דו”ח ה-OECD קובע: מערכת הבריאות הישראלית היא פלא

אחרת לא ברור איך היא מצליחה לשמור על המקום הראשון מהסוף כמעט בכל המדדים ועדיין לייצר רפואה שמשאירה אותנו בחיים יותר מבכל מקום אחר כמעט. תוחלת החיים בישראל מוסיפה להיות מהגבוהות בעולם אבל מדינת ישראל, למרות כל הרפורמות, עדיין משקיעה באזרחים שלה הכי פחות כסף על בריאות והמחסור בכח אדם רפואי כנראה כאן לעוד הרבה זמן

לא ברור איך מערכת הבריאות מצליחה גם להילחם על חייה וגם להציל חיים (shutterstock)
לא ברור איך מערכת הבריאות מצליחה גם להילחם על חייה וגם להציל חיים (shutterstock)

ארגון המדינות המפותחות (OECD) מפרסם את הדו”ח השנתי שלו לגבי מערכות הבריאות במדינות החברות בו. זה קורה בכל שנה  ומי שכבר מיומן בדו”חות ה-OECD הללו רגיל כבר לחפש את ישראל במקומות הקבועים שלה בגרף. זה קל. אנחנו בדרך כלל ממוקמים בתחתית הטבלה, או שמכסיקו היקרה בולמת לנו את הנפילה ונשארת אחרונה.

רק בתוחלת החיים אנחנו מובילים. ועל זה נאמר: סמאללה! חמסה! והעיקר הבריאות!

החדשות הטובות: דברים זזים כאן

מה זה אומר? זה אומר ששר הבריאות יעקב ליצמן והמנכ”ל שלו, משה בר סימן טוב,  כנראה עושים דבר אחד או שניים נכון, אם הדו”ח של ה -OECD פותח את במחמאה כמו  – “Health spending in Israel continues to grow strongly” (ההוצאה הלאומית לבריאות בישראל ממשיכה לגדול באופן משמעותי).

וזה בהחלט מעודד, כי כדי להזיז קווים בגרפים האלה ועוד לקבל את הדגש הזה – strongly – צריך הרבה תקציבים למערכת הבריאות.

תוחלת החיים בישראל גבוהה מן הממוצע במדינות ה- OECD תוחלת החיים הממוצעת של גבר ישראלי גבוהה בכשנתיים וחצי  בהשוואה לממוצע בקרב גברים במדינות ה OECD –  (בישראל – 80.3 לעומת ממוצע של 77.9) והיא השביעית בגובהה בכל מדינות הארגון.

בקרב נשים הפער נמוך יותר ועומד על פחות משנה (84.1 לעומת 83.3). תוחלת החיים של הנשים בישראל הינה במקום ה-14 בקרב מדינות הארגון

שיעור תמותת תינוקות בישראל נמוך מן הממוצע הקיים במדינות החברות בארגון ועמד בישראל בשנת 2014 על 3.1 פטירות לאלף לידות חי לעומת ממוצע של 3.9 בקרב מדינות ה-OECD .

החדשות הרעות: אנחנו עדיין משלמים הרבה על מעט

אחוז ההוצאה על בריאות מהתוצר בישראל אמנם עלה ל-7.6%, אבל הוא עדיין מהנמוכים במדינות ה-OECD (מקום 10 מתחתית הרשימה) לעומת ממוצע 9.0%. כלומר, המדינה שלנו משקיעה הכי פחות (או לפחות היא בין המדינות שמשקיעות הכי פחות) כסף במערכת הבריאות הציבורית שלה. אנחנו עובדים קשה, משלמים מיסים, מתוכם מס מיוחד שמועבר ישירות למערכת הבריאות, מוסיפים על זה תשלומים לקופות החולים על ביטוחים משלימים ופלטינום והשתתפויות עצמיות ועדיין, כל זה לא מספיק לנו – שיעור ההוצאה הפרטית לבריאות הינו מן הגבוהים ב-OECD ועומד על 38% לעומת 27% בלבד ב-OECD (מקום 7 מתחתית הרשימה). כלומר, אנחנו ממשיכים להוציא על ביטוחים פרטיים ורפואה פרטית כי למרות כל הכסף שכבר “שפכנו”, אנחנו לא סומכים על מערכתה בריאות הציבורית.

 שיעור בעלי ביטוח בריאות פרטי (מסחרי או בשב”ן של קופות החולים) בישראל עומד על 85.5 אחוז לעומת ממוצע של 36 אחוז במדינות ה-OECD. מדובר בשיעור השני בגודלו מבין מדינות ה-OECD.

שיעור המיטות לאשפוז כללי בישראל מוסיף להיות נמוך יחסית למדינות אחרות החברות בארגון (רביעי לפני אחרון) ועומד על כ- 2.3 מיטות לאלף נפש לעומת ממוצע של 3.6 במדינות החברות ב- OECD  וזה כמובן גם משפיע על משך הזמן שבו ישראלים מאושפזים. אין מיטות אז שולחים חולים שעדיין לא החלימו הביתה, כדי לפנות את המיטה שלהם למאושפז הבא.

