משפחתה של “נועה”: באיזו זכות הרופאים מתלוננים על דמוניזציה?

אחרי שהרופאים הפסיכיאטריים קיימו אסיפות מחאה והשביתו את בתי החולים הפסיכיאטריים למשך שעתיים הגיע הדיון בקשירת מטופלים לכנסת. אחותה של “נועה”, שחשיפת סיפורה העלה את המודעות לנושא, התרעמה: “איך הרופאים מעזים לומר שעושים להם דמוניזציה. הצוות בשיבא התעלל באחותי והעניש אותה, תוך שהוא עושה לה דמוניזציה בעצמו”. מטופלת שנקשרה: “האשפוז במחלקה הפסיכיאטרית – טראומה גדולה יותר מאלה שבגללן אושפזתי”

ארבעה קירות וריח של שתן וצואה. קשירת מטופלים במערכת בריאות הנפש בישראל (shutterstock)
ארבעה קירות וריח של שתן וצואה. קשירת מטופלים במערכת בריאות הנפש בישראל (shutterstock)

שוב התקיים בכנסת דיון בהיותה של מערכת בריאות הנפש ומטופליה – “החצר האחרוית של מערכת הבריאות הקורסת”.

הביטוי הזה כבר נשחק כמעט יותר מהתקציבים שלא מגיעים לשם. אבל הבעיה של קשירת המטופלים במחלקות הסגורות, שנחשפה והובאה לידיעת הציבור לפני כחודשיים על ידי העיתונאים רן רזניק (ישראל היום) וקרן נויבך (רשת ב’) –  היא בעיה גדולה בהרבה ממחסור בכח אדם. זאת בעיה של מחסור חמור בחמלה במחוזותיה החשוכים ביותר של המערכת.

מיכל (שם בדוי) הזדעזעה לשמוע בכלי התקשורת שהרופאים מתלוננים על “דמוניזציה” מאז שהיא ובני משפחתה פתחו במאבק ציבורי כדי לשחרר את אחותה “נועה” ומטופלים נוספים מהקשירות בבתי החולים לבריאות הנפש. היא דיברה היום (ב) בוועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת – על החוויה של אחותה שנקשרה למיטתה בבידוד בבית החולים שיבא בתל השומר.

“אני שומעת בימים האחרונים בתקשורת שהרופאים אומרים שעושים להם ‘דמוניזציה’ מאז שהתחלנו את המאבק שלנו בקשירת מטופלים. זה פשוט מזעזע, הדמוניזציה חלה על החולים ומי שאחראי לה הוא לא אחר מאשר הרופאים שפשוט מתעללים בחולים האלה. אחותי חולת סכיזופרניה קשה. היא אושפזה לסירוגין וכשהיא חזרה לאשפוז היא חזרה עם חרדות קשות והיא תקפה אחות מתוך הגנה. מאותו רגע קשרו אותה למיטה למשך 24 ימים.

לקשור אדם בארבע גפיים. לסגור אותו בחדר קטן בלי טלויזיה, בלי שום גירוי. רק ארבעה קירות. לעשות את צרכיו בטיטול, אנשים בני 30 שמודעים לחלוטין למה שקורה להם. כשהיינו מגיעים לבקר אותה, הרחנו ריח של צרכים מהחדר שלה. אסור היה לנו להביא לה שום דבר שיישאער שם איתה.

רק אחרי שנאבקנו ופנינו לבית המשפט היא שוחררה. ובבית המשפט היה ברור שצוות בית החולים שיבא בתל השומר ב.פשוט העניש אותה במשך 24 ימים. כשהם טענו להגנתם שבכל מקום שבו היא תשוחרר – היא תתקוף. אחרי שהיא שוחררה היא הועברה למוסד אחר ולא תקפה אף אחד”.

מנכ”ל משרד הבריאות: “לא מגלגל האחריות לאוצר – נדאג לתוספת תקנים”

"האחריות לשינוי היא עלי", מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב (צילום: דוברות משרד הבריאות)
“האחריות לשינוי היא עלי”, מנכ”ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב (צילום: דוברות משרד הבריאות)

מוקדם יותר אמר יו”ר הוועדה, ח”כ אלי אלאלוף (כולנו) בדיון: “בפעם הראשונה אתמול ביקרתי בבית חולםי פסיכיאטרי. זה היה ביקור מאוד קשה. את חלקם המערכת שכחה שנים רבות. בריאות הנפש זה תחום פחות מדי מטופל בפחות מדי אמצעים. אבל לא מסכים לדמוניזציה של המערכת. פגשנו מטפלים שנותנים את נשמתם”.

מנכל משרד הבריאות משה בר סימן טוב: “האנשים במערך הזה עושים את המיטב שהם יכולים, עם הכלים שהעמדנו לרשותם. אנחנו צריכים שינוי ואנחנו בעיצומו של שינוי, כדי להוביל את המערכת להרבה פחות קשירות והגבלות ומלקום ששם את המערך הפסיכיאטרי הרבה יותר במרכז.  המצב היום יותר טוב ממה שהיה לפני פרק זמן לא ארוך ואנחנו יכולים להמשיך ולהשתפר, או לחזור אחורה. אם נהיה במצב של דמוניזציה או דה-הומניזציה, הצוות ייסגר בפני שינוי. אין לנו מטפלים אחרים, ואנחנו צריכים ביחד לעבוד איתם. האחריות להתליך השינוי היא עלי. צריך שינוי, אבל להיזהר לא לשפוך את התינוק עם המים”.

