מחקר: וירוס מיסתורי אחראי לבעיות הפוריות של כמחצית מהנשים הלא פוריות

התגלית כבר מעוררת תקווה כי עשרות אלפי נשים המתקשות להרות יוכלו להיות מטופלות באמצעות תרופה שתטפל  בנגיף ובכך ייפתרו בעיות הפוריות של כחצי מכלל מקרי האי-פוריות בקרב נשים

מתקשות להיכנס להריון? תבדקו אם לא נדבקתן במשהו (shutterstock)
מתקשות להיכנס להריון? תבדקו אם לא נדבקתן במשהו (shutterstock)

מדענים איטלקים טוענים כי המחקר  הקטן שלהם מצביע על כך שנגיף, ממשפחת ההרפס, יכול להיות אחראי למספר לא מבוטל של בעיות פוריות בקרב נשים. לדבריהם הנגיף מעורר גל של תוצאות חיסוניות ברחם שעלול להקשות על עוברים להתפתח בו.

המדענים אמרו שאם הממצאים שלהם יאושרו במחקרים נוספים, הזיהומים יכולים להימחק במחי תרופות מותאמות אישית ואיתם גם בעיות הפוריות של נשים רבות.

יש לך הרפס? אולי זאת הסיבה לבעיות הפוריות

צוות חוקרים מאוניברסיטת פרארה שבאיטליה לקחו דגימות רקמה מהרחם של 30 אמהות ושל -30 נשים עם בעיית פוריות בלתי מוסברת.

הם גילו כי ה- DNA של נגיף המכונה HHV-6A  נמצא ברחמן של 13 מהנשים העקרות, אבל לא נמצא באף לא אחת מהנשים שהצליחו להרות. הנגיף התגלה כבר לפני 30 שנה אבל המדע עדיין לא מבין לחלוטין כיצד הוא פועל. וירוסים אחרים מקבוצת ההרפס כבר נקשרו לבעיות  פוריות – אבל בקרב גברים.

במאמר שפורסם בכתב העת המדעי  PLOS ONE, אומרים המדענים כי הנגיף גרם לזיהומים שהופיעו במגוון רחב של תאים והתגובות החיסוניות של הרחם רק החמירו את המצב  עקב הימצאות רמות גבוהות של ההורמון אסטרדיול, האחראי לתהליך  הביוץ וכן מסייע להכין את הרחם לקראת העובר.

ד”ר רוברטה ריזו, מומחית למחלות זיהומיות ולאימונולוגיה קלינית שפיקחה על המחקר, אמרה שהנגיף יכול לגרום לבעיות פוריות בסיסיות ושהוא עלול להיות מועבר באמצעות מגע מיני.

לדבריה, “אף על פי שמספר הנשים המעורבות במחקר הראשוני היה קטן, נראה כי התוצאות מציגות מצג אמיתי גם כשמתייחסים למדגם רחב יותר”.

אז מה ממליצים החוקרים?

אין כיום תרופה שמיועדת במיוחד לטיפול בהידבקות בנגיף ה- HHV-6A אבל הרופאים ממליצים להשתמש במגוון של טיפולים הניתנים למגוון רחב של נגיפים מהסוג הזה, כגון valganciclovir, foscarnet ו – cidofovir.

ד”ר ריזו ממליצה לנשים עם בעיות פוריות ליטול את התרופות הללו לפני שהן מנסות להרות באופן טבעי, על מנת “לנקות” את המערכת מנגיפים, עד לאחר השתרשות וודאית של העובר ברחם.

קיראו עוד:

מחקר בסורוקה: טיפולי פוריות לא גורמים לתחלואת לב

השמנה במהלך טיפולי פוריות היא לא גזירה / עפרה ליאור

פוריות: נשים בלחץ – לא מתעברות במשך שנה ובסיכון לעקרות

תינוק תלת-הורי: מדענים “תיקנו” ביצית באמצעות אישה נוספת ויאפשרו לרבים להביא ילד לעולם

תדהמה: תאומים בויאטנאם התגלו כבעלי אבות שונים

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top