מחקר: אלכוהול מכניס את המוח למצב של רעב

כל מי שיש לו “כרס בירה” כבר יודע את זה, אבל עכשיו זה רישמי: במחקר שנערך על עכברים התברר כי כאשר נכנס אלכוהול לגוף, המוח מפעיל אותות המספרים לגוף כי יש לאכול יותר

במחקר שפורסם בכתב העת המדעי היוקרתי Nature Communications, גילו החוקרים מהמכון למחקרים רפואיים פרנסיס קריק שבלונדון – שאלכוהול מפעיל פעילות במוח הגורמת לאכילת יתר בעכברים והם מאמינים שאותו תהליך מתרחש ככל הנראה גם בבני אדם.
לדבריהם, זה יכול להסביר מדוע אנשים רבים אומרים שהם אוכלים יותר כשהם שותים אלכוהול, לא מדובר באובדן העכבות הידוע לשמצה, אלא ממש בתגובה עצבית מוחית לאלכוהול בדם. כלומר, גם האנשים בעלי השליטה העצמית הגבוהה ביותר שמקפידים על דיאטה קבועה – לא יכולים לתופעה הזאת.

אפריטיף

העכברים קיבלו “מנות נדיבות” של אלכוהול במשך שלושה ימים – לצורך העניין, מנת אלכוהול במחקר היא  שוות ערך לבקבוק וחצי יין לבן בהשוואה לכמויות שמתאימות לבני-אדם.
האלכוהול גרם לפעילות מוגברת בנוירונים שנקראת AGRP. אלה הם נוירונים שנורים כאשר הגוף חווה רעב. העכברים אכלו לאחר מכן הרבה יותר מהרגיל.

רעבים במיוחד? אולי זאת הבירה ששתיתם (pixabay)

כשהחוקרים חזרו על הניסוי, אך הפעם חסמו את הנוירונים באמצעות תרופה, העכברים לא אכלו כל כך הרבה. המסקנה: הנוירונים אשמים בהכל.
האלכוהול עצמו מכיל הרבה קלוריות. כוס גדולה של יין, למשל, יכולה להכיל כמות קלוריות של סופגנייה, אבל מה שמשמין באמת הוא הנטייה לאכול יותר בעקבות השתייה.
עורכי המחקר, דניס בורדקוב ועמיתיו, אומרים שהבינו איך אלכוהול משנה את הגוף ואיך ההתנהגות שלנו יכולה לעזור עם בניהול צריכת השומן.

עושים דיאטה ושותים אלכוהול

האבסורד מגלה שדווקא הקבוצה באוכלוסייה שהכי חשוב לה לא להשמין – בני הנוער – היא הקבוצה ששתיית אלכוהול הכי קוסמת לה, למרות האיסור בחוק כמובן.
על פי סקר מב”ת של משרד הבריאות על הרגלי התזונה ואורח החיים של בני נוער בישראל לשנת 2015-2016 יותר מ 36% מבני הנוער היהודים שתו אלכוהול בשנה האחרונה ויותר מ 30% מהבנות היהודיות. בקרב האוכלוסייה הערבית הנתונים קצת פחות מדאיגים: “רק” 21.3% מבני הנוער הערבים שתו אלכוהול בשנה האחרונה ו 16.4% מהבנות.

לקריאת המחקר במקור ליחצו כאן

קיראו עוד:

אוכלים חמאה? זה הרבה פחות מזיק ממה שחשבתם

מחקר: הורדת המלח מהתפריט היומי – טעות

רוצים לשרוף יותר קלוריות? שתו מים

Share This:

כתיבת תגובה

Top