שרת הבריאות הסינית הגיעה לארץ כדי לראות את הפלא הישראלי (shutterstock)
שרת הבריאות הסינית הגיעה לארץ כדי לראות את הפלא הישראלי (צילום: באדיבות דוברות משרד הבריאות)

האבסורד הוא שאנשים שמשוחררים הביתה מוקדם מידי נוטים לחזור לאשפוז חוזר ולהעמיס על המערכת העייפה עוד יותר

אין ספק שאחד הדברים שבהם השקיעו לא מעט בישראל הם מכשירי ה-MRI, אבל זה רק התחיל לתקן מצב עגום של שנים וזה לא מספיק  שיעור מכשירי ה-MRI למיליון תושבים בישראל עלה בשיעור ניכר ועומד על 4.0. למרות ההגדלה המשמעותית במספר מכשירי ה-MRI, ישראל  נמצאת במקום נמוך לעומת ממוצע OECD העומד על 14.9. רק ל-2 מדינות ב-OECD שיעור נמוך מזה של ישראל.

ומה צופן העתיד?

 בדו”ח מפורסמים נתונים שפרסם ה-OECD ומראים כי מערכת הבריאות בישראל ממוקמת במקומות גבוהים ביותר בכל הקשור ליעילות מערכת הבריאות ותוצאותיה. במדד “איכות החיים” של הארגון בתחום הבריאות ישראל נמצאת במקום השביעי, ובמדד היעילות שבוחן את פוטנציאל הרווח בתוחלת חיים ישראל נמצאת במקום התשיעי בקרב נשים והשביעי בקרב גברים.

אבל יש כמה נתונים בדו”ח שהם לכאורה בשורה משמחת אבל בפועל, צירוף שלהם יחד מרמז על קטסטרופה עתידית: תחזיות האוכלוסייה של ה-OECD צופות כי בשנים הבאות אחוז בני 65+ בישראל יעלה בצורה משמעותית ויגיעו ל-16.6% בשנת 2050.  שיעור הפריון בישראל של נשים בגילאי 15-49 הינו הגבוה ביותר בקרב המדינות החברות בארגון ועומד על 3.1 ילדים לאישה לעומת ממוצע של 1.7 במדינות ה-OECD ואחוז המסיימים לימודי רפואה בישראל הוא מהנמוכים מבין מדינות ה-OECD.

כלומר, יהיו פה הרבה יותר אנשים ממה שמערכת הבריאות תהיה מסוגלת להכיל ובלי להתכונן לכך מראש ולנסות למנוע את זה, אנחנו מתקרבים בצעדי ענק להתנגשות בלתי נמנעת. אז משרד הבריאות בהחלט מכוון למניעה וכבר עכשיו כדאי לכם להקשיב לו טוב טוב כשהוא אומר לכם להפסיק עם המתוקים והמלח, להפסיק עם הסיגריות ולהתחיל להניק.

בעתיד הלא רחוק, נזדקק לכל מיליגרם ויטמינים שנוכל להשיג, לכל פיסת בריאות שנוכל לשים עליה יד כי מי שיחלה ויצטרך לקבל שרות רפואי – די אבוד לו מראש. שיהיה לנו בהצלחה.

צפו: כך, על פי משרד הבריאות, תמנעו את המפגש עם מערכת הבריאות בעתיד

תגובת שר הבריאות יעקב ליצמן לדו”ח

“הנתונים שמפרסם ארגון ה  OECD מראים שתוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות בעולם ויש לנו מערכת בריאות איכותית. בין היתר הנתונים גם מדגישים מקומות שבהם עלינו להשתפר. התוכניות שאני מוביל במשרד בתחומי המיון, מכשירי ה  MRI,קיצור התורים ומניעת זיהומים יתרמו להמשך שיפור מערכת הבריאות בישראל והמשך קידומה למול מדינות ה OECD.”

תגובת מנכ”ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב לדו”ח:

“נתוני ה-OECD משקפים מהימנה את מערכת הבריאות בישראל. לצד תוצאי המערכת שהם בצמרת ה-OECD בנושא תשתיות במערכת האשפוז נדרש שיפור משמעותי. המשרד נוקט בימים אלו בפעולות משמעותיות לקיצור זמני ההמתנה בחדרי המיון, תוספת מכשירי MRI, קיצור זמני ההמתנה לניתוחים במערכת הציבורית ומגוון רחב של פעולות לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית ובלימת העלייה בשיעור המימון הפרטי. ההזדקנות המואצת של האוכלוסייה מחייבת אותנו לפעול בדחיפות כדי לתת מענה כולל לצרכי המערכת הן מבחינת תשתיות והן מבחינת תקציבים”.

קיראו עוד:

מערכת הבריאות סוף סוף נמדדת והמסקנה חד משמעית: המחסור בכח אדם – הורג

איך אומרים בסינית – “זו מערכת הבריאות הקורסת שלנו”?

הרפורמה בביטוחי הבריאות: גם אתם לא הבנתם כלום?

מבקר המדינה: “מערכת הבריאות זקוקה לטיפול שורש”

בגלל העומסים: משרד הבריאות הנחה את ביה”ח לדחות ניתוחים

ליצמן: “חדרי המיון בישראל – בושה למדינה”

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top