מערכת הבריאות סוף סוף נמדדת והמסקנה חד משמעית: המחסור בכח אדם – הורג

משרד הבריאות פרסם היום (ד) את תכנית המדדים הלאומית שלו, אחרי שנים של חוסר וודאות והיעדר מעקב אחרי נתונים בסיסיים כמו – איפה מטפלים הכי טוב בשבץ מוחי למשל – המשרד החל לעקוב אחר הנתונים, לרשום אותם ולבדוק אם בתי החולים וארגוני הבריאות השונים עומדים ביעדים. התשובה היא שיחסית למערכת בריאות קורסת אנחנו במקום טוב, אבל המחסור בכח אדם – הורג אותנו

מערכת הבריאות מודדת את עצמה (shutterstock)
מערכת הבריאות מודדת את עצמה (shutterstock)

מדינת ישראל היא מדינה קטנה. לא פדרציה מסובכת. על פניו זה צריך להיות הכי פשוט להיות רגולטור במערכת הבריאות פה. מה הבעיה? כמה בתי חולים כבר יש? כמה ערים כבר יש? כמה שפות כבר יש, נכון? אז מתברר שזה כנראה מאוד מסובך משום שבמשך שנים משרד הבריאות לא עקב אחרי כמעט שום דבר כאן. לא היו מדדי איכות לטיפול, אז לא יכלו לדעת איזה בית חולים הוא הכי איכותי ואיפה הטיפול פשוט זקוק לטיפול בעצמו.

גם האזרחים לא ידעו איפה עדיף להתאשפז, אם כבר ממש חייבים כמובן, והכל התנהל כמו בכיתה ד’ – שמועות. מה אתם אומרים על איכילוב? מה עם בית החולים כרמל?

ואנשים, לפי הזיכרון (בדרך כלל הזיכרון הרע) שלהם ממקום מסויים  היו ממלאים אותנו באינפורמציות לא אינפורמטיביות בעליל.

אז כשמדינת ישראל נכנסה למועדון היוקרתי של מדינות ה- OECD פתאום, היתה מן דרישה הזויה כזאת, של חו”לניקים – למדוד, לנטר, לעקוב, לרשום ממצאים ולדווח – רחמנא ליצלן. כלומר ממש ממש – לבדוק אם מערכת הבריאות שלנו טובה.

ב-2013 התחילו למדוד את בתי החולים הכלליים בישראל, ב-2014 הצטרפו למדידה גם בתי החולים הגיריאטריים ובתי החולים לבריאות הנפש וב-2015 הצטרפו גם תחנות טיפת חלב, חברות האמבולנס ושרותי השיקום בבריאות הנפש.

רוצים לדעת איפה תנותחו הכי מהר? קיראו את הדו”ח המלא של משרד הבריאות

שבץ מוחי? רק שני בתי חולים עומדים בסטנדרט הבינלאומי

אז בפתח הדברים, בהצגת התכנית הלאומית הזאת, אומרים פה-אחד גם שר הבריאות יעקב ליצמן וגם מנכ”ל משרדו, משה בר סימן טוב, שיש לנו מערכת בריאות נהדרת. מהטובות בעולם.

ואכן, הנתונים לא מטעים. תוחלת החיים בישראל בהשוואה למדינות ה-OECD היא מהגבוהות בעולם וזה במידה רבה צריך להיזקף לזכות המקצועיות הרפואית כאן. אבל כשנכנסים לתוך הדו”ח הזה אפשר לראות שכמעט כל בתי החולים בארץ לא עומדים בכלל בסטנדרט הבינלאומי שקובע שחולה עם שבץ מוחי צריך לעבור CT או MRI בתוך 25 דקות מהגעתו לבית החולים.

הזמן הממוצע בארץ שחולים ממתינים בחדר מיון לבדיקות הללו הוא 55 דקות. רק שני בתי חולים עומדים ביעד הזה – בית החולים בנהריה (כן, בנהריה) עם 23 דקות המתנה (הכי קצר בארץ) ובית החולים הדסה עין כרם בירושלים עם 24 דקות המתנה.

כשהולכים ומסתכלים עוד קצת על הגרפים רואים שבית החולים  בני ציון בחיפה הוא בעל הציונים הגרועים ביותר בכל הקשור בהמתנת חולים עם שבץ מוחי לטיפול. והרי לא מדובר פה בשבר בזרת, יש כאן חלון הזדמנויות מאוד ברור להציל את המטופל.

משרד הבריאות פרסם סרטון הסברה שמדגיש עד כמה חשוב להגיע כמה שיותר מהר לבית החולים עם אדם שמגלה תסמינים של שבץ מוחי, כמה מתסכל ומכעיס זה יכול להיות כשבני המשפחה פועלים כמו שצריך ואז נאלצים להמתין בחדר המיון זמן יקר שבסופו של דבר עולה להם בחיי היקרים להם מכל או בגרימת נזק בלתי הפיך?

אז למה בכל זאת בבני ציון מתקשים? כי יש מחסור בכח אדם. תירוץ מוכר? תירוץ כואב מדוייק ונכון לצערינו. כשיש מחסור בכח אדם פשוט אין מי שייגש לקבל בחדר המיון את המטופל עם השבץ המוחי, לעיתים מי שניגש אליו לא ישן 24 שעות, לעיתים מי שניגש אליו לא יודע מה לעשות. לא תמיד יש בכלל מי שיפענח את הבדיקות, לא תמיד יש מי שיצנתר באותו הרגע וכל ה”לא תמיד” האלה באים על חשבון החולים.

