מחקר: עישון קנאביס באופן קבוע מוחק את “זרעי” האלצהיימר

המדענים במכון סולק בארצות הברית מגדירים מחדש את המונח “סחי”. המחקר החדש שלהם מגלה שלא רק שקנאביס לא משפיע לרעה על המוח, אלא שהמצב הפוך למעשה. מי שמעשן קנאביס ומתחילה אצלו מחלת האלצהיימר, הקנאביס מוחק את השורשים שלה מהיסוד ומונע את התפשטותה. או במילים אחרות, צרכני קנאביס דווקא יתקשו לאבד את הזיכרון

עישון קנאביס מגן על הזיכרון (shutterstock)
עישון קנאביס מגן על הזיכרון (shutterstock)

אובדן זיכרון, ירידה במיומנויות התפקוד והתקשורת של המוח -כל אלה הם מדדים ברורים של מחלת האלצהיימר. אבל הכימיה של המוח מתחילה להשתנות הרבה לפני שהסימנים הללו מופיעים.

מה שגורם לאלצהיימר היא הצטברות של חלבונים המכונים “בטא עמילואידים”. חלבונים אלה ממשיכים לייצר את  “הפלאק” במוח וגורמים למחלות ניווניות, אבל מה אם זה היה אפשרי להתערב איכשהו?

נעים להכיר: קנאביס – מוח, מוח – קנאביס

מדענים מדווחים כעת כי חשיפת תרכובות מסוימות במריחואנה (צמח הקנאביס) יכולה לנקות את המוח מתאי הבטא עמילואידים המזיקים, ובכך המחקר שלהם, שמתפרסם בימים אלה בכתב העת הרפואי Aging and Mechanisms of Diseaseמציע למעשה חלופות חדשות לעצירת המחלה בשלביה המוקדמים.

איך זה עובד?

זה מעניין, הישארו עימנו – איך בדיוק  החלבונים הבטא עמילואידים במייצר את הפלאק ההרסני הגורם לאלצהיימר – זאת שאלה שהמדע עדיין לא מספק תשובה ברורה עליה, אבל זה לא מונע מהחוקרים לעבוד קשה מאוד כדי למנוע את התהליך כולו.

הפיתוח של מולקולות טבעיות, חלבוני “סליקת-פסולת” ותרופות שנוצרו מארס של נחשים, כל אלה הובטחו לנו ככלים לעצור או להאט את הצטברות הפלאק הגורם לאלצהיימר ודמנציה.

ועכשיו חוקרים במכון סאלק שבארצות הברית חושפים ראיות חדשות התומכות במועמד הטוען לכתר “תרופת הקסם” – (tetrahydrocannabinol  -THC), המרכיב הפסיכואקטיבי במריחואנה.

קנאביס. דורות רבים של צרכנים ועדיין רב הנסתר על הגלוי (shutterstock)
קנאביס. דורות רבים של צרכנים ועדיין רב הנסתר על הגלוי (shutterstock)

החוקרים מצאו שהחלבונים הללו (בטא עמילואיד) גורמים לדלקת בתאי העצב המובילה לשיעור גבוהה של מוות של נוירונים במוח. יחד עם זאת, כאשר חושפים את התאים הללו (כן, אלה שכבר נפגעו והם בדרכם למות) ל THC (קנאביס) קורה דבר נפלא, כמות חלבוני הבטא עמילואידים יורדת והדבר הזה עוצר את הדלקת ובכך מאפשר ליותר נוירונים לשרוד.

הרעיון כי  – THC יכול לעצור את הצטברות החלבונים הבטא עמילואידים הוא לא חדש לגמרי.  ניסוי פרה-קליני נוסף שנערך באוניברסיטת דרום פלורידה בשנת 2014 מצא כי מינונים נמוכים של הרכיב הזה בצמח הקנאביס, יכולים לא רק לעצור את החלבונים הללו, אלא גם  לעכב את הייצור שלהם במוח מלכתחילה – רפואה מונעת למוח, אם תרצו.

למעשה, במאמר שפרסם ב- 2008 הראו החוקרים כי ה- THC נקשר באנזים המפתח שגורם לצבירה של החלבונים הבטא עמילואידים, ובכך הוא למעשה מעכב את הצטברות שלהם מן השורש. הקנאביס הוא למעשה אחד האוייבים הגדולים של מחלת האלצהיימר.

שימו לב, לא רק שהמחקר של מכון סאלק זורק עוד ראיות לסל – המצביעות על כך שקנאביס יכול לפטור את המוח שלנו מהחלבונים המזיקים הללו – הוא גם מסייע להבנה טובה יותר של המחלה על ידי זיהוי המקור של דלקת המוח.

כלומר עכשיו יודעים סוף סוף שהדלקת במוח נגרמת כתוצאה מייצור מוגבר של תאי העצב בתגובה לרמות גבוהות של חלבוני בטא עמילואיד. מחקרים הראו כי הדלקת במוח היא לא רק תופעת לוואי של המחלה, אלא שהיא באופן פעיל יכולה להחמיר את המצב, וההבנה הזאת בלבד יכולה לפתוח אפיקים חדשים לטיפול.

קיראו עוד:

אבסורד הקנאביס: עושים הכל חוץ מאת הדבר הנכון

אפליקציה חדשה מציעה: “בואו לחוות אלצהיימר” בפייסבוק

מחקר: ייתכן שתמותה מאלצהיימר ודמנציה גבוהה מבסרטן

מחקר: חוסר הכבוד לקשישים במערב גורם לאלצהיימר

 

 

 

 

 

 

Share This:

One thought on “מחקר: עישון קנאביס באופן קבוע מוחק את “זרעי” האלצהיימר

  1. זוהי פריצת דרך נפלאה!!!
    תבורכו על המאמץ שהניב תוצאות שיצילו איכות חיים ואף חיים.
    אולי כדאי לשקול אופציה לשימוש כדרך חיים ובכך לעכב או למנוע קליל את התפרצות המחלה.
    צריך לבדוק מהי הכמות המינימלית שאדם צריך לצרוך באופן קבוע על מנת למנוע את המחלה מראש.
    בכל מקרה, מברכת אתכם על התגלית ומקווה שיעשה בה שימוש מועיל.

כתיבת תגובה

Top