צפו: הורים לילדים חולי סרטן נאבקים נגד סגירת המחלקה האונקולוגית

הורי הילדים מהמחלקה האונקולוגית בהדסה עין כרם דואגים מספיק בחיים שלהם. עכשיו, בגלל סכסוך בין הרופא האהוב עליהם למנהל בית החולים, הם מפגינים מחשש שהמחלקה כולה תיסגר כשהרופא וכל הצוות יפרשו

להיות הורים לילד חולה סרטן זה גם ככה לא קל בלשון המעטה. סתם כדי להבין על מה מדובר, הנה עדות שנתן הורה כזה בדיוק בוועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת בדיון על מצוקת הפרנסה של הורים לילדים חולי סרטן:

“בימים הראשונים כל מה שמעניין אותך זה להציל את הילד. לא מעניינת אותך הפרנסה. אבל אחר כך כשאתה מתחיל לעכל, אתה מבין שאתה נכנס פה לתוך תהליך. ומהר מאוד אתה מבין שאחד ההורים, בדרך כלל האמא עוזבת את העבודה כי אין אפשרות אחרת. אני לא רואה איך אפשר לשלוח ילד להקרנות לבד. במקרה שלנו אמא של אופיר, שרית, עזבה את הקריירה שלה לא מבחירה, ביטוח לאומי היא צברה כל החיים שלה אבל לא נתנו לנו כלום. היא התפטרה כי המעסיק לא ייפטר במצב כזה כי מוסרית זה לא נעים, אז היא התפטרה, הכריחו אותה”.

ואכן, רוב ההורים לא יכולים לעזוב בשעות הבוקר את העבודה, אלא אם כן מדובר בליווי הילד לטיפולים ובכל זאת, יש כמה הורים שעזבו היום (ה) את הכל ובשעה זו הם מפגינים מול משרדו של שר הבריאות יעקב ליצמן בירושלים.

צפו בהפגנת ההורים והילדים מול משרד הבריאות בירושלים (צילום: מלי מזרחי)

צריכים להיאבק במחלה אבל לא מוותרים על הרופא האהוב

לדברי המפגינים, הכל החל לפני מספר שבועות כאשר התגלע ויכוח בין מנהל בית החולים החדש, פרופ’ זאב רוטשטיין, ובין מנהל המחלקה האונקולוגית לילדים ד”ר מיכאל (מיקי) ויינטראוב.

“הילדים האלה צריכים להילחם במחלה ולא בבית החולים” (shutterstock)

הויכוח הפך לסכסוך, הסכסוך מגיע כעת למצב שבו ד”ר ויינטראוב לא מוכן להמשיך לעבוד בהדסה עין כרם ומתכוון לפרוש.

כל הסגל הרפואי של אותה מחלקה הודיע שאם ד”ר ויינטראוב יפרוש, הם יפרשו יחד איתו. ומזה חוששים ההורים והחולים. מבחינתם אין תחליף לד”ר ויינטראוב ולצוותו וחלקם מעדיפים לעבור, עם הסגל הרפואי לבית החולים שערי צדק ולפתוח שם את המחלקה האונקולוגית לילדים.

הם פנו לשר הבריאות יעקב ליצמן בעניין הזה והוא ניסה לגשר בין הצדדים, אך ללא הועיל. מנגד, ליצמן לא מתכוון לאפשר את פתיחת המחלקה בשערי צדק וההורים הגיעו הבוקר כדי לנסות לשכנע אותו באמצעות ההפגנה הזאת.

יגאל ודר, אביה של קוראל (21) שחלתה בסרטן בגיל 10 ומאז שהבריאה, מבקרת מידי פעם במחלקה לבדיקות מעקב אמר לסמאללה:

“מצב כזה של פרישתו של מיקי והצוות כולו, המשמעות שלו היא פגיעה בילדים. מדובר בילדים שנמצאים במלחמה על החיים שלהם, בטיפולים כימותראפיים וילדים נוספים, כמו הבת שלי, שהם אחרי ההצלחה של הטיפולים אבל מגיעים למעקב. אנחנו מרגישים שיש בסכסוך הזה הרבה אגו. לפרופ’ רוטשטיין שהובא להדסה כדי להבריא אותה – יש שיטות פעולה די דורסניות ובלתי מתחשבות במה שקורה מסביבו, אם זה בכל מה שקשור בקשר עם מנהלי המחלקות וביחסי האנוש.

אנחנו כבר הרבה זמן מנסים לתפור את העניין באמצעות גישור של שר הבריאות יעקב ליצמן. עד כה אנחנו מקבלים תשובות בסגנון של ‘זה בטיפול’, אז אנחנו מנסים להניע קצת את תשומת הלב התקשורתית לעניין”.

למה זה בכלל משנה מי מטפל בך?

