בגלל הטיפול בסורים: ביה”ח בנהריה בגירעון ואת נציגי הביטחון והאוצר זה לא מעניין

מנהל ביה”ח גליל מערבי בנהריה אמר היום בכנסת כי הוא נמנע מלפתח את בית החולים או להעסיק כח אדם נוסף לרווחת התושבים בגלל גירעון מתמשך של 300 מיליון ש”ח עקב טיפול בלתי ממומן בפצועים מסוריה. חברי הכנסת זעמו, אבל נציגי משרד הביטחון והאוצר כלל לא הגיעו לדיון

מדינת ישראל רוצה וצריכה להיות יפה. בזמן שהעולם כולו יודע במקרה הטוב רק לדבר בפייסבוק על המצוקה הנוראית של אזרחי סוריה, ישראל מקבלת אליה בזרועות פתוחות את הפצועים מהמלחמה הקשה שמתנהלת אצל השכנים ומטפלת בהם בחינם, למרות שמדובר באזרחי מדינת אוייב.

כבר 4 שנים שבתי החולים בצפון נושאים בנטל הזה, בעיקר בית החולים ‘זיו’ בצפת ובית החולים ‘גליל מערבי’ בנהריה והם לא מתלוננים.

אחר כך מתפלאים על הקשיים של הרפואה הציבורית בפריפריה. בית החולים גליל מערבי בנהריה (צילום: דוברות בית החולים נהריה)

יש להם את כל הסיבות להתלונן, בכל זאת בתי חולים פריפריאליים, התלויים כמעט לחלוטין בתקציבי משרד הבריאות משום שאין הרבה תורמים לבתי חולים קטנים ורחוקים מידי מהמרכז.

אבל ד”ר מסעוד ברהום, מנהל בית החולים בנהריה הסביר היום (ב) בדיון בוועדת הכספים של הכנסת שהצוותים שלו “זוכים” להתמודד עם פציעות מלחמה  וצוברים חסר תקדים בארץ ובעולם בעקבות המחווה לסורים, אבל אחרי שאמר את זה, הגיעה המילה המתבקשת – “אבל” ויש “אבל” גדול:

“הבעייה היא מעבר לגירעון של 25 מיליון ₪ שנקלענו אליו. קיבלנו את הפצועים האלה בהיותם בני אדם. אלה הפנים היפות של מדינת ישראל בפני העולם. היום בית החולים הוא הכי מנוסה בטיפול בפצועי מלחמה, 4 שנים כשכמעט מדי בוקר מגיע אמבולנס וכל הצוותים נכנסים לחדר המין לטפל בהם. יש לנו כ- 40 פצועים בכל יום ואני מדבר על 4 שנים, צברנו ניסיון אדיר, יש לנו חולה שפונים לו פנים במדפסת תלת-ממדית. הצבירה של 4 שנים כמעט 30 אלף ימי אשפוז, הבדיקה של כל מטופל והעלות מעל 10,000 ₪. 4 שנים עלות 300 מיליון ₪, קיבלנו 54 מיליון ₪, שלא מספיקים לכלום. ספגתי את כל הגירעון הזה באי חידוש טכנולוגיות, באי חידוש מבנים וכד’. עם גירעון של 25 מיליון ₪, אני לא יכול לקבל כוח אדם חדש ולא יכול לפתח את בית החולים לטובת התושבים”.

קיראו גם:

דו”ח ה-OECD קובע: מערכת הבריאות הישראלית היא פלא

מערכת הבריאות סוף סוף נמדדת והמסקנה חד משמעית: המחסור בכח אדם – הורג

איך אומרים בסינית – “זו מערכת הבריאות הקורסת שלנו”?

נציגי האוצר והביטחון נעדרו

יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני (יהדות התורה) אמר ש “ההחלטה לקלוט את פצועי הקרבות בסוריה היא החלטה נכונה, מדובר במחווה הומניטארית חשובה, אך לא יתכן שזה יבוא על חשבון השירותים לתושבי הגליל המערבי ואזרחי ישראל בכלל”. גפני הביע תרעומת קשה על היעדרות נציגי משרד הביטחון ונציג בכיר מאגף התקציבים באוצר והחליט להפסיק את הדיון בנושא.

למשרדי האוצר והביטחון יש הרבה מה להפסיד מהחלטה כזאת – גפני הודיע לאנשי האוצר ומשרד הביטחון, שיקיים דיון חוזר בשבוע הבא וכי “אם עד אז לא יימצא פתרון לטובת בית החולים, אל תבואו לכאן” ובכך רמז שלא יעלה לסדר היום בקשות של המשרדים הללו.

לדברי גפני: “מדובר על מחווה נכונה שמדינת ישראל צריכה לעשות אותה, אך אי אפשר שזה יהיה על חשבון החולים הישראליים, שבית החולים בנהריה יצמצם טיפולים חשובים ובכלל, מכיוון שאנחנו מטפלים בפצועים סוריים ואין מי שיתקצב את זה”.

גם חברי הוועדה זעמו – ח”כ אכרם חסון (כולנו) אמר ש “זו בגידה בבית החולים ובתושבי מדינת ישראל שחיים שם ולא יכולים לקבל השירות שהמדינה מחוייבת לתת להם”.

ח”כ יצחק וקנין (ש”ס) אמר: “מקבלים 1,300 ₪ עבור יום אשפוז של פצוע סורי, סכום שלא מכסה את עלות האשפוז של מטופל רגיל והפצועים מגיעים עם פגיעות קשות מאוד ועלות האשפוז שלהם עקב כך, יקרה הרבה יותר. מדובר בבית החולים היחידי שנותן שירות ל- 600 אלף תושבים והדבר הזה מקשה על תפקוד כל מערכות בית החולים. יש פה גירעון בכל מקרה גם אם יפסיקו לקבל הסורים. אי אפשר כבר לטפל בישראלים לא בסורים”.

ח”כ איל בן ראובן (המחנה הציוני) הוסיף ש “סוגיית הפצועים הסורים היא הומניטרית ללא ספק, אך גם מטרה ביטחונית חשובה. לא יתכן שסוגיה כזו תיפול על כתפי בית החולים, לבד כי לקח על עצמו ומסתכל על זה מהפן האנושי. צריכה לצאת מפה קריאה לראש הממשלה להתערב בנושא. יש ויכוח בין שר ביטחון לשר אוצר. אמר שר הבריאות שהוא קרוב לומר למנהל בית החולים לעצור את קבלת הפצועים. צריכה להתקיים בדיקה במשרד האוצר ולקבוע תעריף. פתרון עם לוח זמנים”.

ח”כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת): “מכיר את בית החולים, שמשרת 600 אלף תושבים, כשמדבר פה ד”ר ברהום על עלות 300 מיליון ₪ ומקבל 50 מיליון ₪ ואח”כ מקצצים לו, מלכתחילה היה צריך לעשות העדפה מתקנת לבית החולים הזה ולא לקצץ לו. ולפצות אותו ולהשלים הגירעון”.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top