בר סימן טוב הוסיף “אנחנו מתכוונים כבר עכשיו לתת כסף לפעילות אחר הצהריים, כבר עכשיו אנשי צוות נוספים יהיו אחר הצהריים. אני לא מגלגל את האחריות לאוצר, האחריות שלי היא לדאוג שבתקציב2017-2018 יהיו תוספות תקנים. כבר עכשיו נראה מה אפשר לעשות בשעות נוספות ומשמרות נוספות. אנחנו רואים שימוש במגבלות ובקשירות, מנסים לבדוק איך מקומות יכולים לעשות את זה יותר טוב ולהעביר לשאר המערכת. מפתחים כלי בקרה בכמה משברים, בלראות מה השימוש בתופעה, ליצור מערכת התרעה מתי אדם נמצא היקף זמן משמעותי בהגבלה או בידוד”.

גורמי המקצוע ממשרדי הבריאות והרווחה התלוננו במהלך הדיון על מחסור בכח אדם שיפקח על הנעשה בבתי החולים ובמחלקות הפסיכיאטריות. ח”כ מאיר כהן (יש עתיד) לשעבר שר הרווחה אמר בדיון ש”אני מכיר את הבעיה מקרוב, גם כשיש כח אדם, אז יש הרבה פקחים שהם חברים טובים של מי שהם אמורים לפקח עליו”.

התאשפזה מרצון ונקשרה : “אין חוויה טראומטית מזו”

אבל אחרי שכולם סיימו להגיד את הדברים החשובים שלהם על ה”דמוניזציה” של הרופאים, חזרה מיכל (מטופלת) שהגיעה להעיד בוועדה והציגה את הנושא בעדותה: “אני בת 32, עברתי לא מעט דברים קשים בחיים, זאת אחת הסיבות שבגללה אני סובלת מהבעיות הנפשיות שלי. עדיין החוויה הכי קשה שלי בחיים היא החוויה של להיות קשורה במחלקה הפסיכיאטרית. כשהייתי 16 התאשפזתי מרצון במחלקה הפסיכיאטרית אחרי משבר מאוד קשה, הגעתי לאשפוז הזה כי רציתי להחלים ובסוף קשרו אותי בבידוד בגלל בעיית משמעת.

האח במחלקה הודיע לי שיש לי 10 דקות לשיחת טלפון. כשהסתיימו 10 הדקות וסירבתי לנתק את השיחה נחשבתי למישהי שעושה “בעיות משמעת”.  לא היה שום דבר ברצון שלי להמשיך את שיחת הטלפון שמרמז על סכנה לעצמי או לציבור, אבל האח צעק עלי לנתק את השיחה וכשסירבתי, התנפלו עלי ארבעה גברים חסונים, חנקו אותי, נשארו לי סימנים על הצוואר.

הכניסו אותי לבידוד בקשירה כשאני בוכה וסובלת מטראומה קשה. הייתי שם רק לילה אחד. כי שתקתי, כי הפסקתי לצעוק והורדתי ראש עד שיבינו שאני לא מזיקה וישחררו אותי משם. כששוחררתי שאלתי את ההורים שלי למה הם השאירו אותי שם ללילה, למה הם איפשרו לי לסבול כך, הם אמרו לי לי שהצוות שיכנע אותם שעדיף שאני ארגע. נרגעתי בסוף. אבל יכולתי להירגע אחרת לגמרי. אם היו שם אנשים שיש להם הבנה בסיסית בבעיות השונות של האנשים, האח הזה היה מבין למה אני צריכה עוד כמה דקות בטלפון, הוא היה ניגש אלי ברוגע, בעדינות. אם היו רואים בי בן אדם ולא “מטופל”, לא היו גורמים לי את הנזק הזה”.

יו”ר הוועדה, ח”כ אלי אלאלוף (כולנו) התנצל בפני הנוכחים והחליט לקיים סדרת דיונים בנושא –  “הדיון לא מסתיים עכשיו, אני רואה שבשעה וחצי לא נצליח לשמוע את כל העדויות. יש לי הרגשה שיש מקום לתכנית הרבה יותר רחבה בכל הקשור למערכת בריאות הנפש. אני אשב עם מנכ”ל משרד הבריאות כדי לשקול דרכי פעולה. אני מתחייב שנטפל בזה כמו שצריך”.

האזינו לראיון של מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב – בתכניתה של קרן נויבך ברשת ב’, שחשפה את הפרשה

 קיראו עוד:

קשירת המטופלים בבתי החולים הפסיכיאטריים: הרופאים מוחים – “משמיצים אותנו”

מערכת הבריאות סוף סוף נמדדת והמסקנה חד משמעית: המחסור בכח אדם – הורג

משרד הבריאות: אין נוהל לטיפול בנפגעי חרדה

רופאים, תסתכלו להם בעיניים/ ד”ר איתן חי-עם

 

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top