בקרוב: קשישים יקבלו סיוע במימוש הזכויות הרפואיות שלהם

לבנת פורן – מאחורייך: משרד הבריאות הודיע היום (ד) בכנסת שבשנה הקרובה, עובדי משרד הבריאות יסייעו בחינם לחולים קשים ולקשישים לממש את הזכויות שלהם

כבר כמה שנים שבמשרדי הממשלה נזעקים לנוכח הופעתן כפטריות אחרי הגשם – של חברות מסחריות כמו “לבנת פורן” ו”זכותי” המציעות שרותים לציבור שכל מטרתם – סיוע במיצוי הזכויות הרפואיות שלהם, תמורת עמלה נדיבה המתקזזת להם מהקצבה שיקבלו בסופו של תהליך.

המדינה לא הצליחה להבין עד עכשיו למה אנשים בכלל זקוקים לשרות הזה. מאיפה קפץ לו צורך השוק הזה שמפרנס יפה מאוד כל כך הרבה אנשים, על גבם של חולים נואשים במלחמתם הקשה מול מפלצת הביורוקרטיה הישראלית?

מנגד, טענו בחברות המסחריות שהצורך הזה צץ לו משום שאיש בשרות הציבורי לא הרים את הכפפה כדי לסייע לכל כך הרבה אנשים שזקוקים לעזרה.

מרימים את הכפפה שהמתינה שם המון זמן

אז בדיון שהתקיים היום (ד) בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, נחשף כי בקרוב, סוף סוף יעשו משהו בנדון.

מי שמתקשה עם האינטרנט והאותיות הקטנות כבר לא יהיה נתון לחסדיהן של חברות מסחריות (shutterstock)

מהשנה הקרובה יפעלו עובדים ייעודים של משרד הבריאות לוודא מיצוי זכויות של חולים קשים, חולים כרוניים וקשישים.

יו”ר הוועדה, ח”כ קארין אלהרר (יש עתיד) הדגישה כי  “מיצוי הזכויות של ניצולי השואה בבתי החולים, בהקלות עלות האשפוז, הוא חובה מוסרית וערכית. התגלה כי למרות הנהלים בעניין, הייתה קופת-חולים שגבתה יתר-תשלום מאוכלוסייה זו עבור תרופות. ניצולי השואה קשישים, לא נגישים לאינטרנט, ומתקשים במילוי טפסים ו”אותיות קטנות” – ולכן חובה על המערכת להתגייס כדי לסייע להם ולוודא שהם מקבלים את מלוא זכויותיהם”.

לא רק קשישים

ד”ר ענת זוהר, ראש מינהל איכות שירות במשרד הבריאות, הבטיחה כי כבר בשנה הקרובה יופעלו עובדים ייעודיים ב”מרכזי זכויות”, שעל בסיס מידע מבתי וקופות-החולים, יפנו לחולים קשים וכרוניים, כסוכרת וסרטן, ויבטיחו את מימוש ומיצוי זכויותיהם. מירב רובי, נציגת קופ”ח מאוחדת, סיפרה על נציגי השירות הסוציאלי של הקופה, הפונים לחולים שאובחנו כקשים, כרוניים או ניצולי שואה, ואף מגיעים לביקורי-בית כדי לוודא את מימוש ומיצוי זכויותיהם.

נורית ויסברג-נקאש מפקחת ארצית לתחום המשפחה במשרד הרווחה, הדגישה את הדרכות עובדי המשרד בעניין, הקמת מערך “נושמים לרווחה בעוצמה”, ואת פעולת עובד ייעודי ב-95 מחלקות לשירותים חברתיים – לוודא את מימוש זכויות המשפחות המטופלות, הרחבת שיתופי-הפעולה מול כל משרדי הממשלה בעניין, במיוחד בתחום הדיור הציבורי וחובות משקי-הבית, ובדיקת הסיוע המשפטי לכאלו שאינם זכאי לסיוע כזה.

מנכ”ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, השיב לח”כ אלהרר כי הנושא מטופל באופן פעיל על ידי המשרד בשיתוף פעולה עם המוסד לביטוח לאומי, בעיקר להקלת הבירוקרטיה באשפוז.

“האוצר טרם השיב לבקשתנו להגדלת התקציב הייעודי בעניין. אנו בודקים את הנגשת אתר “כל הבריאות” לערבית, ויכולת ההשוואה לביטוחים המשלימים, כשירות לציבור לצורך השוואה וביטול כפל-ביטוח”, וסיפר על מערכת מידע לשיתוף פעולה בין בתי החולים – לקופות החולים.

עוז ברקו, נציג מבקר המדינה, קרא לפניה יזומה של קופות החולים למבוטחיהם המתגלים כחולים כרוניים – להבהרת זכויותיהם.

 

קיראו גם:

מסתמן: בקרוב תוארך תקופת קצבת הסיעוד לקשישים

משרד הבריאות: הנחה של 10% לתרופות עבור קשישים

מחקר: חוסר הכבוד לקשישים במערב גורם לאלצהיימר

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top