ריפאה עצמה מ-7 מחלות: “המחלות מספרות לנו את סיפורה הלא מסופר של הנפש”

מירב הראל, כמו כולנו בעצם, רחוקה מלהיות מושלמת. אבל הראל הגדירה מחדש את המושג הזה – “מושלם” ובאמצעות הגדרה מחודשת של המחשבות שלה – היא הצליחה במקום שבו רופאים רבים נכשלים יום יום וריפאה את עצמה מלא פחות מ- 7 מחלות וחולאים שונים. עכשיו, אחרי שכתבה על זה ספר, היא כאן כדי לספר לכם שהכל בידיים שלכם, או יותר נכון – בראש

אנחנו המחשבות שאנחנו חושבים (shutterstock)
אנחנו המחשבות שאנחנו חושבים (shutterstock)

בכל מה שקשור למחלות, לכאבים, לבריאות ובכלל, האדם הוא לא רק גוף. האדם הוא גם לא רק גוף ונפש.

האדם הוא טרילוגיה של גוף, נפש ורוח שמנהלים ביניהם מערכת סימביוטית מורכבת וקסומה שמטרתה כמטרת העל של כל היקום וכל מה שחי ביקום- צמיחה והתפתחות.

ה״ממבו ג׳מבו״ הזה שאולי לא אומר כלום לחלקכם ואולי אפילו מלחיץ את חלקכם, הוא הסיכום האישי שלי למסע הבראה בן 10 שנים’ אליו יצאתי לאחר שרציתי לרפא עצמי מ -7 מחלות וחוליים מהם סבלתי שנים רבות: אסתמה, בולימיה, תת פעילות של בלוטת התריס, מאניה דיפרסיה, פריצות דיסק, מיגרנות והתמכרות לסמים קלים.

האמת: כן, את יכולה להיות בריאה ללא כדורים

עברו הרבה שנים של סבל, כאבים פיזיים ונפשיים ולא מעט הסתרות  -בושה שידעו שאני מקיאה, אסור שידעו שאני מעשנת כל כך הרבה סמים ופדיחות שידעו שאני לוקחת כדורים אנטי דיכאוניים – עד שהחלטתי לצאת למסע גמילה מהכדורים ומהתרופות, עד שהבנתי שזה אפשרי בכלל בניגוד לכל מה שאמרו לי הרופאים הרבים שטיפלו בי ובניגוד למה שכולנו בחברה המערבית מאמינים בו ופועלים לפיו- תרופות הן הדרך היחידה להתמודד עם כאבים, מחלות ושאר סימפטומים וטופינים.

במסע הזה גיליתי לא מעט אמיתות לא שגרתיות, בלשון המעטה, שלוקח זמן לעכל ולהכיל אותן בגלל המשמעות וההשלכות שלהן בפועל, אולם בעצם זה הפסקתי להדוף אותן, אפשרתי להן לחלחל אט אט ופעלתי לפיהן, תוך קשב לקול הפנימי שלחש מבפנים ״כן, את יכולה להיות בריאה ללא כדורים״.

האמיתות הללו הובילו אותי למקום המאוזן, הבריא ונטול התרופות והסמים בו אני נמצאת היום.

גיליתי שהמחלות שלנו בעצם מספרות לנו סיפור, את סיפורה הלא מסופר של הנפש שלנו.

כואב לכם משהו? תשאלו את עצמכם – מה קרה?

אם תהפכו את המשפט הקדום והידוע  ״נפש בריאה בגוף בריא״ תקבלו ״נפש חולה בגוף חולה״ והמשמעות האמיתית היא שכשהגוף שלנו חולה – הנפש שלנו היתה חולה קודם.

כשהגוף שלנו כואב, הנפש שלנו כאבה קודם. המחלות הן בעצם ביטוי פיזיולוגי של מצוקה רגשית-נפשית שלא טופלה, לא עובדה, אולי נשכחה ואולי אפילו הודחקה כמנגנון הגנה, אולם היא עדיין שם ממתינה לתורה והיא משתמשת במחלה או בכאב על מנת למשוך את תשומת ליבנו.

מהמקום הזה, אפשר לראות למה עלינו להתחיל להסתכל על מחלות ועל כאבים לא כעל משהו נורא שקרה לנו, אלה להסתכל על מחלות כעל הזדמנות לריפוי, ככוח שדוחף אותנו, כביכול בלית ברירה, לחבור לעצמנו, לשנות את כל המחשבות, המעשים וההרגלים שלא תומכים בנו או בגוף שלנו, אך בעיקר להקשיב סוף סוף לאותו חלק בתוכנו, הכנראה מאוד פגוע, כועס או מתבייש (לרוב במשך הרבה מאוד שנים אבל לא בהכרח) להאיר אותו, להתייחס אליו, לשחרר אותו ולהתקדם הלאה.

