ילדים חולי אסתמה הם בעלי סיכון מוגבר לסבול מהשמנת יתר

מחקר חדש קובע שלילדים הסובלים מאסתמה יש סיכון מוגבר ביותר מ- 50% להשמין תוך עשר שנים מאבחון המחלה. הערכה: קשיי הנשימה גורמים להפחתה בפעילות הגופנית

מדענים מאוניברסיטת דרום קליפורניה, ארצות הברית, סבורים שילדים עלולים להיות בסיכון גבוה יותר של עלייה במשקל עודף בגלל קשיי נשימה גורמת להם לקחת פחות פעילות גופנית.

מה קדם למה? האסתמה להשמנה, או ההשמנה לאסתמה? (pixabay)

לדבריהם, הם לא יכולים להיות בטוחים עדיין מהי הסיבה המדוייקת לקשר בין האסתמה לבין משקל תקין או לא תקין.

“אסטמה והשמנת יתר לעתים קרובות מופיעות יחד בקרב ילדים, אך לא ברור אם ילדים עם אסתמה נמצאים בסיכון גבוה יותר עבור ללקות בהשמנת יתר, או אם ילדים שמנים הם בעלי סיכון מוגבר ללקות באסתמה, או שניהם”, אמר לטלגרף הבריטי –  ד”ר חן זנגואה, שהוביל את המחקר.

במחקר שפורסם בכתב העת הרפואי American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine , החוקרים בדקו את התיקים הרפואיים של 2,171 ילדים בגילאים 5-7 בנים שלא היו שמנים כשהם הצטרפו למאגר המחקר של המכון לחקר בריאות ילדים בקליפורניה (CHS).

במהלך תקופת מעקב של עשר שנים, החוקרים מצאו שכשישית מכלל הילדים שלקו באסתמה – השמינו.

לא הכל גרוע

עם זאת, מחקר בן 10שנים של יותר מ -2,000 ילדים גם גילה כי חולי אסטמה יכולים להפחית את הסיכוי להשמנה ב 43% באמצעות משאפים, המשכחים את קשיי הנשימה של התקפי האסתמה.

חוקרים מאוניברסיטת דרום קליפורניה גילו גם שתופעת לוואי של תרופות אסטמה רבות היא עלייה במשקל.

אחד החוקרים הבכירים במחקר, פרופ’ פרנק גיליאנד אמר כי “אבחון מוקדם וטיפול באסתמה עשויים לעזור למנוע את מגיפת ההשמנה בילדות”.

לדבריו, “חלק מהבעיה יכול להיות מעגל קסמים כזה שבו אסתמה והשמנה משפיעות זו על זו. אדם שהופך לשמן אחרי או בעקבות האסתמה עשוי לפתח גם מחלות מחלות מטבוליות אחרות, לרבות טרום סוכרת וסוכרת מסוג 2 בשלב מאוחר יותר בחיים”.

לקריאת המחקר במקור לחצו כאן

קיראו גם:

אסתמה: אל תתלוננו על זיהום האוויר אם אתם מעשנים

רוצים למנוע מהילד אסתמה? אמצו כלב

אסתמה: דיאטת ירקות פירות ודגנים מפחיתה תסמינים

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top