קשירת המטופלים בבתי החולים הפסיכיאטריים: הרופאים מוחים – “משמיצים אותנו”

אחרי שנאספו עדויות רבות של חולים שנקשרו במחלקות הסגורות של בתי החולים הפסיכיאטריים, יוצאת עכשיו ההסתדרות הרפואית (הר”י) להגנת הרופאים הפסיכיאטריים ובבתי החולים הפסיכיאטריים קיימו היום אסיפות כלליות ושיבושים בפעילות. יו”ר הר”י שלח מכתב למנכ”ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ובו הוא קורא להקים וועדה שתשמע גם את הצד של הרופאים בסיפור. בר סימן טוב ל’סמאללה’: “הוקמה ועדה וקולם של הרופאים נשמע הרבה לפני המכתב”

התהפכו היוצרות? קולם של החולים שלא נשמע החל להדהד ודווקא קולם של הרופאים זקוק להגנה? (shutterstock)
התהפכו היוצרות? קולם של החולים שלא נשמע החל להדהד ודווקא קולם של הרופאים זקוק להגנה? (shutterstock)

מי שהיה לו התענוג המפוקפק של לבקר בבית חולים פסיכיאטרי בוודאי נתקל בהם, חדרי הבידוד המזעזעים, בעלי המיטות הישנות מברזל, שמיכה מעופשת שעליה הכיתוב “משרד הבריאות” וחבלים לקשירת המטופל, ממש כמו בסצנה של סרט ישן.

בתקופה האחרונה יש מי שזועק את זעקתם של מי שקולם פשוט רחוק מלהישמע בחברה הישראלית. בני משפחתה של נועה (שם בדוי) שאושפזה בקשירה במחלקה הפסיכיאטרית של בית החולים שיבא בתל השומר.

הם מחו וכשזה לא עזר, הם פנו לתקשורת, הפגינו והרעידו את האדמה שצריך להרעיד. מנכ”ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב הזדעזע לשמע העדויות והקים וועדה שתבחן את הנושא לעומק.

בינתיים, בכלי התקשורת פורסמו עוד ועוד עדויות של מטופלים שנקשרו בעבר בבתי החולים הפסיכיאטריים בארץ וכעת הרופאים הפסיכיאטריים מרגישים נרדפים.

הרופאים למנכ”ל משרד הבריאות: הכל בגלל מצוקת כח האדם

היום (ה)  הגיע תורם של הרופאים הפסיכיאטריים למחות. הם השביתו את הפעילות בבתי החולים הפסיכיאטריים בין השעות 10:00-12:00 וקיימו אסיפות הסברה.

יו”ר ההסתדרות הרפואית ד”ר לאוניד אידלמן, שלח מכתב דחוף לבר סימן טוב ובו הוא מסביר את עמדת הרופאים הפסיכיאטריים:

“במהלך השנים האחרונות הלכה והחמירה המצוקה במקצוע הפסיכיאטריה בארץ. לא מגיעים למקצוע רופאים חדשים במספר מספיק דיו.

אפילו התקנים, המעטים יחסית, שישנם בבתי החולים לא תמיד מאוישים מפאת היעדר מתמחים. המקצוע הפך להיות מקצוע במצוקה.

נושא זה הצפנו בדיונים בוועדת המעקב, במשרדי האוצר והבריאות ולצערנו, טרם נענינו. התנאים הפיזיים בחלק מבתי החולים הפסיכיאטרים מחפירים והינם עלבון למטופלים, לצוותים ולמערכת הבריאות כולה. גם על כך התרענו בעבר והמצב עדיין נשאר חמור”.

"לא ירחק היום שבו יותקפו רופאים פסיכיאטריים". יו"ר הר"י, ד"ר לאוניד אידלמן, ארכיון (צילום: כרמית ראובן בצלאל)
“לא ירחק היום שבו יותקפו רופאים פסיכיאטריים”. יו”ר הר”י, ד”ר לאוניד אידלמן, ארכיון (צילום: כרמית ראובן בצלאל)

ד”ר אידלמן: כולם סובלים, גם אנחנו

 

ד”ר אידלמן מוסיף במכתבו ומציג את בעיית הקשירות בבתי החולים הפסיכיאטריים כשבעיה שהסובלים העיקריים ממנה הם בכלל הקושרים עצמם – “לאחרונה, הפכו הרופאים הפסיכיאטרים העובדים בתנאים קשים, כאמור, למטרה להשמצות, שיימינג והתקפות בלתי פוסקות. הפסיכיאטרים במדינת ישראל מבצעים את עבודתם במסירות, במקצועיות רבה ועמידה בסטנדרטים רפואיים בינלאומיים. לצערנו, ישנם מקרים (שהתרבו לאחרונה ) בהם אי שביעות רצון מהטיפול הופכת לסיבה לאלימות מילולית חסרת כל רסן כלפי רופאים, פגיעה בפרטיותם ואיומים על חייהם.