קוראל ודר, ביתו של יגאל מתארת בשיחה עם סמאללה את הסיבה שבגללה זה כל כך חשוב לחולים, בעיקר לילדים, להישאר עם אותו צוות מטפל:

“איפה מקבלים את הטיפול, מבחינת מקום פיזי, אולי זה פחות קריטי מאשר מי מטפל בך. אני חושבת שעיקר העניין נובע מהתחושה של חוסר יציבות בתקופה של המחלה, כשההורים וגם הילדים מרגישים שכל העולם התערער וכל החיים שלהם השתנו, הם עוברים חווייה מאוד קשה שהיא רצופה בתחושות של חוסר יציבות, אז הדבר שנותן לזה איזו שהיא תחושת יציבות זה באמת הגורמים מולם אתה מתמודד, במיוחד הרופאים שמטפלים בך ודבר כזה כמו פירוק מחלקה ופרישה של הרופאים זה קשה משום שמלבד הקשר האישי שנרקם עם הצוות, ומעבר לזה שמדובר בצוות מעולה וביחס אישי, גם יש בזה משהו שמאוד מאוד מערער את היציבות כי המשפחה נתנה את כל האמון שלה בצוות מסויים ופתאום הוא עוזב. זה עוד משהו אחד שלוקחים ממך ומוסיף לחוסר היציבות הקיים ממילא”.

קורל מוסיפה שהחשש מהתפרקות המחלקה קיים בעיקר משום שמדובר בילדים –

“הרבה פעמים מדובר בילדים מאוד קטנים שרגילים לזה שמישהו מסויים בודק אותם שמישהו מסויים לוקח להם דם והם בנו איתו ביטחון ופתיחות ומאוד קשה להחליף את זה, במיוחד בסיטואציה כזאת””.

ויש גם את העניין המקצועי? חשש שמישהו חדש לא יידע ממספיק עלייך כדי לתת לך טיפול מיטבי?

“אני לא חושבת שרופא אחר לא מסוגל לעשות את העבודה הזאת, יש רופאים טובים, אבל הקשר של הילד והמשפחה והרופא זה משהו שקשה מאוד להחליף. סרטן זאת מחלה מאוד מורכבת שבה כל אדם חווה אותה בצורה שונה ו וזה עוזר כשכשיש רופא אחד שמלווה אותך לאורך כל התהליך מכיר את כל הנתונים ויודע בדיוק מה עברת ויכול להמשיך איתך בצורה תקינה”.

ד”ר ויינטראוב אינו מתראיין, בין היתר משום שהוא עובד של בית החולים ועליו לקבל את אישור ההנהלה, עיה הוא נמצא בסכסוך כאמור.

בהדסה לעומת זאת טוענים שהסכסוך נוצר עקב התננגדותו הנחרצת של ד”ר ויינטראוב לקבל את מרותו של מנהל בית החולים החדש, פרופ’ רוטשטיין, ואת המינוי שלו לרופאה בכירה שמנהלת כרגע את המחלקה להשתלות מח עצם בילדים ובמבוגרים.

בתגובה שנמסרה ל’סמאללה’ מבית החולים נכתב כך:

“הנהלת בי״ח הרי עשתה ועושה עדיין את כל המאמצים על מנת שפרופ׳ וינטרוב וצוותו ישארו בהדסה לטובת המטופלים והמשפחות, אך באם לא יהיו מעוניינים הרי שאף אחד לא חוסם את דרכם, כך שהקמפיין המתנהל נגד הנהלת המוסד אינו ראוי.
מיום כניסתו של מנכ׳ל הדסה, פרופ׳ רוטשטיין לתפקידו לא נפגע אף רופא מרופאי המחלקה. נהפוך הוא, רופאה בכירה מהצוות שהינה כוכב עולה בתחום השתלות מח עצם קודמה לתפקיד בכיר ורופאים נוספים שסומנו לקידום – ההליך מולם נעצר עקב הודעת הצוות על פרישה. למנהל המחלקה הובטח כי כל רשימת דרישותיו הארוכה כפי שהציגה להנהלה – יקויימו וימצא להן המימון על אף מצבה של הדסה. לאור זאת לא ברור פשר ההצהרות של פרופ׳ וינטרוב.
בכל מקרה, על מנת שלא יפגע הטיפול החשוב בילדים, באם פרופ׳ וינטראוב יממש איומו המתמשך, הנהלת בית החולים מגייסת בימים אלה צוות המטואנקולגיה בכיר ומוביל, על מנת להבטיח טיפול מסור ומלא בכל הילדים הזקוקים לטיפולים”.

מלשכתו של השר ליצמן נמסר בתגובה:

“ההפגנה היא בסדר גמור, אנחנו לא מתנגדים להפגנות. זכותו של כל גוף, ארגון, מוסד או אוכלוסייה להפגין ולהביע את דעתו אבל השר ליצמן ומנכ”ל משרדו, משה בר סימן טוב ישבו ויושבים עם הצדדים בניסיון להגיע להבנות כדי לשמור על הילדים על מנת שלא ישתנו דברים שאסור לשנות אותם, כי זאת המחלקה הכי רגישה שיש”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top