משרד הבריאות מפרסם ממצאים מטרידים על תכשיטי ילדים

מחקר של משרד הבריאות, מכון התקנים ואוניברסיטת חיפה גילה ממצאים חריגים של מתכות כבדות בתכשיטי ילדים של הוניגמן, קסטרו, גירל שופ ו- TOPTEN . ההנחיה להורים: “אם קניתם תכשיטים לילדים ממקומות אלה – השליכו אותם לפח”

שרשרת של רשת “מוזלים” בה נמצאו חריגות של קדמיום (צילום: באדיבות דוברות משרד הבריאות)

בהודעה שמפרסם היום (ד) משרד הבריאות יש חדשות לא טובות לכמה רשתות אופנה מוכרות בארץ וחדשות מטרידות במיוחד להורים שקנו באותן רשתות תכשיטים לילדיהם.

כמה צמיד תמים יכול להזיק? אתם בוודאי שואלים, אז המומחים של משרד הבריאות, מכון התקנים ואוניברסיטת חיפה בדקו בדיוק את זה ומתברר שעדיף להתרחק מהצמידים, עגילים, שרשראות וטבעות הללו.

בהודעת משרד הבריאות נכתב: “במסגרת מחקר שעורך משרד הבריאות, בשיתוף חוקרים ממכון התקנים ומאוניברסיטת חיפה, נבדקו מתכות כבדות בתכשיטי ילדים. מדובר במחקר בנושא מזהמים במוצרים המיועדים לתינוקות ולילדים, במימון הקרן לבריאות וסביבה.

התכשיטים אשר נבדקו נדגמו באופן אקראי בחנויות לממכר מוצרי ילדים. הבדיקות נערכו במעבדה של מכון התקנים הישראלי”.

ריכוזים גבוהים של קדמיום ועופרת

עוד נכתב בהודעת משרד הבריאות כי “תוצאות הבדיקה של תכשיטים מעידות על תכולה גבוהה מאוד של המתכות הרעילות עופרת וקדמיום. בנוסף, בחלק מהתכשיטים נמצאו רמות גבוהות וחריגות של ניקל, ארסן וכרום. במקרים מסוימים נמצאו ריכוזים הגבוהים בשני סדרי גודל (יותר מפי 100) ואף בשלושה סדרי גודל (יותר מפי 1000) ביחס לתקן האמריקאי/האירופאי עבור קבוצת מוצרים זו.

צמיד של רשת הוניגמן עם חריגות גבוהות של עופרת (צילום: באדיבות דוברות משרד הבריאות)

הסקר היה מדגמי וכלל 22 מוצרים המשתייכים לקטגוריה של “תכשיטי ילדים”. עבור כל מוצר נבדק כל אחד מהרכיבים בנפרד, כאשר חריגה באחד הרכיבים או יותר הוגדרה כחריגה של המוצר כולו. על פי תוצאות הסקר נמצא כי ב 50% מהפריטים שנבדקו נמצאה חריגה בתכולת העופרת ובכ 33% מהפריטים נמצאה חריגה בתכולת הקדמיום. מעבר לפריטים אשר נבדקו בסקר זה, אין למשרד הבריאות בשלב זה נתונים נוספים לגבי ריכוזי המתכות בסוגי תכשיטים אחרים המיועדים לילדים והמשווקים בכל החנויות”.

“יש לציין שאין בישראל תקינה מחייבת לתכשיטי ילדים. עם זאת, עמדת משרד הבריאות היא שיש סיכון לציבור מתכשיטים עם ריכוזים חריגים של מתכות כבדות. ילדים, ובמיוחד ילדים קטנים, נוטים להכניס חפצים לפה ואף למצוץ חלקי תכשיטים. לפיכך, נוכחות של מתכות כבדות במוצר ייעודי לילדים עלולה לחשוף את קבוצת האוכלוסייה הרגישה הזו לסיכון בריאותי משמעותי”.

אז מה אם יש עופרת בצמיד שלהם? זה מסוכן

עגילים מרשת קסטרו קידס עם חריגות גבוהות של קדמיום (צילום: באדיבות דוברות משרד הבריאות)

ממשרד הבריאות נמסר ש”חשיפה לעופרת עלולה לגרום למגוון של השפעות בריאותיות, כולל בעיות התנהגות ובעיות למידה. עופרת פוגעת במערכת העצבים ובהתפתחות הקוגניטיבית. בספרות הרפואית יש דיווחים על מקרים של תחלואה, ואף של תמותה, בקרב ילדים עקב בליעה של חלקי תכשיטים עם תכולת עופרת גבוהה. חשיפה לקדמיום עלולה לגרום לפגיעה בתפקוד הכליות ולפגיעה בעצמות. מחקרים מעידים על פגיעה של קדמיום בהתפתחות קוגניטיבית של ילדים.

יש להדגיש כי ענידה בלבד של תכשיטים המכילים ריכוזים חריגים של מתכות כגון עופרת אינה מסכנת את הילד/ה, אך הכנסה של תכשיטים אלו לפה ובפרט בליעתם עלולה לסכן את הילד/ה”.

לאור תוצאות הסקר האמור, משרד הבריאות פועל בשיתוף מכון התקנים בישראלי ומשרד הכלכלה לקדם דרישות מחייבות למתכות כבדות בתכשיטים המיועדים לילדים, כפי שקיים בארצות הברית ובאירופה”.

מה עושים?

ההנחיות של משרד הבריאות לא מתפשרות:

אם יש בידכם פריט בו נמצאה חריגה יש להשליך את הפריט לפח ולא לאפשר לילדיכם לענוד או לשחק אתו.

יש לוודא שאין לילדים קטנים גישה לתכשיטים, ובמיוחד לתכשיטים המתפרקים בקלות.

מכיוון שעיקר החשיפה למתכות כבדות בתכשיטי ילדים היא בעקבות הכנסה של פריטים או חלקי פריטים לפה, יש לוודא שילדים לא מכניסים תכשיטים לפה.

בחלק מהפריטים נמצאו רמות חריגות של ניקל, אשר עלול לגרום לתופעות אלרגיות בעור. אם לילדיכם יש רגישות או אלרגיה יש להימנע מענידה של תכשיטים.

המלצות רפואיות:

  • אם הילד/ה ענד את התכשיט, ללא ליקוק או בליעה: אין צורך במעקב רופא או בבדיקות.
  • אם הילד/ה ליקק את התכשיט באופן אקראי/חד פעמי: אין צורך בפעולה כלשהי, אך אם מודאגים אפשר לפנות לרופא המטפל.
  • אם הילד/ה נטה להכניס את התכשיט לפה ללא בליעתו: לפנות לרופא המטפל, אשר יחליט לפי שיקול דעתו האם יש צורך בבדיקת ריכוז עופרת בדם.
  • אם הילד/ה בלע את התכשיט או חלק ממנו: לא לגרום להקאה, לפנות לרופא המטפל או לגורם רפואי אחר על מנת לשקול ביצוע צילום בטן ובדיקת ריכוז עופרת בדם.

לאזהרות נוספות של משרד הבריאות 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top