אושר בכנסת: קצבת ילדים חולי סרטן תעלה ל- 4,487 שקלים

אחרי הדיון קורע הלב שהתקיים בה בחודש שעבר, כשהורים לילדים חולי סרטן תיארו איך המדינה מפקירה אותם כלכלית – היום אושרו בוועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת התקנות של ביטוח לאומי לפיהן קצבת הילדים הללו תעלה

טיפה של צדק באינפוזיה (shutterstock)
טיפה של צדק באינפוזיה (shutterstock)

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום (ב) פה-אחד את תקנות משרד הרווחה והמוסד לביטוח לאומי, לפיהן תגדל קצבתם של כ-550 ילדים הנזקקים לטיפול רפואי, האורך 3 חודשים לפחות ובשל כך נבצר מהם להגיע למסגרת חינוכית במרבית ימי השבוע.

מטרת העלאת הקיצבה – להקל על הוריהם המטפלים בהם ונאלצים להיעדר תכופות מעבודתם. כיום עומדת הקצבה על 2,561 שקלים והיא תעלה ל-4,487 שקלים.

על פי מכתב שכתב שר הרווחה לוועדה, העלות השנתית של הצעת החוק מוערכת בכ-12.7 מיליון שקלים. התקנות ייכנסו לתוקפן ב-1 אוגוסט (או 1 בחודש שלאחר פרסום התקנות), וישולמו תוך שלושה חודשים מתחילתו.

“אתם לא עושים טובה”

כמעט כל חברי הכנסת שנכחו בדיון שאישר את התקנות הללו בירכו את המוסד לביטוח הלאומי ואת עצמם.

כולם חוץ מאחד – ח”כ אילן גילאון (מרצ) שאמר“אף אחד לא עושה כאן טובה לאף אחד, על המדינה להיות תעודת ביטוח לתושביה”.

ומשה בניטה ופיני רבינוביץ’, אבות לילדים חולי סרטן שנפטרו לא הסתפקו בבשורה הבהחלט משמחת, אך יש תחושה של מעט מידי ומאוחר מידי ואמרו“כשהילד נפטר, מצוקת המשפחה קשה פי כמה. צריך להאריך את תקופת קבלת הקצבה לחצי שנה נוספת”.

בדיון הקודם שהתקיים בוועדה ובו נכחו הוריהם של ילדים רבים המתמודדים עם המחלה הקטלנית, היתה סערת רגשות של ממש:

הדס, אם לחמישה, בהם מעוז (6) שחלה בגיל 3 בסרטן המוח אמרה : “שבוע לאחר שמעוז אובחן עם המחלה ילדתי לו אח קטן, היינו גם משפחת אומנה לילד ממשפחת מצוקה, ביטוח לאומי לא ידע איך גם לתת לי את דמי הלידה וגם את הקיצבה לילד שלי שנלחם על חייו”.

“כל מה שאתה רוצה זה שהוא רק ייצא משם חי ולא משנה איך. הייתי בטוחה שיום אחרי שהילד שלי יבריא אני חוזרת לשיגרה. הילד הגיע למצב סיעודי,  זה לא מעניין את חברות הביטוח.

וועדות של ביטוח לאומי?  הקיצבה שהיינו אמורים לקבל 4,200 שקלים, קיבלנו מכתב שנקבל גימלה של 2,561 שקלים. שאלנו מה קרה? אמרו לנו לא יודעים. אנחנו מוקד הודעות. ארבעה חודשים אחרי שהכימותרפיה זורמת לו בעורקים מבחינת מדינת ישראל הוא כבר בריא.

הסייעת של מעוז מקבלת 2,266 שקלים. אני לא יודעת איך “נשחד” אותה שתישאר. לקחתי מוניות כל בוקר על הילד לטיפולים. המערכת החיסונית שלו היא אפס, הוא לא יכול לנסוע בתחבורה ציבורית. חיפשתי עבודה. לא רוצים להעסיק אותי, כי הבן שלי חולה סרטן.

מאיפה אני צריכה לגייס את הכספים? זה לא מעניין אף אחד. אני צריכה למצוא פתרונות? שנתיים וחצי והמלחמה הזאת לא נגמרת. אנחנו חולים על המדינה שלנו אבל המדינה שלנו פשוט עקומה”.

לימור לוריא, נציגת הביטוח הלאומי ניסתה להשיב להורים: “הישיבה הזאת קשה לי במיוחד, לכולנו יש בן משפחה חולה או חלה בסרטן ו..אנחנו מבקשים לתת מענה למשפחות…”

הדס קטעה אותה: “אתם אטומים! אתם לא יודעים מה עובר עלינו כל יום”.

אז אכן, מדובר בבשורה משמחת. יום חג? ממש לא. ההורים הללו, שצריכים להתמודד עם אם כל הפחדים כולם – האפשרות שייאלצו לקבור את ילדיהם – בוודאי קוראים את הידיעה הזאת עכשיו באיזה חדר המתנה כלשהו, במחלקה אונקולוגית כלשהי בארץ.

לקצבה הזאת, שהיא טיפה בים ההוצאות הכלכליות שלהם, אין משמעות של ממש כנראה.

קיראו עוד:

“מדינת ישראל יורקת בפרצוף של הורים לילדים חולי סרטן”

הנכד חולה הסרטן הציל את חיי סבתו

אושר לקריאה שנייה ושלישית: אבות ייצאו לחופשת לידה של 6 ימים

מבקר המדינה: “מערכת הבריאות זקוקה לטיפול שורש”

Share This:

כתיבת תגובה

Top