פרמדיקים: 19 שנה על שולחן המחוקק

סוגיית הסדרת מקצוע הפרמדיק בישראל היא מאלה שניתן לומר עליהן בבטחה שטוב שאף אחד לא עצר כאן את הנשימה. מכתב שהגיע לידי ‘סמאללה’ משנת 1995 ונראה דומה מאוד לתגובת משרד הבריאות כיום, ממחיש היטב את הסיבה שבגללה פרמדיקים כבר לא מתרגשים מאמירות כמו “זה בתהליכי חקיקה” ופשוט עוזבים את המקצוע. הם עוזבים ואנחנו מפסידים, כתבה שנייה בסדרה

E
פרמדיקים בתרגול (צילום: אורן ווכט)

כשאנחנו מזמינים אמבולנס במקרה חירום ובתוך כמה דקות מגיעים אלינו הביתה מי שעשויים להיחשב בעינינו באותם רגעים גיבורי על, “חיל הפרשים” של עולם הרפואה המודרני, לא פחות, ולהציל את החיים שלנו או של מישהו קרוב, אין לנו מושג מה קורה עם אותם פרמדיקים בסוף המשמרת.

אנחנו לא מודעים לכך ש”גיבורי-העל” הללו משתכרים שכר נמוך, על אף הניסיון הקליני העצום שלהם.

 

אנחנו לא יודעים שהם לא יכולים להתאגד ושמשרד הבריאות כלל אינו מפקח עליהם או מעביר אותם מבחני הסמכה מטעמו. אנחנו לא מבינים מה ההשלכות של הדבר הזה על כולנו, מה יקרה אם יום אחד הם יחליטו לקום וללכת,

פרמדיקים (צילום: יח"צ מד"א)
פרמדיקים (צילום: יח”צ מד”א)

לעשות הסבת מקצוע ולהיעלם. אנחנו לא יודעים מזה כי פרמדיקים לא מעוניינים לדבר בתקשורת, הם מסיימים משמרת עמוסה בטראומות, שללא ספק משאירות את חותמן עליהם והולכים הביתה.

הם לא הולכים לפגישה עם עורך-דין או עם לוביסט או יחצן שיעזרו להם להיכנס לתודעה הישראלית, אין להם איגוד מקצועי או וועד שיילחם למענם בהסכמי שכר קיבוציים או בבתי דין לעבודה, כל מה שמעניין אותם זה להציל חיים למחייתם, לא יותר, אבל גם לא פחות. את מה שיש להם להגיד הם אומרים מאחורי הקלעים, בפייסבוק, בין היתר, גם כאן ב’סמאללה’ בעקבות כתבה על הנושא שפורסמה לא מזמן, הם משוועים לפתרון.

הכתבה אמנם פורסמה ממש לא מזמן, אבל הנושא מדשדש כבר שנים ללא פתרון. תגובת משרד הבריאות לשאלת ‘סמאללה’, מדוע עדיין לא הכירו במקצוע הפרמדיק הייתה ש”משרד הבריאות נמצא בשלב מתקדם של הסדרת מעמד הפרמדיק בחקיקה. הצעת החוק גובשה על ידי המשרד בתיאום עם משרד המשפטים כאשר על פי החלטת המשרד, מעמד הפרמדיק יוסדר בחוק נפרד ועצמאי ולא במסגרת פקודת הרופאים כפי שנקבע בעבר. הצעת החוק במתכונתה החדשה תופץ כתזכיר חוק בימים הקרובים“.

וזה בהחלט יפה מאוד, אבל הפרמדיקים לא מתרגשים. מדובר בהצעת החוק ה-12 במספר. 11 כמותה (פחות או יותר) נכתבו בשנים האחרונות. התחלפותם של בעלי תפקידים במשרד הבריאות לא מאפשרת להצעת החוק לצלוח את שלב ה”הצעה” ולעבור לשלב ה”חוק”.

“כבר חוזרים”

המכתב של משרד הבריאות ליו"ר איגוד הפרמדיקים בשנת 1995
המכתב של משרד הבריאות ליו”ר איגוד הפרמדיקים בשנת 1995

לפני כ-19 שנה, כשהפרמדיקים עוד סברו שהם יכולים וניסו להתאגד, פנה יו”ר איגוד הפרמדיקים דאז, אלון סמולרסקי למשרד הבריאות בבקשה לברר אם ואיך אפשר לטפל בבעיית אי-ההכרה בפרמדיקים כבעלי מקצוע בישראל, התשובה שקיבל אז, בשנת 1995 הבהירה שהנושא בטיפול:

“בימים אלה שוקד משרדנו על הכנת הצעת חוק שתהווה מסגרת לכלל המקצועות הרפואיים. במסגרת חוק שכזה, ניתן יהיה לתת ביטוי גם למקצוע הפרמדיק וסוגייה זו אכן תיבחן לאחר השלמת הצעת החקיקה”

גם כיום, כאמור, לאחר שמקצועות רבים וטובים הוכנסו לאותו חוק המכיר בהם ומסדיר אותם, עדיין לא יושם הפתרון למקצוע הפרמדיק.

