בתוך שבועיים: “על משרד הרווחה לפתור את בעיית המחסור במעונות יום לאוטיסטים”

תארו לעצמכם את הקושי של התמודדות עם בעיות היום יום של הורה לילד אוטיסט. עכשיו דמיינו את החמרת המצב כשאין מעון יום שיקומי והילד נשאר בבית

עמותת אל”וט חשפה היום (ב) בדיון בוועדה לביקורת המדינה שילדים עם אוטיזם, נותרים בבית בגלל מחסור במעון-יום שיקומי.

למרבה הפלא, הפעם לא מדובר בתופעה פיפריאלית, אלא בילדים תושבי המרכז, בעיקר מתל אביב, רמת גן והסביבה.

יו”ר הוועדה, ח”כ קארין אלהרר (יש עתיד) קראה למשרד הרווחה למצוא מקום לילדים אלו בתוך שבועיים. ו’על הדרך’, למצוא פתרון דומה גם לילדים שאינם מוגדרים “מעוכבי התפתחות” כמו חולי סרטן, אפילפסיה וסוכרת נעורים.

לדברי ח”כ אלהרר “בחודשים האחרונים הגיעו אלי תלונות רבות על ילדים שלא נמצא להם מקום במעון יום שיקומי. רק 10% למעונות כאלו לפעוטות נמצאים בדרום הארץ, ובנוסף ניכר מחסור במטפלות”.

אין אחיות – אין מעון

יו”ר הוועדה לביקורת המדינה, ח”כ קארין אלהרר (צילום: יח”צ)

גלית גבע, מנהלת השירות לשיקום בקהילה במשרד הרווחה, אמרה בדיון כי “כרגע יש רק שני פעוטות שחסר להם מקום, כיוון שהיה מחסור באחיות מלוות, אך גם להם נמצא פיתרון זמני”.

גבע הוסיפה ש “יש מחסור כללי באחיות, ובוודאי לליווי פעוט-בודד במעון-יום שיקומי, אך שכר האחיות הללו הוכפל, וגם סמכויותיהן ואחריותן הורחבו. בעקבות פגישה ביננו למשרדי האוצר והבריאות, הוחלט כי בכל מעון יום תהיה אחות-מלווה, והיא תדריך בפעילות הדרושה את הסייעות והגננות”.

היא הדגישה כי לא ישולבו פעוטות כאלו במעונות פרטיים, כיוון שאין עליהם שום פיקוח או הסדרה.

גם ד”ר הדר ירדני, נציגת משרד הבריאות בדיון, הסכימה להצבת אחות אחת על כל 10 פעוטות.

עו”ד ולרי זילכה, מבית איזי שפירא, הדגישה כי יש למצוא מענה לכל הילדים שאין באפשרות הוריהם להשאירם בבית, כבעלי צרכים רפואיים, אלרגיה וכשל חיסוני, “וממילא אין מדובר בהרבה ילדים וההוצאה הממשלתית אינה גדולה. מקודמת הצעת חוק בעניין ונבחן מדרג של מענה לכל ילד לפי צרכיו”.

אפרת טיש, מהעמותה לילדים עם סכרת נעורים, הבהירה כי ילדים כאלה זקוקים להזרקת אינסולין, ומטפלות וסייעות אינן מוסמכות ומוכשרות לפעולה חודרנית שכזו. לדבריה, הורים לילדים אלה, נאלצים לעזוב את מקום עבודתם ולהשגיח על ילדם.

קיראו גם:

טיפול לאוטיזם? קופים בעלי “התנהגות אוטיסטית” בשרות המדע

“לִפְנֵי עִוֵּר לֹא תִתֵּן מִכְשֹׁל” – אלא אם כן אתה מדינת ישראל?

תחנות טיפת חלב: קומדיה של טעויות או הרס שיטתי?

עד שגלגלי הצדק יזוזו – יהיו הורים שיאבדו את מקום העבודה

עו”ד רויטל לן-כהן, מ ‘קואליציית הורים לילדים עם צרכים מיוחדים’ הזהירה כי עד שיימצא מקום במעון שיקומי, עלול אחד ההורים לאבד את מקום עבודתו, ועל משרד הרווחה להתגמש בנהלים – לאותה תקופת-ביניים.

עו”ד עדי עזוז, מנהלת האגף לקידום זכויות באלו”ט, הזהירה כי אותם ילדים הינם קצה הקרחון שמשקף את המחסור האקוטי במעונות יום שיקומיים לילדים עם אוטיזם.

“קצב הגדילה של אוכלוסיית הילדים עם אוטיזם הוא עצום, ישנו גידול של כ-15% מדי שנה ו-1 לכל 100 לידות הוא תינוק עם אוטיזם. משרד הרווחה לא מתקצב בינוי מעונות יום שיקומיים להבדיל ממעונות יום רגילים ובכך מפקיד את הפעוטות שהכי זקוקים לכך- פעוטות עם צרכים מיוחדים”.

לילית ליליאן-שפרן, מנהלת השירות לטיפול באדם עם אוטיזם במשרד הרווחה, השיבה כי אין בעיית-תקציב, המשרד מוציא מכרזים כל העת להפעלת מעונות כאלו, ובשנה החולפת נפתחו למעלה מחמישים מעונות שיקומיים. לדבריה, “באזור המרכז ייפתחו שני מעונות, יורחב מעון בנתניה והוצא מכרז להפעלת מעון נוסף באזור תל אביב”. עוד אמרה ליליאן שפרן כי “כשאין מקום במעון-שיקומי, מוצעת חלופה בתור אחות-מפקחת מלווה, במעון מוכר”.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top