במקום לרפא את עצמם, "חלקים ניכרים מהאוכלוסייה במאה ה21 ״עולים על כדורים״ מירב הראל (צילום: ציון פרנקו)
במקום לרפא את עצמם, “חלקים ניכרים מהאוכלוסייה במאה ה21 ״עולים על כדורים״ מירב הראל (צילום: ציון פרנקו)

ביחד עם החשיבות העצומה של הערוץ הנפשי בתהליך ההבראה, ישנם עוד 3 ערוצי טיפול במחלות:

הפיזי – תזונה, תנועה, ניקוי רעלים, הורדת לחץ ועוד.

האנרגטי -שימוש באנרגיית החיים הזורמת בכל יצור חי וצומח על מנת לנקות חסימות אנרגטיות במרחב שלנו. זה ספציפית תחום שבו קורים ניסים הן גדולים והן קטנים.

והרוחני – ברמה הפרקטית זה להקשיב לעצמנו, לחלק הגבוה בתוכנו שאמון על תחושות הבטן, על האינטואיציה ועל הובלתנו לעבר ייעודנו.

ארבעת הערוצים הללו בעצם נותנים מענה לארבעת הרבדים השונים בהם נוצרות מחלות, בהם מתהווים הכאבים.

זה בעצם לא רק הגוף שלנו כי אם עוד שלושה פרמטרים שונים שקשורים בקשר הדוק, גם אם בלתי נראה, האחד לשני וזו בדיוק מגבלתה העיקרית של הרפואה הקונבנציונלית.

עבור הרפואה הקונבנציונאלית אנחנו רק גוף

הרפואה הקונבנציונאלית -כבודה במקומה מונח ואנו זקוקים לה וגם בהרבה מהמקרים לכדורים שלה, אולם יש להכיר במגבלה העיקרית שלה – היא רואה בנו גוף בלבד,ללא נפש וללא רוח. היא גם נותנת פתרון רק לערוץ אחד וגם נותנת פתרון שהוא סימפטומטי במקום פתרון כלל מערכתי שמתייחס לגוף כמערכת מורכבת החותרת לאיזון.

לכן נוצר מצב בו חלקים ניכרים מהאוכלוסייה במאה ה21 ״עולים על כדורים״, כאלו ואחרים, וכדורים אלו מייצרים הן תלות (לשמחתן ולרווחיותן של חברות התרופות) והן פחד- מה יקרה אם אני אפסיק אותם.

אני מאמינה שאכן ידע הוא כוח ולכן התיישבתי לכתוב מדריך לריפוי עצמי על מנת שלאחרים לא ייקח 10 שנים לרפא את עצמם, על מנת שלאחרים יהיו ההכוונה, הידע וההשראה שלי לא היו בתחילת דרכי ועל מנת להעביר את בשורת הריפוי העצמי – לכל אחד מאיתנו יש את הפוטנציאל לרפא את עצמו.

אנחנו לא חייבים להיות רופאים על מנת לעשות זאת. האם זה אומר שכולם יצליחו? לא, נדרשים מוכנות לצעוד בדרך ולעבור תהליך, לקיחת אחריות על ההבראה, התמדה, רצון פעיל ולא מעט נחישות, אולם זה כן אומר שאם נבין את החיבור בין הגוף שלנו, לנפש שלנו ולרוח שלנו, בטוח נשנה במעט את ההתנהגות שלנו לעצמנו ולסביבה וזה, לא מעט בכלל.

לכו תדעו, אולי אפילו תצליחו לאהוב את עצמכם יותר וזו, בעיני, המתנה הכי גדולה שתוכלו להעניק לעצמכם, הגביע הקדוש של ריפוי, כי משם -השמיים הם הגבול.

מירב הראל עוסקת בליווי תהליכי שינוי והבראה, מחברת הספר נפש בריאה בגוף בריא – 8 המפתחות לריפוי הגוף והנפש (בהוצאת פוקוס)

קיראו עוד:

האזינו: משותק בכל הגוף: “לא צריך ידיים ורגליים, אני עולם שלם”

עוד שיטה להפחית לחץ – פרוביוטיקה / ד”ר מיכאל ויינפאס

איך להתמודד עם הריון בסיכון? לחשוב חיובי

Share This:

2 thoughts on “ריפאה עצמה מ-7 מחלות: “המחלות מספרות לנו את סיפורה הלא מסופר של הנפש”

כתיבת תגובה

Top