לראשונה: מדענים המציאו חיסון מפני שפעת לכלבים

אתם חושבים שלכם קשה? גם כלבים סובלים משפעת. אז מדענים אמריקנים החליטו סוף סוף לייצר להם חיסון. על הדרך הם גם מגינים על בני אדם מפני הידבקות בשפעת מהחבר הכי טוב שלהם

בזמן האחרון יש מודעות הולכת וגוברת לצורך שקיים כבר שנים רבות ללא מענה – טיפולים רפואיים לחיות מחמד. הדיבורים על ביטוח בריאות או “קופת חולים” לחיות הם כבר לא מדע בדיוני.

הטיפולים בבעל חיים יקרים מאוד ומי שאין לו כסף – נאלץ לפעמים לאפשר לחבר הכי טוב שלו לסבול, כי אי אפשר לטפל.

אז התופעה הזאת בהחלט נכונה לגבי מחלות ופציעות קשות של כלבים וחתולים, אבל היא נכונה מאוד גם לגבי המחלות היום-יומיות שכולנו סובלים מהן מידי פעם.

כמו שפעת לדוגמא. מחלה שנוצרה לה תדמית של קלה, אבל בעשור האחרון נוכחנו לגלות שהיא הורגת לא מעט אנשים ברחבי העולם, שבכל שנה הנגיפים שלה ממציאים את עצמם מחדש ושחברות התרופות מרוויחות הרבה מאוד כסף מהצורך המתמיד הזה להתחסן מפני הנגיף השנתי.

אבל לא צריך שהיא תהיה קטלנית כדי שהשפעת תרתיע אותנו. תנסו רגע להיזכר ב “מצב הצבירה” שלכם כשאתם חולים. כאבי שרירים, נזלת, שיעולים חום גבוה – אומללות אמיתית שנמשכת כשבוע.

אז למרות המערכת החיסונית המצויינת שלהם –  גם כלבים סובלים משפעת. וגם הם אומללים מאוד.

אתם דואגים להם כמעט כמו לילדים שלכם – מאכילים, מחסנים, מוציאים לטיול בכל מזג אויר, בכל שעה, סובלים מרגשות אשם תמידיים (כיאה להורים) וכל יללה שלהם – מכאיבה לכם מאוד.

רפואה מונעת לכלבים, עם בונוס לבני האדם

מדענים באוניברסיטת רוצ’סטר שבארצות הברית פיתחו בפעם הראשונה שני חיסונים נגד נגיף השפעת לכלבים –  היכולים גם למנוע הידבקות בזנים שונים של שפעת של כלבים המועברים גם לבני אדם. זה עדיין לא קרה, אך מומחים אומרים שזה אפשרי.

זה לא שאתם לא מבקרים מספיק אצל הוטרינר, יש חיסונים רבים לכלבים. היום, וטרינרים משתמשים בחיסונים נגד שפעת לכלבים הכוללים נגיפים מתים או מוחלשים השפעת, אך מומחים אומרים שהם מספקים הגנה לטווח קצר מאוד.

מחקרים שנערכו בעבר מראים כי חיסונים נגד שפעת בעלי נגיף חי- מוחלש לכלבים, אינם גורמים לכלב להידבק במחלה ומספקים תגובה חיסונית טובה יותר לפרקי זמן ארוכים הרבה יותר.

כל יללה שלהם – מכאיבה לכם. לא תחסנו? (pixabay)

המדענים יצרו שני חיסונים מסוג “חי-מוחלש” נגד שפעת H3N8 לכלבים, נגיף שנמצא בעלייה בקרב כלבים בארצות הברית כרגע.

הם החליטו לייצר חיסון ספציפי לאף של הכלב.

“האף הוא האיבר שדרכו הנגיף נכנס לראשונה לגוף הכלב, כך יצירת תגובה חיסונית שם  – יכולה לעצור את הנגיף תוך כדי תנועה”, אמר החוקר שהוביל את המחקר, פרופסור למיקרוביולוגיה ואימונולוגיה – לואיס מרטינז סוברידו.

“אם החיסון היה מגיע לריאות, זה יכול היה ליצור דלקת לא רצויה בתגובה לנגיף החי”.

 

עד עכשיו ניסו את החיסון רק על עכברים ועל תאים מקנה הנשימה של כלבים, השלב הבא הוא ניסויים קליניים של החיסון בכלבים.

המחקר התפרסם בכתב העת Journal of Virology ובכת העת Virology

ניתן לקרוא את המחקר במקור: באתר המרכז הרפואי של אוניברסיטת רוצ’סטר, ארה”ב

קיראו גם:

רוצים למנוע מהילד אסתמה? אמצו כלב

צפו: כלבה הגשימה חלומו של חולה סרטן סופני

נא להירגע, שפעת חזירים היא שפעת ויש חיסון

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top