חיפה: יש לכם רכב מזהם? בקרוב לא תוכלו להיכנס למרכז העיר

נמאס לה להיות מזוהמת: מועצת העיר בחיפה קיבלה החלטה תקדימית בישראל והשבוע היא חוקקה את חוק העזר המכונה “אוויר נקי”, כשהחוק יאושר מי שהרכב שלו יוגדר מזהם ייתקל בפקחים שיאסרו עליו להיכנס למרכז העיר

רכבים מזהמים. בקרוב לא תהיה כניסה למרכז חיפה (pixabay)

אם אתם תושבי חיפה אז יש לכם חבר חדש מעכשיו. קוראים לו חוק העזר העירוני “אזור מופחת פליטות מזהמות מתחבורה” ( אוויר נקי), תשע”ז 2017 והוא הולך לצמצם במידה ניכרת את זיהום האויר במרכז העיר.

אם יש לכם רכב מזהם – החוק הזה יהיה קצת פחות ידידותי כלפיכם, משום שעם אישור חוק העזר על ידי שר  הפנים  ושר התחבורה  ולאחר פרסומו ברשומות, יוסמכו מפקחי העירייה לאכוף איסור כניסת רכבים מזהמים לריכוזי אוכלוסייה, על כל המשתמע מכך.

ראש העיר חיפה יונה יהב אמר: “המאבק למען אוויר נקי בחיפה הינו מאבק רב-שלבי, אשר עיקרו – מלחמה במפעלים המזהמים וצמצום אגרסיבי של הפליטות. המלחמה שלנו בזיהום מתחבורה, אינה גורעת לרגע מהמלחמה שנמשיך לנהל בתעשיות המזהמות. את מה שאישרה אמש מועצת העיר עשו כבר תיקנו בערים אחרות באירופה והצליחו על יד כך לשפר דרמטית את איכות חייהם של התושבים”.

חוק העזר הותקן מכח פקודת התעבורה ובא בהמשך ל”תכנית אזור מופחת פליטות מזהמות מתחבורה ציבורית (אויר נקי)  שאושרה במועצת העיר  ב 19.9.16 ומטרתה צמצום זיהום האוויר הנובע מתחבורה. על פי התכנית יושם אזור מוגבל לכלי רכב מזהמים בצירים בהם יש עומס תנועה של רכבי דיזל בסמיכות לריכוזי אוכלוסייה בחיפה  .

מתווה התכנית גובש על ידי עיריית חיפה בשיתוף המשרד להגנת הסביבה ומשרד התחבורה כחלק מתכנית כוללת להפחתת זיהום האוויר במפרץ חיפה. ועל בסיס מסמך הבנות שנחתם על ידי  מנכ”לי העירייה והמשרדים.  התכנית הכוללת  אושרה לפני יותר משנה בהחלטת ממשלה לצמצום זיהום אוויר והפחתת סיכונים סביבתיים במפרץ חיפה ותיושם כבר בשנת – 2017.

מה צפוי בהמשך?

יש לה מספיק זיהום אויר על הראש, חיפה (shutterstock)

בעיריית חיפה אומרים ש”התכנית הינה מרכיב אחד מתוך מכלול פעילויות נוספות המקודמות בידי המשרד להגנת הסביבה, העירייה ואיגוד ערים מפרץ חיפה לאיכות הסביבה ומשרדי התחבורה והאוצר”.

“בשלב הראשון, תוגבל כניסתם לאזורי המגורים של רכבי דיזל כבדים במשקל 3.5 טון ומעלה.

בשלב השני, תוגבל כניסתם של רכבים דיזל מסחריים במשקל קטן מ 3.5 טון. לבעלי רכבים מזהמים, יוצע להתקין מסנן ייעודי במחיר מסובסד כתנאי לקבלת אישור לתנועה באזורים המיועדים.
התוכנית וחוק  העזר לא יחולו על רכב ביטחון בעת מילוי תפקידו , על רכב של צה”ל במסגרת פעילות מבצעית  ועל רכב הנושא תג נכה”.

“התכנית מתמקדת במזהמי אוויר הנחשבים כבעלי הפוטנציאל המשמעותי ביותר לפגיעה בריאותית: חלקיקים נשימים עדינים מסוג 2.5PM . כלי רכב המוגדרים על ידי המשרד להגנת הסביבה כ”כלי רכב מזהמים” המונעים במנועי דיזל, המהווים מקור משמעותי ביותר למזהמים אלו ביחס להיקף נסיעתם.

התקנת מערכות סינון מתאימות באותם כלי רכב צפויה לצמצם את פליטת החלקיקים. משכך, התכנית צפויה להפחית משמעותית את ריכוזי המזהמים אליהם נחשפים התושבים.

שיעור ההפחתה הצפוי כתוצאה מיישום השלב הראשון של התכנית הוא בכ-13% לחלקיקים נשימים מסוג PM 2.5 ו-4% לתחמוצות חנקן. יישום השלב השני של התכנית יביא להפחתה כוללת בשיעור של 23% לחלקיקים נשימים מסוג 2.5 PM ו-6% לתחמוצות חנקן”.

בפברואר 2016 פורסם מחקר המגלה שקריית חיים וקריית ביאליק, דרום מזרח קריית טבעון ורכס הכרמל, בצד שפונה לאזור התעשייה הם איזורים שבהם תחלואת סרטן הריאות וסרטן הלימפומה גבוהה עד פי 5 מהממוצע הארצי.

החוקרים בדקו את כיווני הרוחות והם סבורים כי חומרים אורגניים נדיפים הנישאים מארובות המפעלים אל אותם יישובים אחראים לתחלואה החריגה. המחקר מבוצע על-ידי קבוצה של 20 חוקרים בהובלת נציגי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה.

נתון שהדאיג במיוחד הוא ההשפעה של הזיהום על תינוקות שנולדים באזור. כך נולדו שם תינוקות בעלי היקפי ראש נמוכים ב-20 עד 30 אחוזים מהממוצע הארצי.

קיראו עוד:

הזיהום בחיפה: ליצמן נפגש עם גבאי – “נסגור מפעלים”

ליצמן על הזיהום בחיפה: “בכיכר השבת מזוהם יותר”

עומסים בחדרי המיון בחיפה: ביה”ח כרמל נסגר זמנית

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top