אושר סופית: מענק לידה גם ליולדות בבית

סוף סוף זה קרה. אחרי חודשים של דיונים בוועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת, כולל דיון אחד שהסתיים בלא כלום, בגלל חוסר תיאום בין כל הגורמים, היום עברה בשעה טובה הצעת החוק של ח”כ תמר זנדברג במליאה ומעכשיו המדינה תיתן מענק לידה גם למי שלא מעוניינות ללדת בבית החולים

אז אתה מבין מתוקי? החיים מורכבים (shutterstock)
אז אתה מבין מתוקי? החיים מורכבים (shutterstock)

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת כנראה החליטה לסיים סאגה שהיתה תקועה אצלה כבר די הרבה זמן.

לצורך העניין, הדיון באישור הצעת החוק הזאת לקריאה ראשונה התרחש ביולי 2016. השבוע היא סוף סוף אושרה לקריאה שניה ושלישית והלילה (ד) היא כאמור אושרה סופית במליאה.

לפי החוק החדש, מענק לידה מטעם המוסד לביטוח לאומי יינתן עבור כל לידה, ולא רק עבור לידות המתבצעות בבתי חולים או מצריכות אשפוז, כפי שהיה עד היום.

התנאי? שמיילדת או רופא יחתמו על תצהיר שהלידה התקיימה לפי הוראות משרד הבריאות.

עלות הצעת החוק מוערכת בכ-1.4 מיליון שקלים בשנה (מענק הלידה נע בין 525 שקלים ל-1,751 שקלים לילד).

למה רק עכשיו? כי משרד הבריאות לא רצה “להזיע”

לא היה קל להעביר את החוק הזה, כאן בסמאללה עקבנו אחרי הדיונים מקרוב. בדיון בוועדה לקריאה ראשונה למשל, ניטש ויכוח בין נציגת משרד הבריאות, עו”ד טל נשרי-אמתי ונציגי המוסד לביטוח לאומי, עו”ד מיכל מזוז ואורי קנדל, בעניין העברת פרטי לידות הבית. נשרי-אמתי ביקשה כי משרד הבריאות לא יהיה זה שיעביר את התצהיר החתום על ידי מיילדת הבית או הרופא למוסד לביטוח לאומי לצורך קבלת המענק.”אנחנו לא דוורים”, אמרה.

אבל הוועדה לא קיבלה את עמדתה יו”ר הוועדה ח”כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר: “הויכוח הוא טכני, לא מעניין והפך להיות בלתי נסבל”. ח”כ זנדברג אמרה: “לא ייתכן שהצעת החוק תתעכב וציבור שלם ייפגע בגלל בעיה מטופשת”.

תקציר הפרקים הקודמים: 

בתחילת יוני 2016 התקיים הדיון הזה באותה וועדה, עם אותם משתתפים בדיוק. אבל משהו השתבש והצעת החוק נדחתה בחודש וחצי. למי שמעוניין לדעת איך הדברים מתנהלים בכנסת ישראל, אנחנו כאן בסמאללה עוקבים מקרוב אחרי דיונים בענייני בריאות וממש רושמים פרוטוקול שלהם:

קיראו כאן על הדיון המביך שהיה בוועדה בשנה שעברה

הגיעו חמושים בנחישות ועירנות. וועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת (צילום: רן בצלאל, ארכיון)
הגיעו חמושים בנחישות ועירנות. וועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת (צילום: רן בצלאל, ארכיון)

על כל פנים, בין יתר הבלאגנים שעלו בו, נוצר ויכוח בין משרד הבריאות לביטוח הלאומי, כי אף אחד מהם לא רצה להיות זה שאחראי על הרישום והדיווח של לידות הבית.

נציגת הביטוח הלאומי אמרה אז: “אנחנו מציעים שמשרד הבריאות ידווח לנו על היולדת, כדי שנחסוך ליולדת את ה’טירטור’ של להגיע אלינו לקבלת המענק. משרד הבריאות ירכז את כל הדיווחים של הרופאים על הריונות תקינים שנעשה עליהם מעקב ואנחנו ניתן אוטומטית את המענק ליולדת”, אמרה והוסיפה, “המנגנון הזה של דיווחים ממשרד הבריאות כבר קיים. כיום משרד הבריאות מדווח לנו על בדיקות מי שפיר..”

נציגת משרד הבריאות שמעה את זה והזדעקה, בכל זאת, משמעות הדבר היא עוד עבודה למשרד הבריאות: “אנחנו מברכים על הרעיון של הקלה על היולדת, אבל אנחנו לא חלק מהתהליך בלידת בית. נכון שאנחנו מפקחים על ההריון, אבל אנחנו לא יכולים..”

ח”כ זנדברג קטעה אותה: “אני מבינה שאתם חוששים מהיום שאחרי, על מי תוטל האחריות. אז האחריות מוטלת על המיילדת. היא אחראית מבחינה מקצועית לכל הלידה. זה לא קשור לנושא, כאן מדובר רק על מנגנון הדיווח כדי שהיולדת לא תטורטר”.

אבל נציגת משרד הבריאות השיבה בקריאת ‘גוועלד’ נוספת: “למשרד הבריאות אין דרך לעקוב אחרי כל לידה. אם יתברר בדיעבד שאיזו שהיא מיילדת או רופא פעלו בניגוד לכללים, אנחנו נפעל מולם אבל אנחנו לא יכולים וצריכים לדעת על כל לידה. יכול להיות שיש גורמים שהיו שמחים אם כל לידת בית היתה מדווחת..אני לא רואה כל יתרון בהעברת המידע דרך משרד הבריאות לביטוח הלאומי, זה גם לא יחסוך כלום ליולדת, כי היא בכל מקרה צריך להגיע לדווח. המשרד לא רואה כל חובה בהפעלת סמכויות לפיקוח נרחבות של משרד הבריאות כדי לפקח על כל לידה שבוצעה בבית”.

וכך נדחתה ההצבעה בפעם הראשונה, בדיון שלאחריו, לעומת זאת, הגיעו הנוכחים חמושים בעירנות מיוחדת (כנראה משהו בקפה) והצעת החוק עברה לקריאה ראשונה. אחיותיה  – הקריאות השניה והשלישית כבר נאלצו להמתין בסבלנות עד סוף ינואר השנה כדי להיות מאושרות והיום הן כאמור מתאחדות כולן באיחוד משפחות מלבב. מזל טוב.

קיראו גם:

וועדת הבריאות: כך נדחתה ההצבעה על החוק שיעניק מענק לידה ליולדות בבית

בצפון מתים יותר תינוקות. למה מה קרה?

“מדינת ישראל יורקת בפרצוף של הורים לילדים חולי סרטן”

הזיהומים בבתי החולים: “איך נבודד חולים אם אין מיטות ואין כח אדם?”

HIV: יש טיפול מונע, למה לא בישראל?

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top