הפתעת השנה – בית החולים בנהריה

איך הם מצליחים לעמוד ביעדים? בית החולים גליל מערבי בנהריה (צילום: דוברות בית החולים נהריה)
איך הם מצליחים לעמוד ביעדים? בית החולים גליל מערבי בנהריה (צילום: דוברות בית החולים נהריה)

אחד הנתונים העיקריים שכל הזמן חזר על עצמו, הוא העובדה שעצם תחילת המדידה וקביעת היעדים – הם לבדם גרמו לשיפור במתן הטיפול והשרות הרפואי בכל הארץ. תופעה הגיונית וסבירה שרק מדגישה עד כמה היו צריכים לעשות את זה לפני שנים.

בנושא הכואב של טיפול בזיהומים בבתי החולים , הוצגו שלושה מדדים:  גם כאן ניכרת הצלחתו של בית החולים בנהריה, דבר שלא הייתם משערים בדמיונכם אם לא היו מתחילים למדוד. המדד הראשון בדק את מתלן טהיפול האנטיביוטי לפני ניתוח מעי גס בחלון זמן של שעה וחצי לפני ההליך, כאמור, בית החולים לגליל המערבי בנהריה הוביל יחד עם, וולפסון בחולון, השרון בפתח תקווה ובני ציון בחיפה.

בראש המדד השני, מתן טיפול אנטיביוטי מניעתי סביב ניתוח לתיקון שבר בצוואר הירך, עומדים דווקא בית החולים אסף הרופא בצריפין, איכילוב בתל אביב והדסה עין כרם בירושלים. למה לפני ניתוח להחלפת מפרק ירך עומדים ביעד ולפני ניתוח במעי הגס לא עומדים ביעד? לא ברור.

גם במדד השלישי בתחום הזיהומים, שבדק מתן טיפול אנטיביוטי מניעתי סביב ניתוח קיסרי, הוביל בית החולים לגליל מערבי בנהריה בית החולים לגליל המערבי בנהריה, יחד עם בית החולים הלל יפה בחדרה ושעקי צדק בירושלים.

מה זה אומר? זאת שאלה טובה. מצד אחד, המחסור בכח אדם הוא הגורם העיקרי לזיהומים ובכלל לאי עמידה במדדי איכות של מערכת הבריאות, מצד שני, אי אפשר להאשים את בית החולים הפריפריאלי, נטול התקציבים והתרומות בנהריה – בעודף כח אדם. מה אנחנ ולמדים מזה? שמערכת הבריאות הישראלית היא אכן פלא של ממש, היא מצליחה לחולל יש מאין בכל יום מחדש.

כמה זמן זה יימשך ומהי נקודת האל-חזור ממנה ואילך יגמרו האיומים בקריסה ותחל הקריסה האמיתית? ייתכן שהיא כבר החלה.

ומה אומרים למתמחים? לכו לישון, יהיה בסדר

הרופאים המתמחים ממתינים בבית הדין הארצי לעבודה בירושלים, 2011 (צילום: כרמית ראובן בצלאל)
הרופאים המתמחים ממתינים בבית הדין הארצי לעבודה בירושלים, 2011 (צילום: כרמית ראובן בצלאל)

דור העתיד של הרפואה בישראל, הרופאים המתמחים, נאבקים עכשיו בדיוק כמו קודמיהם ב-2011 וקודמיהם ב-2000 וקודמיהם בשנות ה-80 כדי להוסיף עוד תקנים לבתי החולים, כדי שהתורנויות יתקצרו והטעויות הרפואיות יחד איתן. בשנת 2011 הוסכם על הגבלה של התורנויות האלה ל – 24 שעות, אבל אף אחד לא אכף את זה באמת. אז מנהלי המחלקות ומנהלי בתי החולים הנהנו והסכימו לתנאים אבל בפועל שום דבר לא השתנה.

עכשיו כשהמתמחים מגיעים עם אותן בעיות בדיוק, הם נתפסים כקצת נאיביים – מה אתם באים עכשיו? רבים ניסו כבר בעבר לתקן את זה, זה לא בר תיקון. אבל הם בשלהם – תנו לנו עוד תקנים, איכפו את הסכם הרופאים.

אז מנכ”ל משרד הבריאות משה בר-סימן טוב אומר היום לסמאללה שהמשרד עובד על הגדלת התקנים המכונים “תקני תנומות” שזה, תקנים כלליים שיאפשרו למתמחים לישון קצת במשמרות הארוכות שלהם וגם אכיפה של אורך המשמרות כפי שסוכם ב-2011. מי יאכוף? משרד הבריאות ומשרד הכלכלה.

איך יאכפו? יש קנסות? זה ייכנס לתכנית המדדים הלאומית? אולי מנהלים יפוטרו אם לא יעמדו ביעד הזה? – אין תשובות.

קיראו עוד:

איך אומרים בסינית – “זו מערכת הבריאות הקורסת שלנו”?

הרפורמה בביטוחי הבריאות: גם אתם לא הבנתם כלום?

מבקר המדינה: “מערכת הבריאות זקוקה לטיפול שורש”

ליצמן: “חדרי המיון בישראל – בושה למדינה”

מצוקת הרופאים המתמחים: דור שלא ידע את שנת 2011

5 שנים להסכם הרופאים: איפה המתמחים ששבתו?

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top