לא צריך להרחיק לכת לשנת 1995,  כדי להבהיר איך זה יכול להיות שעניינים חיוניים כל כך “נתקעים” בצנרת הביורוקרטית, מספיק לעקוב אחר ההתנהלות בשנים האחרונות.

בשנת 2012, לנוכח משבר כח האדם הרפואי במערכת הבריאות, מינה מנכ”ל משרד הבריאות פרופ’ רוני גמזו וועדה ציבורית שתבחן את האפשרות של הכנסת תפקיד חדש למערכת – עוזר רופא. אנשים מוכשרים או שיוכשרו באופן כזה שיאפשר להם לעשות פעולות רפואיות בהשגחת רופא, על מנת לאפשר לרופאים לעסוק בעניינים דחופים יותר.

ביולי 2013, לפני כחצי שנה, סיימה ועדת “עוזר רופא” את עבודתה והגישה את המלצותיה.

זאת וועדה מקצועית מאוד שהקיפה את כל תחומי הרפואה ובחנה את המקצעות הרפואיים שיכולים לסייע לרופאים, בהם אחיות – מהן, כבר ידוע שיש מעט מידי במדינת ישראל- וגם פרמדיקים .

כך נכתב בדו”ח הוועדה: ב”ישראל קיימים כ-2,100 פרמדיקים כ-150 מהם מוכשרים בכל שנה, 650 מהם פעילים. לפרמדיקים מסגרות עבודה מועטות, עם אופק מוגבל לקידום מקצועי. קיימת שחיקה גבוהה ועזיבה של המקצוע, אחוז גבוה מהפרמדיקים עוזבים בתוך כ-5 שנים מתום תקופת ההכשרה שלהם, וכ- %80 לא מתחילים כלל לעבוד לאחר
ההכשרה, רוב הפרמדיקים שמוכשרים בצה”ל לא עוסקים במקצוע לאחר השחרור”.

“הוועדה רואה בפרמדיקים מקצוע בסיס שניתן להסתמך עליו. על מנת להסדיר תפקיד זה יש לערוך תיקון  חקיקה ראשית (פקודת הרופאים). במידה ועד  רישוי פרמדיקים, ניתן – לתחילת יישום מסקנות ועדה זו, יכנס לתוקף התיקון לפקודת הרופאים יהיה להשתמש בסמכויות שיוענקו בתיקון זה להסדרת העסקתם של פרמדיקים כעוזרי רופא, בוודאי כשלב ביניים”.

בחודש שעבר, בעת הכנת כתבה בנושא, התקבלה ב’סמאללה’ תגובת משרד הבריאות לפיה המלצות הוועדה עדיין נבחנות וממש “בימים הקרובים” יתקבלו ההחלטות והכל ייפתר. “בימים הקרובים”, מוכר?

אז “בקרוב” ככל הנראה, יתחיל פיילוט שבמסגרתו יוצבו פרמדיקים בחדרי המיון בבתי החולים בניסיון לברר אם אכן ניתן להסתייע בהם, זה, שוב, ככל הנראה על מנת שבמשרד הבריאות יוכלו לגבש החלטות בסוגיה. אנחנו כאן בסמאללה, ממתינים.

לכתבה הספציפית הזאת, טרם נמסרה תגובה ממשרד הבריאות.

אבל אפשר גם לנחש את התגובה אם רוצים.

כמה מהפרמדיקים בישראל יהמרו על תגובה שבין המילים הראשונות שלה, תופיע המילה “בקרוב”?

Share This:

One thought on “פרמדיקים: 19 שנה על שולחן המחוקק

  1. אני רופא כירורג במיון, אנשים לא מבינים שברגע שלפרמדיקים יהיה טוב, המצב יהיה הרבה יותר טוב, הביקוש יעלה למקצוע הכל כך חשוב הזה, אבל הם צריכים לעשות כמה דברים וזה להקים איגוד מקצועי, לדחוף את המקצוע לגבולות האקדמיה ואולי לעשות סנקציות לבעלים.

כתיבת תגובה

Top