מדענים: נטילת אספירין או איבופרופן לא תעזור לכאב הגב שלכם

כאבי גב, לצערינו, הם מנת חלקם של רבים ואחת הצורות הנפוצות להתמודדות עם הכאב היא נטילת משכחי כאבים ללא מרשם, כמו אספירין או אקמול. מדענים מציגים כעת הוכחה שלא רק שזה לא עוזר, במקרים מסויימים זה אף מזיק

תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים (NSAIs), כמו אספירין ואיבופרופן, הן צורה נפוצה של תרופות שנרכשות ללא מרשם בבתי המרקחת ( Over-the-counter) כטיפול לכאבי גב.

אנחנו כבר כל כך שבויים בתוך הרעיון הזה שאם כואב משהו אז צריך לקחת כדור, שזאת למעשה פעולה די שגרתית עבורינו, אבל מחקר חדש שמתפרסם כעת מצביע על כך שגם אם משיגים באמצעותן הקלה קטנה בכאב – אין להקלה הזאת שום משמעות קלינית.
גרוע מכך, כמו כל התרופות, תרופות כמו אספירין או איבופרופן יותר ממכפילות את הסיכוי לפתח דימום במערכת העיכול, ועלולות להוות סיכון מוגבר לפיתוח בעיות לב וכלי דם.

משמעות הדבר היא שאם אתם סובלים מכאבי גב ואתם נוטלים את התרופות האלה להקלה על הכאבים, אתם לוקחים סיכון די רציני לבריאות שלכם עבור תמורה לא כל כך משתלמת בהקשר של שיכוח כאבים.

לפני שאתם רצים לבית המרקחת, קיראו את הכתבה הזאת (pixabay)

כדי להבין את זה, החוקרים ממכון ג’ורג’ לבריאות עולמית באוסטרליה (the George Institute for Global Health), ניתחו את התיקים הרפואיים של 6,065 חולים עם כאבים בעמוד השדרה, תוך שהם סוקרים 35 מחקרים אקראיים בנושא, שבחנו את ההשפעה של תרופות כמו אספירין ואיבופרופן על כאבי הגב של החולים לעומת תרופות פלצבו, כלומר תרופות דמה, שאין להן כל חומר פעיל ונועדו רק לגרום למטופל לחשוב שהוא מטופל.

הם מצאו שעל כל חולה שדיווח על ירידה משמעותית קלינית בכאב לאחר שבועיים של נטילת התרופות הללו, היו שישה שלא חוו ירידה משמעותית קלינית בכאב.

גם אקמול לא יעזור

למרבה הצער, אם אתה חושבים שזה אומר שכל מה שצריך לעשות זה להחליף את האיבופרופן בחפיסת פרצטמול (אקמול), סקירה מחקרים שנערכה בשנת 2015 בחנה שלושה ניסויים בנושא בהשתתפות  1,825 משתתפים עם כאב גב אקוטי, וגילו שאין הרבה הבדל בין לקחת אקמול ללקחת תרופת פלצבו (לצורך העניין, אם תיטלו  ויטמין C, תהיה לזה השפעה דומה על הכאבים)

מה לגבי אופיאטים, כמו קודאין או OxyContin? זה יספק לכם הקלה צנועה מהכאבים לטווח הקצר בלבד עבור מי שסובל מכאבים כרוניים, כך עולים ממחקר שפורסם בכתב העת הרפואי לרפואה פנימית- JAMA Internal Medicine בשנת 2016. אבל שוב, אם נצמדים להמלצות המינון של אותן תרופות, לא סביר שתהיה הקלה משמעותית כל כך גם כאן.

קיראו גם:

כאב בגב התחתון: הגורם מספר 1 בעולם לנכות

בעקבות פניית סמאללה: משרד הבריאות מגבש מחדש הנחיות לבדיקות MRI

מחקר מהפכני: כולסטרול גבוה לא הורג, הורדה שלו – דווקא כן

לחיות עם פיברומיאלגיה: להגדיר מחדש את המילה “כאב”

“לא אנשי בשורה אנחנו”

המדענים מודים שמחקריהם מהווים חדשות לא מזהירות עבור הסובלים מכאבי גב, במחקר שלהם כותבים המדענים האוסטרליים:
“כאשר התוצאה הזאת נלקחת בחשבון יחד עם אלו של הסקירות האחרונות על האקמול והאופיואידים (קומדין), זה ברור כעת ששלוש התרופות הנפוצות והמומלצות ביותר לטיפול בכאבים בעמוד השידרה, אינן מספקות אפקט של הקלה בעל חשיבות קלינית העולה על זו של תרופת פלצבו”.

אחת החוקרות,מנואלה פררה אמרה לגרדיאן הבריטי:

“אנחנו לא טוענים כאן שלא תהיה הקלה בכאבים כלל, אבל אנשים שעושים שימוש בתרופות הללו צריכים להיות מודעים לכך שהיתרונות הם קטנים לעומת תופעות הלוואי המזיקות, אני מציעה לאנשים הללו להתייעץ עם הרופא שלהם כדי לבחון דרכי טיפול אחרות בכאבי הגב, פעילות גופנית עשוייה להועיל מאוד למשל”.

בצד החיובי, עבור רוב האנשים, כאבי גב הם בעיה לטווח קצר שבסופו של דבר נפתרת מעצמה. ומכיוון שאף אחד לא אוהב שאומרים לו שאין תרופות קסם שעובדות מיד, בזמן שהוא מתייסר מכאבים במשך שבועות או חודשים, ייתכן שהקלה על הכאבים באופן הזה היא האפשרות הטובה ביותר עבור אנשים עם כאב גב זמני.

עבור אלו עם כאב מתמשך, לעומת זאת, חשוב שיידעו שתרופות כמו אספירין ואיבופרופן לא מציעות פתרון אמיתי ועדיף להפחית את השימוש בהן כמה שאפשר כדי למנוע סיכונים מיותרים.

מחקר זה פורסם בכתב העת הרפואי  Annals of the Rheumatic Diseases.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top