לא רחוק היום שחלילה נהיה עדים לאלימות פיזית נגד פסיכיאטרים. המדרון החלקלק בו אנו נמצאים עקב הסתה פרועה משתוללת, עלול להביא אותנו למצב בו רופאים פסיכיאטרים לא יוכלו להמשיך ולתת טיפול מיטבי ורבבות חולים פסיכיאטרים עלולים לשלם את המחיר. משרד הבריאות חייב לפעול באופן מידי כדי לשפר תנאי האשפוז הפסיכיאטרי במדינה, להעניק המשאבים הנדרשים, לסייע בטיפול במצוקת מקצוע הפסיכיאטריה, וקודם כל, לפעול למיגור ההשתלחות בפסיכיאטרים. יש להגן על הרופאים הפסיכיאטרים כעובדים מסורים ומקצועיים במערכת הבריאות ולהעלות על נס את פעילותם. אני קורא לך לפעול להקמת ועדה ציבורית שתבחן את מקורות המשבר ותמליץ על הצעדים הנדרשים למניעת ההתדרדרות ולשיפור המצב. רק ועדה בה חברים רופאים ואנשי ציבור שתשמע מטופלים ובני משפחותיהם ומטפלים כאחד, וכמו כן, את כל הנוגעים בדבר, תוכל להגיע למסקנות, שתאפשרנה את השינוי המיוחל”.

בר סימן טוב: לא מחכה לדוור

אז פנינו למנכ”ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב ומתברר שהאיש לא מחכה ממש לדוור. הוא לא קם בבוקר ותוהה אם כבר הגיע מכתב מד”ר אידלמן, הוא יוצא לעבוד.

קיבלת את המכתב של אידלמן?

“בפסיכיאטריה? כן. קיבלתי ולכן הלכתי לסייר בבתי החולים הפסיכיאטריים. הייתי השבוע בשניים (באר שבע ושער מנשה)”.

ומהן מסקנותיך?

“הייתי בכל בתי החולים למעט בית החולים גהה. אני מקדיש לכך הרבה, אני לא הולך להקים ועדה, הקמתי ועדה לעניין ההגבלות על המטופלים (הקשירות)”.

ובוועדה הזאת שומעים גם את הרופאים?

“בוודאי, הם חלק מהוועדה”.

אז הנה הדברים שאמר בר סימן טוב לעובדים בבית החולים שער מנשה :

בשיחה עם אנשי הצוות בשער מנשה, ולאחר התרשמות מעבודת הצוותים, אמר המנכ”ל: “משרד הבריאות מגבה את עבודת הצוותים הרפואיים במרכז לבריאות הנפש שער מנשה ובמערך לבריאות הנפש בכלל. היה לי חשוב להגיע, לראות ולשמוע באופן בלתי אמצעי את האנשים בשטח – המטפלים והמטופלים. פגשתי אנשים מסורים, מקצועיים ואכפתיים אשר עושים עבודתם מתוך רצון אמיתי לסייע למטופלים הקשים ביותר, אשר לעיתים, מפאת מחלתם, יכולים אף לפגוע בעצמם ובאנשי הצוות המטפל.

ברור לי כי אף איש צוות אינו שש לבודד או לקשור מטופלים וכי המשאבים הניתנים למערכת כדי למזער תופעות אלו כיום, אינם מספקים.

ההד התקשורתי והשיח הציבורי אודות הגבלת מטופלים במערך בריאות הנפש הם הזדמנות וחובה ציבורית בשבילנו כמערכת לבדוק את עצמנו ולהשתפר. הזדמנות לראות מה עוד ניתן לעשות ואילו משאבים נדרשים במטרה לספק טיפול מקצועי, הומני ובטוח יותר. השינוי חייב להתבצע בשיתוף הצוותים בשטח, אשר הם אלו שיידעו לכוון את המערכת ולהצביע על הדברים הדורשים שיפור והם גם אלו שיישמו ויובילו זאת בפועל”.
 
בסיום הסיור נקבע כי פרופ’ גרינשפון וצוותו לבצע עבודת מטה מהירה עם האגף לבריאות הנפש במשרד הבריאות במטרה ליישם תכניות אשר ישפרו באופן משמעותי את השהייה בחדרי הבידוד ויאפשרו לקצר את משך השהייה שם. משרד הבריאות מחוייב לפעול כדי להקצות לשם כך את המשאבים הנדרשים. כל זאת, בנוסף על עבודת המטה המתבצעת במשרד בנושא צמצום קשירות והגבלות בכלל המערכת”.

אז מה הבעיה של הרופאים? עדיין לא ברור, נעדכן.

קיראו עוד:

הרפורמה בבריאות הנפש: “אין טיפול נפשי -אנשים מדורדרים לאבחון פסיכיאטרי”

מערכת הבריאות סוף סוף נמדדת והמסקנה חד משמעית: המחסור בכח אדם – הורג

ליצמן לסוכני הביטוח: “שנינו נגד סלינגר”, איך זה קשור אליכם?

מצוקת הרופאים המתמחים: דור שלא ידע את שנת 2011

Share This:

כתיבת תגובה

Top