טיפולי פוריות: זה קשה גם ככה, אז למה מטרטרים את המטופלות?

ללחצן המצוקה של סמאללה פנה ר’, שמנסה ביחד עם אשתו להביא ילדים לעולם. התרופה ‘אלנובה’ שעשוייה להיות המפתח להשגת המטרה הזאת – מצריכה הזמנה של שבוע מראש והיא ניתנת רק בבית מרקחת מסויים. התוצאה: זוג לחוץ ועצבני מהתרוצצויות וקופה אחת (מאוחדת) שמבטיחה לנסות לשפר את השרות

אם יש משהו שיכול להוציא זוגות מאותגרי פוריות מדעתם, זאת ביורוקרטיה וסחבת שבגללה הם נאלצים להפסיד טיפולים ולהמתין “לרכבת הבאה שתגיע”.

כשכל כך רוצים ילדים ולא מצליחים בדרך הקונבנציונאלית, זה מתיש בעיקר ברמה הנפשית. זה דורש מכל מי שמטפל בזוגות האלה, להיות רגיש ולגלות אמפתיה – לחשוב כל הזמן על האופן שבו הם יטורטרו כמה שפחות. גם אם זה אומר שצריך לחשוב מחוץ לקופסא, וכשקופת חולים כלשהי יודעת שיש מכשול ביורוקרטי בדרך – לפחות ליידע את הזוגות מבעוד מועד והלכין אותם למאמץ שיידרש מהם.

המון ביורוקרטיה עד שמגיעים לתינוק המיוחל (shutterstock)

ר’ פנה ללחצן המצוקה של סמאללה אחרי שכבר מצא פתרון סביר לבעיה שלו. אבל הוא מאוד כועס על קופת החולים מאוחדת, שגורמת  לו ולאשתו לעצבים מיותרים וחושב שמן הראוי לפחות להעלות את המודעות של מטופלות נוספות לבעיה, כדי לחסוך מהן עוגמת נפש.

בפנייתו לסמאללה כותב ר’: “בטיפולי הפריה יש עניין של דיוק בשעה ובכמות של התרופות שמזריקים. אסור לפספס בדברים האלה. גם הטיפולים מבוצעים בדיוק בשעות מסוימות. בטיפולים האלה יש גם עצבנות, מתח ורגישות רבה (במיוחד מצד האישה שההורמונים עולים ויורדים לה בבום)”.

לדבריו, הרופא רשם להם את התרופה ‘אלונבה’ כהמשך טיפול:

“התרופה, עד כמה שאנחנו מבינים, היא תרופה חדשה וטובה. הבעיה היא הבירוקרטיה הבלתי נסבלת.

אחרי מחזור טיפולים ראשון שלא צלח ניתן לנו פרוטוקול שונה עם מספר תרופות ידענו שחלק מהתרופות צריכות להלקח בקירור (נותנים קרחונים כמו של פיקניק).

זוגתי באה אחרי הצהריים לבית המרקחת כדי לקחת את התרופות ובינהם אלנובה שלא הייתה במחזור הראשון. אמרו לה “אין לנו את התרופה, צריך להזמין את התרופה הזאת שבוע מראש..”

אף אחד לא טרח ליידע אותנו בפרט החשוב הזה”.

קיראו גם:

ביה”ח ברזילי: הוחזרו ביציות מופרות למטופלת הלא נכונה

פוריות: נשים בלחץ – לא מתעברות במשך שנה ובסיכון לעקרות

מחקר: וירוס מיסתורי אחראי לבעיות הפוריות של כמחצית מהנשים הלא פוריות

התרופה הכל כך קשה להשגה, אלונבה

למרות הכעס, ר’ בכל זאת מנסה לא להצביע על הרוקחים או הרופאים כאשמים – “כנראה שהרופאים לא בקיאים בנהלי הזמנת התרופות וזה נופל בין הכסאות והרוקחים ניסו לעזור, איכשהו קמבנו את התרופה בבית מרקחת בירושליים וזוגתי נסעה לשם מייד עם האוטו והגיעה לבית המרקחת ב 20:00 לפני הסגירה. הפאניקה והלחץ שבמילא קיים מאוד לא עזרו לנו”.

לעזוב הכל בעבודה ולרוץ לבית מרקחת

“בפעם השניה”, מוסיף ר’, “כבר ידענו להזמין מראש, אלא שהגיע הזמנה בכמות לא נכונה. הפעם זה אני הייתי ונאלצתי באמצע היום לעזוב הכל ולרוץ לבית מרקחת בנס ציונה להביא את זה.

עכשיו, בפעם השלישית של השימוש בתרופה, כבר ידענו שנצטרך אותה בטווח קצר משבוע ובמקרה היה אותה בבית המרקחת”.

“אני מבין שיש הרבה נשים שמשתמשות בתרופה הזאת לטיפולים וגם שזו תרופה יקרה. עדיין לא ברור לי למה לא מיידעים מראש את מי שצריך להזמין את התרופה ולמה לא מפזרים אותה פשוט בין בתי המרקחת במקום במקום מרכזי.

קופת חולים מאוחדת חייבת איכשהו לשפר את הנהלים. אם לא היה לנו רכב היינו מפספסים טיפולים בגלל זה”.

מאוחדת: “נעדכן הנחיות לרופאים”

ממאוחדת נמסרה התגובה הבאה: “חשוב להבהיר בראש וראשונה כי לא כל התרופות הן תרופות מדף . ישנן תרופות שמחייבות הזמנה אישית שניתן  לעשותה גם טלפונית וגם באמצעות פקס או מייל  ולקבלה במועד.

אנו מאוד רגישים בכל הקשור לניפוק תרופות המיועדות לנשים אשר עוברות טיפולי פוריות, ומודעים לקשיים הרבים שהן חוות, וברצוננו להקל ככל האפשר על השלב של ניפוק התרופות בבתי המרקחת.

וכאמור, התרופה המדוברת לא דורשת אישורים מיוחדים לצורך הזמנתה, מוזמנת ישירות מהספק ומגיעה ישירות לבית המרקחת בלי תחנות ביניים.

כנראה שהייתה אי הבנה נקודתית שנשמח לתחקר.

אנו נוסיף הודעה לרופאים שרושמים את התרופה שהיות והתרופה אינה תרופת מדף שיפנו את המטופלות להזמין את התרופה בבית המרקחת בו הן מעוניינות לרכוש אותה”.

אז אם אתן מטופלות בטיפולי פוריות במאוחדת והרופא רושם לכן ‘אלונבה’ – הנה מידע חיוני שיכול לסייע לכן.

גם אתכם מטרטרים? כנסו ללחצן המצוקה של סמאללה

 

Share This:

Top