נמצא הורמון האחראי לשריפת השומן: פועל בלי קשר למה שאוכלים

אנחנו יודעים שהסרוטונין משפיע על ויסות התאבון אבל הסיבות לכך עדיין לא ברורות. עכשיו מתברר שיש הורמון מיוחד שמופרש במוח ומגביר את שריפת השומן בלי תופעות לוואי ובלי קשר למה שנאכל. האם בקרוב נוכל פשוט לקחת הורמון כזה ולשרוף יותר שומן?

ביולוגים במכון המחקר TSRI האמריקני, ערכו ניסויים על תולעים מסוג C. elegans וזיהו הורמון במוח שמפעיל שריפת שומן באופן סלקטיבי במעיים, ללא קשר למזון שהן אכלו – לדבריהם, הממצאים יכוליםלהיות בעלי השלכות על בני אדם.

צוות החוקרים הגיע לתגלית הזו באמצעות תהליך של אלימינציה, לאחר שרצו לשפוך קצת אור על הסיבות שבגללן הנוירוטרנסמיטור הידוע כסרוטונין משפיע על התאבון.

הסברה היתה שאם הסרוטונין משפיע על התיאבון, אז אולי יש הורמון כלשהו שיכול להשפיע על שריפת השומן, הם התחילו לחקור התולעים עגולות מסוג C. elegans, אשר משמשות במחקר הביולוגי אורגניזמים המהווים מודל טוב להשלכה על בני אדם, כי מוחם מייצר רבות מאותן מולקולות כבני אדם.

לאחר מכן, הם מחקו בשיטתיות גן אחד ברציפות בניסיון לזהות איזה גן  אחראי על שריפת השומן.

השמנה: הכל בראש? (pixabay)

הגן שהם חיפשו התברר ככזה המקודד הורמונים ונוירופפטידים ומכונה FLP-7, שמו של הגן הזה ביונקים הוא טאצ’יקין (Tachykinin) והוא, תאמינו או לא, זוהה לפני 80 שנה כגן המפעיל התכווצויות שרירים במעיים. למרות שהמדענים בזמנו האמינו שמדובר בהורמון המקשר בין מוח למעיים, מאז אף אחד לא עשה את הקישור בין הטאצ’יקין הזה לבין חילוף החומרים של השומן בגוף.

אחר כך, החוקרים הוסיפו לגן הזה חלבון אדום כדי להפוך אותו לגלוי בגוף השקוף של התולעת, וזה גילה להם לראשונה את הקשר בין הדברים. בתגובה לרמות סרוטונין גבוהות, FLP-7 אכן הופרש מהמוח ונסע דרך מערכת הדם אל המעיים, שם הפעיל את תהליך שריפת השומן.

החוקרים התרגשו בצדק, לטענתם זו הייתה הפעם הראשונה שהורמון במוח זוהה באופן ספציפי ובאופן סלקטיבי כממריץ את חילוף החומרים של השומן, מבלי כל השפעה על צריכת המזון.

כשרק משנים את רמות הסרוטונין בדם, יש לזה תופעות לוואי המשפיעות על הרבייה של בעלי החיים. לעומת זאת, כאשר מעלים את רמות ה – FLP-7 התולעים העגולות המשיכו לתפקד כרגיל, תוך כדי שריפת יותר שומן, וכך אין צורך לעשות מניפולציה של רמות הסרוטונין.

המחקר פורסם בכתב העת המדעי Nature Communications.

אפשר לקרוא אותו במקור ב: TSRI

קיראו גם:

מחקר: אלכוהול מכניס את המוח למצב של רעב

מחקר: מסרונים מייצרים לנו גלים חדשים במוח

חולי סכרת? -הגיע הזמן לשינוי מחשבתי / ד”ר מיכאל ויינפאס

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top