מסתמן: בקרוב תוארך תקופת קצבת הסיעוד לקשישים

כן, גם דברים טובים קורים בכנסת: וועדת העבודה הרווחה והבריאות אישרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק להאריך ל- 30 יום את תקופת קצבת הסיעוד עבור קשישים שמתאשפזים בבית חולים. המטרה? לאפשר לקשישים המשיך לשלם למטפל סיעודי, גם כשהם בבית החולים ולחסוך להם ביורוקרטיה

על הקשיים הניצבים בפני חולים סיעודיים ובעיקר קשישים סיעודיים ובני משפחותיהם דיברנו כאן רבות. אחת הבעיות עם היעדר ביטוח סיעודי ממלכתי היא שעד שהמוסד לביטוח לאומי מאשר קצבת סיעוד, בני המשפחה נאלצים לממן מכיסם מטפל סיעודי עבור הוריהם המזדקנים וכשכבר יש קצבה (בדרך כלל זעומה ולא מספיקה למימון מלא אגב) אז היא מבוטלת כשהקשיש נאלץ להתאשפז בבית החולים בשל הרעה במצבו או כל סיבה רפואית אחרת.

החוק מאפשר לקשיש שבועיים של “חסד” בבית החולים ואז מבטל את הקצבה. ושוב הביורוקרטיה תהיה מנת חלקם כשישוחררו מבית החולים בחיפוש משווע אחר מטפל חדש, שבינתיים נאלץ לחפש עבודה אחרת.

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום (ב) לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית, אשר מוזגה עם הצעת חוק פרטית של ח”כ עמר בר לב (המחנה הציוני) וחברי כנסת נוספים, לפיה תוארך מ-14 יום ל-30 יום התקופה בה קשיש סיעודי (מעל גיל 67) שמתאשפז בבית חולים, ימשיך לקבל גמלת סיעוד. הארכת התקופה לקבלת הגמלה היא בעיקר לצורך המשך העסקת המטפל הסיעודי הפרטי של הקשיש. תחילת החוק: ב-1 בחודש שלאחר פרסומו.

כשקשיש סיעודי משוחרר מבית החולים הוא עדיין זקוק לטיפול הסיעודי (shutterstock)

ח”כ בר לב הסביר בדיון: “כיום, בתום שבועיים מפסיק המוסד לאומי לשלם לקשיש הסיעודי את הקצבה שלו, מכיוון שלכאורה הצוות הרפואי בבית החולים אמור לספק לקשיש את כל צרכיו. אבל הקשיש ומשפחתו, המעוניינים בהמשך קבלת הקצבה לצורך העסקת מטפל סיעודי פרטי, נאלצים לממן זאת מכיסם עם התארכות האשפוז. מדובר בנטל כלכלי כבד מאוד. הארכת הקצבה ל-30 יום תביא מזור, תקטין את העיסוקים הביורוקרטיים ותקל על בדידות הקשישים”.

יו”ר הוועדה, ח”כ אלי אלאלוף (כולנו) קרא להאריך את הזכאות לגמלה ב-15 יום נוספים ולהחיל אותה לא רק על קשישים סיעודיים, אלא על חולים סיעודיים בכל הגילאים. הוא קבע כי המוסד לביטוח לאומי יאסוף נתונים רלוונטיים בששת החודשים הקרובים, ויציג אותם בפני הוועדה, אשר תשקול לשנות את החוק בהתאם.

רפרנטית ביטוח לאומי באגף תקציבים באוצריעל אגמון: “הצעת החוק זוכה לתמיכה מהממשלה. זוהי פשרה בין לאפשר לקשיש לא לאבד זכאותו לגמלה לבין החשש שהמוסד לביטוח לאומי יממן את עבודת מחלקות האשפוז בבית החולים”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top