המדינה תוסיף 91 מיטות אשפוז לבית החולים סורוקה

במשרד הבריאות החליטו “לשחרר את צוואר הבקבוק” בדרום ולהוסיף 91 מיטות אשפוז לבית החולים סורוקה בבאר שבע. בינתיים, מערכת הבריאות עדיין מתקשה לעמוד בעומס וב’יד שרה’ מדווחים על עלייה של 17% בהשאלת מיטות אשפוז לבית

בניסיו ןלהתמודד עם מצוקת העומסים בבתי החולים, החליטו במשרד הבריאות, יחד עם קופ”ח כללית ועיריית באר שבע – להוסיף 91 מיטות אשפוז לבית החולים סורוקה בשנתיים הקרובות ובכך לחזק את המחלקות הבאות:

יולדות, טיפול נמרץ, ילדים, שיקום, אורתופדיה ואונקולוגיה.

אחרי שנים רבות שבהן בית החולים סורוקה מתפקד כספינה שמנסה להכיל כמה שיותר ולסייע לכמה שיותר תושבים, כולל טיפול מאסיבי בחיילי צה”ל במלחמות בדרום, המדינה החליטה לשחרר את צוואר הבקבוק ולהוסיף את המיטות המיוחלות. זה לא החיזוק היחיד שיינתן לדרום בקרוב בנוסף, פי החלטת ממשלה מתוכננת גם הקמתו של בית חולים נוסף לנגב.

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר: ” יש לנו מחויבות לשפר את מצב הרפואה בפריפריה ולקדם את מערכת הבריאות תוך צמצום פערים אל מול המרכז. אני מברך את מנכ”ל הכללית, אלי דפס, שבתמיכת משרד הבריאות ומשרד האוצר הגענו לסיכום חשוב (אותו הוביל מנכ”ל המשרד משה בר סימן טוב) לטובת בית החולים ולמען תושבי האזור”.

כשבר סימן טוב היה בצד של האוצר ותוספת מיטות לא באה בקלות, עם קודמו בתפקיד, פרופ’ רוני גמזו בוועדת הכספים של הכנסת, ארכיון (צילום: כרמית ראובן בצלאל)

 

גם מנכ”ל שירותי בריאות כללית, אלי דפס מרוצה: ״בית החולים סורוקה הוא נכס לאומי לדרום הארץ והוא מתמודד עם קשיים עצומים של כוח אדם חסר ותשתיות שחייבות להשיג את הביקוש הגובר. שירותי הכללית בדרום פרוסים במאות מרפאות. בכל עיר ויישוב ניתן בהן ובבית החולים שירות למופת על ידי אלפי עובדים מסורים. הפיתוח הנוסף עליו הוסכם בגיבוי משרד האוצר והבריאות יחזק את השירות לו זכאים התושבים.

כמו כן, אנו מקווים שהממשלה תאיץ את מימוש ההחלטה להקמת בית חולים נוסף לנגב״.

גם ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ’, מזכיר  שהמלאכה לא הסתיימה אלא רק התחילה – “״אני שמח שהגענו לפיתרון בסוגיית תוספת המיטות למרכז הרפואי ׳סורוקה׳ דבר שיסייע לשיפור השירות הרפואי לתושבי באר שבע והנגב ולצמצום הפערים. השלב הבא שעל סדר היום המשותף שלנו הוא קיצור התורים באופן משמעותי לתושבי הנגב ובכך למנוע סחבת בטיפול הרפואי”.

ומה עם כח אדם? ואיפה יש מקום לעוד מיטות?

מי שמכיר את התנהלותה של מערכת הבריאות יודע שמיטות אשפוז זה לא הכסף הגדול. כשמדברים על מיטות אשפוז בדרך כלל מדברים יותר על ה “מסביב”.

יש תקן למספר אחיות לכל מיטת אשפוז, אי אפשר להוסיף מיטות בלי להוסיף תקנים לא

91 מיטות לסורוקה, תוספת שבדרך כלל ממתינה בסבלנות למאבקי רופאים ואחיות (pixabay)

חיות ועוד דבר, חשוב לא פחות – צריך לבנות מקום לאותן מיטות. לבנות עוד מחלקות, עוד בנייני אשפוז. אחרת לא ברור באיזה מסדרון ייכנסו עוד 91 מיטות.

מנכ”ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הגיע הרי מהמקום שבו לא “משחררים” בקלות צווארי בקבוקים מן הסוג הזה. תוספת מיטות היא משהו שהיו דוחים ודוחים להסכמי השכר עם הרופאים או האחיות, שיהיה משהו לתת בתמורה לויתורים שלהם. היום (ב) בר סימן טוב  בשיחה עם ‘סמאללה’ משחרר מסר מרגיע:

“כוח אדם נוסיף לפי התקן ובינוי – במידת הצורך. אם נצטרך נבנה”.

לדבריו “מערכת הבריאות הציבורית נבחנת ביכולת להתמודד עם הפערים בזמינות השירותים בין המרכז לפריפריה. אנחנו מודעים לכך ונותנים עדיפות משמעותית במשאבים הנוספים של המערכת לפריפריה. תוספת המיטות כעת מבטאת את המחויבות העמוקה של משרדי הבריאות והאוצר לצמצום פערים ואנו נוסיף ונתגבר את הפריפריה בשנים הקרובות”.

מעדיפים להתאשפז בבית

בינתיים מפרסם היום (ב) ארגון ‘יד שרה’ את סיכום הפעילות שלו לשנת 2016 וממנו עולה שהצפיפות בבתי החולים מרתיעה רבים בציבור ויש אנשים שמעדיפים להתאשפז בבית.

עם התה והלימון והספרים הישנים, אשפוז בית (צילום: באדיבות ‘יד שרה’)

מהנתונים של ‘יד שרה’ עולה שבשנת 2016 השאילה יד שרה 4,100 מיטות מיוחדות לאשפוז בית, עליה של 17% בהשוואה לשנת 2015 , ובכך קיצרה את שהותם של חולים בבתי חולים.

משה כהן, מנכ”ל יד שרה: “הדרישה לשירות ‘אשפוז בית’, מיטות חשמליות, מנופים וכורסאות סיעודיות רק עולה. הצפיפות בבתי החולים מגיעה לעיתים למאות אחוזים. מספר המיטות בהשוואה לגודל האוכלוסייה הוא מהנמוכים במדינות OECD. הצפיפות גם גורמת להידבקויות בין החולים. כל מי שיכול, מעדיף את ההחלמה בבית, עם המשפחה, באווירה ידידותית הרבה יותר. כתוצאה מכך מספר הפניות ליד שרה גדל בהתמדה. כארגון שממומן מתרומות, אנו משתדלים ככל יכולתנו להיענות לכל הפניות.  יד שרה קוראת למערכת הבריאות לעשות מאמץ מוגבר לשחרר לבית כל חולה שיכול להחלים בבית, ולפתח תשתיות טכנולוגיות ואנושיות לפיתוח מערך האשפוז בית”. אחת ממטרות יד שרה בשנה הקרובה היא לצמצם את משך ההמתנה למיטות חשמליות ולספק אותן תוך יממה מרגע הבקשה”.

קיראו גם:

בגלל העומסים: משרד הבריאות הנחה את ביה”ח לדחות ניתוחים

מחקר: יותר מ-10 חולים לאחות? הסיכוי למות גדל ב-20%

משרד הבריאות: אפליקציה חדשה תנווט לחדר המיון הפחות עמוס

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top