצוקה של סמאללה עם בעיה די מוכרת. אם אתם מכירים את מערכת הבריאות, ייתכן שגם אתם נתקלתם בה – הוא צריך ניתוח דחוף, לא מציל חיים חלילה, אבל דחוף מבחינתו, וקופת החולים מוכנה לממן את הניתוח רק אם הוא ייעשה באחד מבתי החולים שהיא בהסדר עימם.

הבעיה היא שבתי החולים הללו יכולים לנתח אותו רק בעוד כמעט שנה מעכשיו, בדצמבר 2017.

מנהלת הקופה אמרה – “אין סיכוי שנאפשר ניתוח באיכילוב”, רונן זוהר (צילום: מתוך דף הפייסבוק של זוהר)

בית חולים אחד היה פנוי לניתוח באותו השבוע שהוא פנה אליו – בית החולים ‘איכילוב’ בתל אביב, אבל לאיכילוב אין הסדר עם מאוחדת, אז הפניה של זוהר לוועדת החריגים של הקופה נענתה בשלילה.

את האנשים האמונים על החיסכון ב’מאוחדת’ לא עניינה השורה הבאה במכתבו של זוהר:

“אני עובד בעבודה פיזית ופגיעה זו מקשה עלי לתפקד. נאמר  לי שאם לא אטפל בבעיה במהרה אעמוד בפני סכנת פיטורים.
מיותר לציין שאני מתקשה גם במטלות פשוטות כמו לשרוך שרוכים או לשטוף כלים”.
מבחינתם יש כללים ברורים, בית חולים שלא נמצא בהסדר עם הקופה, לא יקבל את הכסף שלה.

ומה החוק אומר?

אז רגע לפני שרונן התייאש ולאחר שכבר קיבל החלטה לממן מכיסו את הניתוח באיכילוב, הוא פנה אלינו, ללחצן המצוקה של סמאללה, שרות שניתן כאן באתר בחינם לגמרי, בלי עמלות ובלי אותיות קטנות – פשוט למען ציבור החולים.
בירור קצר בחוק ביטוח בריאות ממלכתי גילה שקופות החולים אכן יכולות לשמו ר לעצמן את הזכות לקיים הסדרים עם בתי חולים מסויימים ולשלוח את המבוטחים שלהן לאותם בתי חולים – כך המדינה מאפשרת לקופות לחסוך בעלויות ולהימנע מגירעונות מיותרים.
אלא שהחוק גם קובע שהקופה מחוייבת לספק למבוטח שלה טיפול ראוי בפרק זמן סביר, אם היא לא מצליחה לעשות את זה בדרכים הקונבנציונאליות, היא לא יכולה לזנוח את המבוטח והיא מחוייבת לשלם עבור הטיפול המהיר ביותר, גם אם הוא מתקיים בבית חולים שאינו בהסדר עימה.

לדברי רונן, “שעה לפני שכתבת לי (שהעניין בטיפול) הודיעה לי מנהלת הקופה שאין סיכוי (לניתוח) באיכילוב”.

הפוסט של רונן זוהר בפייסבוק (צילום מסך)
רונן, שרצה כבר לעבור את הניתוח כמה שיותר מהר, כבר הלך לבדיקה באיכילוב, שם אמרו לו שיכולים לנתח אותו באותו היום, ולשלם עבורו מכיסו – 4,500 שקל, אבל הוא הסכים לדחות את הניתוח לחודש הבא, כדי לאפשר לסמאללה לגרום למאוחדת לספק לו טופס 17 לניתוח באיכילוב.
אז מה עשינו?
רוב האנשים לא יודעים את זה, אבל במשרד הבריאות ישנו אגף אחד שאמור לדאוג בדיוק לפניות מהסוג של רונן. נציבות קבילות הציבור לחוק ביטוח בריאות ממלכתי.
שם אמורים לבדוק את התלונה ואם היא מוצדקת על פי החוק, לפנות לקופה, להפעיל את הרגולציה של משרד הבריאות עליה ולקבוע שהיא חייבת לממן את הטיפול.
אבל באגפים מן הסוג הזה במשרדים ממשלתיים דברים לוקחים זמן, הרבה זמן. זמן שלרוב החולים בדרך כלל אין ובינתיים הם  מוציאים מכיסם סכומי כסף כבדים כדי לקבל את מה שמגיע להם על פי חוק.
אז פנינו ללשכת שר הבריאות יעקב ליצמן. השר ליצמן הודיע כבר בתחילת הקדנציה הנוכחית שלו במשרד הבריאות שכל אחד יכול לפנות ללשכתו בכל עניין ובמיוחד בכל הקשור לקיצור תורים במערכת הבריאות.
יש לו עוזר מיוחד, קוראים לו אבי, שכל תפקידו לסייע במקרים כאלה.
כשאבי התערב כבר הגיעה התשובה המיוחלת ממאוחדת – הניתוח באיכילוב אושר לרונן והוא מחזיק כעת בטופס 17, על אפה וחמתה של מנהלת הסניף הסקפטית.
רונן מיהר לפרסם על העניין פוסט בדף הפייסבוק שלו וכתב:
“למזלי, בין חבריי כאן נמצאת העיתונאית Carmit Reuven Betzalel ll שמנהלת את אתר האינטרנט “סמאללה”.
היא פנתה אליי והבטיחה לנסות לטפל בבעיה.
לאחר מספר ימים התקבלה ההודעה שלפנים משורת הדין הקופה מאשרת לי להגיע לבית החולים איתם אין להם הסדר.
אז לכל מי שחווה בעיות רפואיות ומרגיש חסר אונים מול קופת חולים, בתי חולים ומשרד הבריאות, הגעתם למקום הנכון.
פנו לאתר “סמאללה” ואני משוכנע שיעזרו לכם”.
החברים של רונן הביעו רגשות שנעו בין שמחה לכעס על המערכת שמתנהלת כך, אחת המגיבות כתבה: “זה מכעיס ברמת המרתיח שדברים עובדים כמעט תמיד רק בפרוטקציה או בקומבינות . זה לא צריך להיות ככה. דיייי להתשה”.
אבל שימו לב, לא מדובר פה בקומבינה, כל אחד יכול וצריך לעמוד על הזכויות שלו. בניגוד לטענת הקופה, אף אחד פה לא פעל פה “לפנים משורת הדין”.
לרונן, כמו לכל אזרח ישראלי יש זכויות בסיסיות במדינה הזאת וזאת רק אחת מהן – הקושי הוא להכיר את כל הזכויות הללו ולמצוא את הדרכים לזרז את גלגלי הצדק.
אז מי שנתקל בבעיות מן הסוג הזה, בהחלט מוזמן לפנות אלינו לסמאללה, אבל גם לנציבות קבילות הציבור לחוק ביטוח בריאות ממלכתי וגם לאבי – מלשכת שר הבריאות
זה המייל שלו – avi.d@moh.gov.il
קיראו גם:

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top